Դեսպանատունը զգուշացնում է․ ՌԴ-ից կանոնավոր ավիափոխադրման գործընթացը չի վերսկսվել
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունից հայտնում են, որ ավիատոմսերի վաճառքի ռուսաստանյան որոշ կայքեր այս օրերին սկսել են առաջարկել ս/թ․ օգոստոսի 1-ից ՌԴ տարբեր քաղաքներից դեպի Հայաստան կանոնավոր չվերթների տոմսեր, մինչդեռ երկու պետությունների միջև կանոնավոր ավիափոխադրման վերսկսման գործընթացը դեռևս ավարտված չէ, իսկ չվերթների վերսկսման ժամկետները՝ քննարկման փուլում են։
«Ելնելով նշվածից՝ խորհուրդ ենք տալիս Հայաստան մեկնել ցանկացող քաղաքացիներին ավիատոմսեր ձեռք բերելու հարցում առաջնորդվել միայն չվերթների վերականգնման մասին պաշտոնական տեղեկատվությամբ՝ այլևայլ խնդիրներից խուսափելու նպատակով։
Կանոնավոր չվերթների վերականգնման ժամկետների հստակեցման վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալուն պես կհայտնենք։
Միևնույն ժամանակ ընդգծենք, որ առաջիկայում դեռևս շարունակվելու են իրականացվել չարտերային չվերթները։ Դրանց ժամանակցույցը մշտապես հրապարակում ենք սոցիալական ցանցերի մեր էջերում։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ-ում գործող արտակարգ դրության ողջ ժամանակահատվածում պահպանվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի կամ ՀՀ քաղաքացու ընտանիքի անդամ չհանդիսացող, ինչպես նաև ՀՀ տարածքում օրինական հիմքով բնակվելու իրավունք չունեցող անձանց արգելքը երկիր մուտք գործելու հարցում։
Նշենք նաև, որ Ռուսաստանից Հայաստան վերադառնալու համար քաղաքացիները դեռևս չեն կարող օգտվել ցամաքային ճանապարհից: Վերին Լարսի անցակետը շարունակում է բաց մնալ բացառապես բեռնափոխադրումների համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Регулярные авиаперевозки между Арменией и Россией не возобновляются: Посольство
Посольство Армении в РФ сообщает, что некоторые российские сайты по продаже авиабилетов в эти дни начали предлагать билеты на регулярные рейсы из разных городов РФ в Армению с 1 августа текущего года, в то время регулярные авиаперевозки между двумя странами еще не возобновились. Сроки возобновления авиарейсов находятся на стадии обсуждения.
«Исходя из вышесказанного, советуем гражданам, желающим отправиться в Армению, в вопросе приобретения авиабилетов руководствоваться только официальной информацией о возобновлении рейсов, во избежание лишних проблем»,- говорится в заявлении посольства.
Дипведомство также сообщает, что официально оповестит о возобновлении авиасообщения между странами, если будет такая информация.
Посольство также напоминает, что в настоящее время осуществляются лишь чартерные рейсы. «Их график мы постоянно публикуем на наших страницах в социальных сетях»,- говорится в сообщении посольства.
Напомним, что в течение всего периода чрезвычайного положения в Армении сохраняется запрет на въезд в страну лиц, не являющихся гражданами РА или членами семьи гражданина РА, а также лиц, не имеющих права на законное проживание на территории республики.
Отметим также, что для возвращения из России в Армению граждане пока не могут пользоваться сухопутной дорогой.