Հարավային Կովկասում ամենավատ oդի որակը Երևանում է. ՄԱԿ
Երևանն ունի Հարավային Կովկասում ամենավատ օդի որակը։ Այս մասին սեպտեմբերի 23-ին «Բանկային գործի ապագան. նորարարություն և զարգացման հեռանկարներ» ֆորումի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական ​​համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբը։
Նրա խոսքով՝ սա ազդում է երկրի գրավչության վրա։ Նա նաև մատնանշեց Հայաստանի հողերի ակտիվ անապատացման խնդիրը, ինչպես նաև գետերի աղտոտվածությունը՝ գյուղատնտեսական, շինարարական և հանքարդյունաբերական գործունեության պատճառով։ Ժակոբը գնահատում է, որ Հայաստանը իր ՀՆԱ-ի ընդամենը 0.6%-ն է ծախսում շրջակա միջավայրի պաշտպանության վրա։
Նա հավելեց, որ Հայաստանը առաջընթաց է գրանցում իր խաղաղության օրակարգում, ինչը նոր հնարավորություններ է բացում։ Ժակոբը նշեց, որ սա թույլ է տալիս ստեղծել համապատասխան միջավայր կանաչ տնտեսության զարգացման համար, այդ թվում՝ COP17-ի շրջանակներում։
Նա ընդգծեց բանկերի կարևոր դերը կայուն զարգացման օրակարգի ֆինանսավորման գործում։ Ժակոբը վստահություն հայտնեց, որ հայկական բանկերը կարող են նպաստել կանաչ տնտեսության զարգացմանը, անտառների վերականգնմանը և այլ ոլորտներում։
Նա ընդգծեց, որ COP17-ին նախապատրաստվելիս Հայաստանը պետք է ցույց տա իր հանձնառությունը կենսաբազմազանության պաշտպանությանը։ Ժակոբը բացատրեց, որ համաժողովը կոչ է անում այս ոլորտի համար համաշխարհային ֆինանսավորումը 200 միլիարդ դոլարով ավելացնել։

ООН: В Ереване – самое плохое качество воздуха на Южном Кавказе
В Ереване – самое плохое качество воздуха на Южном Кавказе. Об этом во время форума «Будущее банковской системы: Инновации и перспективы развития» 23 сентября заявила постоянный координатор ООН в Армении Франсуаза Жакоб.
По ее словам, это сказывается на привлекательности страны. Она указала также на проблему активного опустынивания земель Армении, а также загрязнения рек из-за сельскохозяйственной, строительной и горнорудной деятельности. По оценке Жакоб, в Армении на сферу экологии расходуется лишь 0,6% от ВВП.
При этом она добавила, что Армения фиксирует прогресс в мирной повестке, что открывает новые возможности. Жакоб отметила, что это позволяет сформировать соответствующую среду для развития зеленой экономики, в том числе в рамках COP17.
Она указала на важную роль банков по части финансирования повестки устойчивого развития. Жакоб выразила уверенность, что армянские банки могут внести свою лепту в развитие «зеленой» экономики, восстановление лесов и других направлений.
Она подчеркнула, что в преддверии проведения COP17 Армения должна показать, что нацелена на выполнение обязательств по защите биоразнообразия. Жакоб пояснила, что конференция призывает на 200 млрд. долларов увеличить глобальное финансирование в эту сферу.