Հայաստանը բնակչության կանանց մասնաբաժնով բացարձակ առաջատար է աշխարհում
Հայաստանը բնակչության կանանց մասնաբաժնով բացարձակ առաջատար է աշխարհում։ Միայն Հայաստանում է կանանց թիվը գերազանցում 55 տոկոսը։ Տեղեկությունը հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` հղում անելով Համաշխարհային բանկի վիճակագրական տվյալներին։
Երկրորդ տեղում Ուկրաինան է, որտեղ կանայք կազմում են բնակչության 54,8 տոկոսը, երրորդ տեղում` Բելառուսը (կանանց մասնաբաժինը` 53,96 տոկոս)։
Վարկանիշի ստորին հորիզոնականները զբաղեցնում են Պարսից ծոցի երկրները։ Կանանց բնակչության ամենացածր թիվը Կատարում է (27,49%), մի փոքր ավելի բարձր` ԱՄԷ–ում (30,65%):
Ընդհանուր առմամբ աշխարհում կանանց ամենամեծ թիվը բաժին է ընկնում Խորհրդային Միության երկրներին, իսկ տղամարդկանց թիվը` Պարսից ծոցի երկրներին։
Միջազգային ֆինանսական կազմակերպության վիճակագրությունը հաշվարկվում է մի քանի տարվա կտրվածքով։ Ներկայացվածը վերաբերում է 2022 թվականի վերջի դրությամբ գրանցված տվյալներին։

Армения лидирует в мире по доле женского населения - статданные ВБ
Армения является абсолютным лидером по доле женского населения в мире. Только в Армении численность женщин превышает 55 процентов. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на открытые статистические данные Всемирного банка.
На втором месте с небольшим отставанием расположилась Украина: там женщины составляют 54,08% населения. На третьей строчке еще одна бывшая советская республика: в Беларуси прекрасный пол составляет 53,96% жителей.
В России доля женского населения составляет 53,56%. А ближайшие соседи России по рейтингу - Латвия и Литва (53,62% и 53,03% соответственно).
Нижние строчки рейтинга занимают страны Персидского залива. Самая низкая доля женского населения в Катаре (27,49%), чуть выше – в ОАЭ (30,65%). А у ближайшего "преследователя" в лице Бахрейна доля составляет уже 38,04%.
В целом самая большая доля женского населения в мире проживает в странах бывшего Советского Союза, в государствах Персидского залива - самая высокая доля мужчин.
Международная финансовая организация публикует сведения с лагом в несколько лет. Обнародованная статистика отражает данные по состоянию на конец 2022 года.