Այս պահին 122 հղի կին հոսպիտալացված է Covid-ով. 53-ը թթվածնային կախյալ են
Այս պահին Հայաստանի Հանրապետությունում մոբիլիզացված են 27 բժշկական կենտրոններ, որոնք սպասարկում են քովիդ-պացիենտներին: Ընդհանուր առմամբ, 3050 մահճակալ այս պահին գործնականում անընդհատ զբաղված է: Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նրա խոսքով, ունենք ծանր վիճակում գտնվող 1088, ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 307 և թոքային օդափոխության սարքերին միացված 152 քաղաքացի:
"Այս շտամի առանձնահատկությունն է, որ այն թե՛ հիվանդության ընթացքի ծանրության, թե՛ վարակելիության և թե՛ տարիքային առումով, իսկապես, մեզ ավելի ու ավելի ծանր վիճակում է դնում: Ցավով արձանագրեմ, որ այս շտամը բավական ագրեսիվ ընթացք է ունենում նաև հղիների մոտ, և այս պահին էլ ունենք 122 հղի կին, ովքեր հոսպիտալացված են. 53-ի մոտ առկա է թոքաբորբ և թթվածնային կախյալ են",- ասաց նախարարը:
Նա նաև ներկայացրեց, թե այս հիվանդացության պատկերում ինչ համամասնություն ունեն պատվաստում ստացած քաղաքացիները: Ընդհանուր առմամբ, ասաց նա, այս պահին դրական ակտիվ դեպքերի 30 433 քաղաքացիների շրջանում պատվաստված քաղաքացիներն ընդամենը 1702-ն են: Հոսպիտալացված մոտ 3100 քաղաքացիների շրջանում պատվաստվածների թիվն ընդամենը 96-ն է, վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվողների մեջ ունենք ընդամենը 5 հոգի, ովքեր պատվաստված են:  Վերակենդանացման բաժանմունքում ունենք 1500 քաղաքացի.
"Այսինքն՝ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիների պարագայում ընդհանրապես 0.5 տոկոս է կազմում պատվաստված քաղաքացիների թիվը",- հստակեցրեց նախարարը:

На данный момент 122 беременных, зараженных коронавирусом, госпитализированы, 53 из них кислородно-зависимы: министр
В настоящее время в Республике Армения мобилизованы 27 медицинских центров, которые обслуживают больных коронавирусом. В общей сложности 3050 коек на данный момент практически постоянно заняты. Об этом на заседании правительства сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
По ее словам, в настоящее время 1088 граждан находятся в тяжелом состоянии, в крайне тяжелом состоянии находятся 307 больных и 152 человека подключены к устройствам легочной вентиляции. "Этот штамм имеет более тяжелую форму и довольно агрессивно развивается у всех возрастных категорий, в том числе и у беременных.
На данный момент 122 беременных госпитализированы. У 53 из них наблюдается пневмония и кислородная зависимость", - сказала министр. Она также представила, данные о заболеваемости привитых граждан. В общей сложности, по ее словам, из 30 433 вакцинированных граждан заболели всего 1702 человека. Из 3100 госпитализированных граждан число привитых составляет лишь 96, а из 1500 больных, находящихся в реанимационных отделениях лишь 5 вакцинированных пациентов. "То есть, лишь 0,5% вакцинированных граждан заболели тяжелой формой коронавируса", - пояснила министр.