Հայաստանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զգալի թեֆինանսավորում է նկատվում․ ԵԶԲ
Եվրասիական տարածաշրջանում մինչև 2035 թվականը իրականացվում կամ նախատեսվում է իրականացնել տրանսպորտային միջանցքների ենթակառուցվածքների զարգացման 325 նախագիծ։ Ներդրումների ընդհանուր ծավալը 2025 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ գնահատվում է 234,1 միլիարդ դոլար։ Այս մասին հայտնել է Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԶԲ):
Եթե ​​համեմատենք այս ներդրումների ծավալը հաջորդ 10 տարիների համար՝ 13 երկրների 2024 թվականի ընդհանուր անվանական ՀՆԱ-ի հետ, ապա միջին արժեքը կկազմի 6.9%: Տարածաշրջանի հինգ երկրներում՝ Աֆղանստանում, Ղրղզստանում, Տաջիկստանում, Մոնղոլիայում և Հայաստանում (18.4%), այս ցուցանիշը զգալիորեն ավելի բարձր է:
Սա վկայում է այս երկրներում տրանսպորտային ենթակառուցվածքներում ներդրումների զգալի թերացման մասին: Նրանց տրանսպորտային կապի բարելավման կարիքը շատ ավելի մեծ է, հատկապես հաշվի առնելով այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են ցամաքով շրջապատված երկրները և լեռնային տեղանքը, որոնք զգալիորեն մեծացնում են տրանսպորտային կապերի կառուցման արժեքը և ներդրումների անհրաժեշտությունը:

ЕАБР: В Армении наблюдается значительное недоинвестирование транспортной инфраструктуры
В Евразийском регионе до 2035 года  реализуются или планируются реализовать 325 проектов развития инфраструктуры транспортных коридоров. Общий объем инвестиций оценивается в $234,1 млрд. по состоянию на 1 июля 2025 г.  Об этом сообщает Евразийский банк развития (ЕАБР)
Если соотнести объем этих инвестиций на предстоящие 10 лет к совокупному номинальному ВВП 13 стран в 2024 г, то среднее значение составит 6,9%. В пяти странах региона – Афганистане, Кыргызстане, Таджикистане, Монголии и Армении (18,4%) данный показатель существенно выше.
Это свидетельствует о значительном недоинвестировании транспортной инфраструктуры в этих странах. Их потребность в повышении транспортной связанности намного выше, особенно с учетом таких факторов, как отсутствие выхода к морю и горный рельеф, кратно увеличивающий стоимость строительства транспортных коммуникаций, а, следовательно, потребность в инвестициях.