Հայաստանում նկատվում է կորոնավիրուսի նոր դեպքերի շուրջ 40-50 տոկոսով նվազում
Հայաստանում, չնայած նկատվում է նոր արձանագրվող դեպքերի թվի կրճատում, սակայն կորոնավիրուսային իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Այդ մասին հայտատաել է ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը:
Նրա խոսքով, վերջին շրջանում նկատվում է նոր դեպքերի շուրջ 40-50 տոկոսով նվազում: «Այսօր վարակի վերարտադրողականության ցուցանիշը 1-ից ցածր է, կազմում է 0.5-0.6: Այսինքն՝ վարակի տեմպերը ցածր են», - ասել է նա ու հավելել, որ սա պայմանավորված է երկու շաբաթ առաջ ուսումնական հաստատություններում եղած արձակուրդով և որոշ դեպքերում դասընթացները հեռավար անցկացնելով:
«Այդ որոշումն ուղղված է եղել մարդկային շփումների նվազեցմանը, այդ ժամանակահատվածում հանրային տրանսպորտն է նաև թերծանրաբեռնված աշխատել, մարդկային կուտակումներ են քիչ եղել, ինչը բերում է թվերի նվազեցմանը»,- ասաց Ռոմելլա Աբովյանը:
Նա հիշեցրեց, որ ուսումնական հաստատությունները վերսկսել են իրենց աշխատանք, ուստի շատ է կարևորվում անվտանգության կանոնների պահպանումը՝ դիմակի կրումը, ձեռքերի ախտահանումը, սոցիալական հեռավորության պահպանումը:

В Армении наблюдается снижение на 40-50% новых случаев коронавируса
Несмотря на то, что в Армении наблюдается сокращение числа новых случаев заболеваемости коронавирусом, ситуация продолжает оставаться напряженной. Об этом заявила начальник управления эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава Армении Ромелла Абовян.
По ее словам, в последнее время наблюдается снижение статистики заболеваемости на 40-50%. «Сегодня показатель репродуктивности инфекции ниже 1% и составляет 0.5-0.6%. То есть, темпы заражения низки», - сказала она и добавила, что это обусловлено каникулами в учебных заведениях и переходом на дистанционное обучение. Она напомнила, что учебные заведения возобновили свою работу, поэтому очень важно соблюдение антиковидных мер: ношение маски, дезинфекция рук, сохранение социального расстояния. «В то же время, в качестве важного эффективного мероприятия приоритетом считается вакцинация», - заключила она.