Հաքերները փորձել են գրոհել Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազան
Կիբերանվտանգության F.A.C.C.T. (նախկին Group-IB) մասնագետները VirusTotal հարթակում հայտնաբերել են վնասաբեր ֆայլ, որի հարձակման ենթադրյալ թիրախը Հայաստանում 102-րդ ռուսական ռազմաբազան է։
Ըստ ընկերության մամուլի ծառայության՝ վնասաբեր ֆայլը վերբեռնվել է VirusTotal հարթակում՝ Գյումրիից, որտեղ տեղակայված է բազան։
Որպես խայծ օգտագործվել է Ուկրաինայում «ռազմական հատուկ գործողության» ժամանակ աչքի ընկած զինվորականների պետական ​​պարգևների, դրանց թվում՝ Արիության շքանշանի առաջադրման կեղծ փաստաթուղթը։
F.A.C.C.T-ում վստահ են, որ վնասաբեր ֆայլն առնչվում է Core Werewolf (PseudoGamaredon) կիբերլրտեսական խմբին, որը 2021 թվականից գրոհում է Ռուսաստանում ռազմաարդյունաբերական համալիրներն ու կարևոր տեղեկատվական ենթակառուցվածքները։
Մասնավորապես, 2024 թվականի մարտին Core Werewolf-ը գրոհել է զենքի մշակմամբ զբաղվող ռուսական գիտահետազոտական ​​ինստիտուտը, իսկ ապրիլի սկզբին՝ ռուսական պաշտպանական գործարանը։ Իր վնասաբեր գործունեության համար խումբն օգտագործում է ծրագրային UltraVNC ապահովումը:
F.A.C.C.T-ի՝ սպառնալիքների հետախուզության Threat Intelligence վարչության վնասաբեր կոդի վերլուծության բաժնի ղեկավար Դմիտրի Կուպինը պարզաբանել է, որ վնասաբեր ֆայլը ինքնաարձակվող 7zSFX արխիվ է, որը նախատեսված է UltraVNC հեռահար մուտքի օրինական ծրագիրը գաղտնի տեղադրելու և գործարկելու համար:
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստանում 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի վրա կիբերլրտեսների հարձակումը, ամենայն հավանականությամբ, սկսվել է դեռ 2024 թվականի ապրիլի 15-ից առաջ։

Хаккеры пытались атаковать 102-я российскую военную базу в Армении
Специалисты по кибербезопасности F.A.C.C.T. (бывшая Group-IB) обнаружили на платформе VirusTotal вредоносный файл, предполагаемой целью атаки которого является 102-я российская военная база в Армении, сообщила пресс-служба компании.
Вредоносный файл был загружен на VirusTotal из Гюмри (Армения), где дислоцируется база. В качестве документа-приманки использовалось якобы представление к госнаградам, в том числе ордену Мужества, военнослужащих, отличившихся в ходе «военной спецоперации» на Украине.
В F.A.C.C.T. уверены, что вредоносный файл связан с кибершпионской группой Core Werewolf (PseudoGamaredon), которая с 2021 года атакует объекты оборонно-промышленного комплекса и критической информационной инфраструктуры в России. В марте 2024-го, в частности, Core Werewolf атаковала российский НИИ, занимающийся разработкой вооружения, а в начале апреля — российский оборонный завод. В своей вредоносной деятельности группа использует программное обеспечение UltraVNC.
Глава отдела по анализу вредоносного кода департамента Threat Intelligence компании F.A.C.C.T. Дмитрий Купин уточнил, что вредоносный файл представляет собой самораспаковывающийся архив 7zSFX, предназначенный для скрытой установки и запуска легитимной программы удаленного доступа UltraVNC. По мнению эксперта, атака кибершпионов на 102-ю российскую военную базу в Армении могла начаться до 15 апреля 2024 года.