Երևանի Ֆիզմաթ դպրոցը ճանաչվել է աշխարհի 10 լավագույն դպրոցներից մեկը
«Dasaran» կրթական ծրագրի հաղորդակցության բաժինը տեղեկացնում է, որ Երևանի պետական համալսարանին առընթեր Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցը 2023 թվականի աշխարհի 10 լավագույն դպրոցներից մեկն է ճանաչվել՝ ըստ աշխարհում ամենահեղինակավոր World's Best School Prizes մրցույթի։
«World's Best School Prizes մրցույթին մասնակցում են ավելի քան հարյուր երկների դպրոցներ, սակայն Հայաստանը ներկայացվում է մրցույթում առաջին անգամ։ Նման հեղինակավոր մրցույթի Հայաստանը հնարավորություն ստացավ մասնակցելու այն բանից հետո, երբ կրթության փորձագետ, Երիտասարդ գլոբալ առաջնորդ (2021 Young Global Leader) Սուրեն Ալոյանը 2022 թվականին համալրեց համաշխարհային World's Best School Prizes մրցույթի լավագույն դպրոցների ընտրության ժյուրիի կազմը։
Մրցույթը ներկայացնում է այս դպրոցների փորձառությունը, որոնք փոխում են հաջորդ սերնդի կյանքը և իրական փոփոխություն են բերում իրենց երկրներին։ Աշխարհի լավագույն դպրոց մրցանակին արժանանում են այն դպրոցները, որոնց տնօրենները, ուսուցիչները ակադեմիական չափորոշիչների հետ մեկտեղ աշակերտների համար կարողացել են ապահովել որակյալ ուսուցում՝ հիմնված նորարական գաղափարների վրա։ Հաղթող դպրոցների անունները կհարապարակվեն ս․թ հոկտեմբեր ամսին։ Մրցույթում կլինի 5 հիմնական հաղթող դպրոց, որոնցից յուրաքանչյուրը կստանա $ 50,000 դրամական պարգև։
Հավատացած ենք, որ մրցույթում նման հաջողություն գրանցելը ոչ միայն դպրոցի հաղթանակն է, այլև՝ Հայաստանի։ Յուրաքանչյուր տարի մրցույթի թոփ 10 հաղթող դպրոցներ են այցելում, և լուսաբանում դպրոցի հաղթանակը երկրի առաջին դեմքերը՝ Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը, Չիլիի նախագահ Գաբրիել Բորիչը և այլոք։ Այս ամենը լուսաբանվում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող այնպիսի լրատվականների կողմից, ինչպիսիք են՝ BBC-ին (անգլ.՝ British Broadcasting Corporation), բրիտանական The Independent-ը, TES-ը, FOX-ը, Yahoo-ն և այլն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Физико-математическая школа Армении признана одной из 10 лучших школ мира 2023 года
Физико-математическая специальная школа имени Арташеса Шагиняна при Государственном университете Армении была признана одной из 10 лучших школ мира 2023 года по итогам самого авторитетного в мире конкурса World’s Best School Prizes. В конкурсе участвуют более чем 100 стран, а Армения принимала участие впервые. Армения получила возможность участвовать в таком авторитетном конкурсе после того, как эксперт образования, Молодой глобальной лидер (2021 Young Global Leader) Сурен Алоян в 2022 году стал членом жюри конкурса World’s Best School Prizes.
Конкурс показывает опытность школ-участников, которые меняют жизнь грядущих поколений и приносят настоящие перемены своим странам. Премии «Лучшая школа мира» удостоиваются только те школы, директора и учителя которых наряду с академическими стандартами смогли обеспечить для школьников качественное образование, основанное на инновационных идеях. Имена школ-победителей будут объявлены в октябре текущего года. В общей сложности, будет 5 школ-победителей, каждая из которых получит 50,000 долларов денежного вознаграждения.
Физико-математическая школа в своем заявлении отмечает уверенность в том, что это будет не только победой самой школы, но и Армении. Каждый год, 10 школ-победителей посещают первые лица стран: первый министр Шотландии Никола Стерджен, президент Чили Габриэль Борич и другие. Это событие освещают всемирно известные СМИ, такие как BBC, The Independent, TES, FOX, Yahoo и другие.