ԵԱՀԿ ԽՎ այսօրվա նիստին քննարկվել են նաև կոռուպցիայի կանխարգելման կարևորությանը վերաբերող հարցեր
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու համար առանցքային նշանակություն ունեն ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը, արդյունավետ մեխանիզմների մշակումը համապարփակ, երբեմն նաեւ՝ «ցավոտ» բարեփոխումների միջոցով: Այս մասին ասել է ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի ղեկավար Կոնստանտին Վարձելաշվիլին՝ ելույթ ունենալով «Կոռուպցիան որպես հիմնարար վտանգ աշխարհին եւ անվտանգությանը» թեմայով նիստի ընթացքում: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքից։
Նոյեմբերի 19-ին Երեւանում իր աշխատանքն է շարունակել ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը: Նիստը վարել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ի նախագահի տեղակալ Իռեն Խարալամբիդեսը:
ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի ղեկավար Կոնստանտին Վարձելաշվիլիի խոսքով հասարակություններն արագորեն փոխվում են, եւ այսօր ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ կոռուպցիայի դեմ պայքարը կարող է եւ պետք է դառնա երկկողմանի կարեւոր նպատակ: Զեկուցողը նշել է՝ հաստատություններում կոռուպցիայի դեպքերը միշտ բնութագրվում են հանրային ազնվության, վերահսկողության եւ անկախ դատական համակարգի բացակայությամբ: Կոնստանտին Վարձելաշվիլին նաեւ նկատել է՝ միջազգային կազմակերպությունների մակարդակով կոռուպցիան քննարկվում է, սակայն հազվադեպ է հայտնվում բարձր մակարդակի երկկողմ փոխանակումների օրակարգում:
ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ Մարիամ Գալստյանն անդրադարձել է Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ իրականացվող պայքարին, այդ գործում արձանագրված հաջողություններին: Նրա խոսքով Հայաստանում մեծ հաջողություններ են գրանցվել կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարն ինստիտուցիոնալացվել է. ստեղծվել եւ գործում են մի շարք մարմիններ, որոնք պայքար են մղում լրջագույն չարիք կոռուպցիայի դեմ:
Համաշխարհային բանկի ծրագրի համակարգող, կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային փորձի գլխավոր ղեկավար Ալեքսանդրա Խաբերշոնն էլ նշել է, որ կոռուպցիան խաթարում է հիմնարկների կարողությունները հիմնական ծառայություններ մատուցելու, ցնցումներին արձագանքելու եւ անվտանգություն ապահովելու տեսանկյունից: Կոռուպցիան վնասում է նաեւ հաստատությունների նկատմամբ հանրության վստահությանը: Նրա խոսքով կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է լինի խաղաղության եւ վերակառուցման ջանքերի հիմքում:
Հիմնական ելույթներից հետո ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակներն անդրադարձել են իրենց երկրներում կոռուպցիայի դեմ պայքարի մեթոդներին, արձանագրված հաջողություններին: կոռուպցիան գնահատելով որպես չարիք ժողովրդավարությանը, պետական ինստիտուտներին, մարդկության զարգացմանը: Գրեթե բոլոր ելույթ ունեցողները նշում էին՝ կոռուպցիան վտանգավոր է, որը ոչ միայն տնտեսական տեսանկյունից է խոչընդոտում մարդկությանը, աղքատացնում նրանց, այլեւ այսօր սպառնալիք է աշխարհին: Ըստ որոշ բանախոսների՝ կոռուպցիան լրջագույն չարիք է, քանի որ մարդկության անվտանգության հետ կապված խնդիրները, հակամարտությունները հիմնականում ծագում են կոռուպցիայի հետեւանքով:
Ելույթ ունեցող պատգամավորներից շատերի դիտարկմամբ էլ կոռուպցիայի դեմ պայքարը միայն հանցագործությունները բացահայտելը չէ, այն շատ ավելի ընդգրկուն է: Նշվել է՝ եթե ցանկանում ենք, որ կոռուպցիոն դեպքերը պակասեն, ապա անհրաժեշտ է շեշտը դնել մարդկանց կրթելու, նրանց իրազեկելու եւ մտածելակերպը փոխելու վրա՝ արդյունքում հասնելով այն հնարավորությանը, որ կոռուպցիան անհանդուրժելի լինի: Պատգամավորներն անհրաժեշտ են համարել ԵԱՀԿ անդամ երկրներում ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները, իրականացնել բարեփոխումներ, ինչպես նաեւ միավորել միջազգային հանրության ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում:

На осенней сессии ПА ОБСЕ обсудили вопросы предотвращения коррупции
Для достижения успеха в борьбе с коррупцией ключевое значение имеют укрепление демократических институтов, разработка эффективных механизмов посредством всеобъемлющих, а иногда и «болезненных» реформ, заявил руководитель БДИПЧ ОБСЕ Константин Вардзелашвили, выступая в ходе заседания «Коррупция как фундаментальная угроза миру и безопасности». Об этом сообщает пресс-служба Национального собрания Армении.
19 ноября осенняя сессия ПА ОБСЕ продолжила работу в Ереване. Заседание прошло под председательством заместителя председателя ПА ОБСЕ Ирен Хараламбидес.
По мнению Вардзелашвили, общества быстро меняются, и сегодня мы живем в мире, где борьба с коррупцией может и должна стать важной двусторонней целью. Он отметил, что случаи коррупции в учреждениях всегда характеризуются отсутствием общественной честности, контроля и независимой судебной системы. Докладчик также заметил, что коррупция обсуждается на уровне международных организаций, однако редко появляется в повестке двусторонних обменов на высоком уровне.
Член Комиссии РА по предотвращению коррупции Мариам Галстян коснулась борьбы с коррупцией в Армении и зафиксированных в этом деле успехов. По ее словам, в Армении отмечены большие успехи в борьбе с коррупцией. Противодействие коррупции институционализировано. Создан и работает ряд органов по борьбе с таким серьезным злом, как коррупция.
Координатор программы Всемирного банка, руководитель международного антикоррупционного опыта Александра Хабершон также отметила, что коррупция подрывает способность институтов предоставлять базовые услуги, реагировать на потрясения и обеспечивать безопасность. Коррупция также подрывает доверие общества к институтам. По ее словам, борьба с коррупцией должна стать основой усилий по миру и реконструкции.
После основных выступлений делегаты ПА ОБСЕ рассказали о методах борьбы с коррупцией в своих странах, зафиксировали успехи, оценивая коррупцию как зло для демократии, государственных институтов и человеческого развития. Почти все выступавшие отметили, что коррупция опасна – не только мешает человечеству с экономической точки зрения, обедняет его, но и представляет угрозу для современного мира. По мнению некоторых выступавших, коррупция является серьёзным злом, поскольку проблемы, связанные с безопасностью человечества, конфликты возникают главным образом вследствие коррупции.
По мнению многих выступавших, борьба с коррупцией заключается не только в выявлении преступлений, она носит гораздо более комплексный характер. Отмечено, что если мы хотим, чтобы случаи коррупции уменьшились, необходимо сделать акцент на просвещении людей, информировании их и изменении их мышления, в результате чего будет достигнута возможность того, что коррупция станет нетерпимой. Депутаты сочли необходимым укрепить демократические институты в государствах-членах ОБСЕ, провести реформы, а также объединить усилия международного сообщества в противодействии коррупции.