Ադրբեջանից բռնագաղթած և անօթևան մնացած ևս 180 ընտանիքի բնակարանային խնդիրը կլուծվի
Ադրբեջանի հայաթափման քաղաքականության հետևանքով 1988-1992 թվականների ընթացքում Հայաստանն ընդունել է 420 հազար հայ փախստական ընտանիքների:
Ինչպես InfoPort.am-ին տեղեկացրեցին Հայաստանի Միգրացիոն ծառայությունից, փախստականների թիվը կազմում էր այդ ժամանակ Հայաստանի բնակչության 12 տոկոսը: Նման մեծ թվով փախստականների ընդունումը մարտահրավեր էր Հայաստանի համար: Հայաստան եկած փախստականներից ոչ բոլորը շարունակեցին մնալ երկրում, նրանց զգալի մասը տեղափոխվեց այլ երկրներ՝ Ռուսաստան, եվրոպական պետություններ, ԱՄՆ և այլն: Այն փախստականները, որոնք մնացել են Հայաստանում, տեղավորվել են տարբեր վարչական նշանակության շենք-շինություններում՝ հոսպիտալ, առողջարան, մանկապարտեզ, դպրոց, հանրակացարան և այլն:
Փախստականների խնդիրները բազմաթիվ էին, սակայն տարիներ շարունակ գլխավորը շարունակում էր մնալ բնակարանային հարցը: Պետությունը հնարավորություն չունեցավ լուծել փախստականների բնակարանային խնդիրն ամբողջությամբ: Փախստականների բնակապահովման ուղղությամբ իրականացված ծրագիրը եղել է 2005-2008 թվականներին: Տրամադրվել է 1000-ից ավելի բնակարանային գնման վակայագրեր, սակայն 700-ն են կարողացել իրացնել, այսինքն՝ բնակարան գնել:
Միգրացիոն ծառայությունը սկսում է նոր՝ «Ադրբեջանից բռնագաղթած և անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային ծրագիր»-ը: Հիմքում ընկած է կառավարության որոշումն է այն մասին, որով սահմանված են այն փախստական ընտանիքները, որոնք մինչ այսօր ապրում են ժամանակավոր կացարաններում:
2018 թվականին մեկ անգամ ևս փախստականների բնակարանային հարցերի հետ կապված վերահաշվարկ է կատարվել և արձանագրվել է հետևյալ պատկերը՝ 895 ընտանիք ամբողջ հանրապետության տարածքով՝ 254-ը մարզերում, 641-ը՝ Երևանում: Քանի որ ծանրաբեռնվածությունը Երևանում է, հետևաբար ծրագիրը սկսվել է մայրաքաղաքից: Առաջին փուլով կառավարության որոշմամբ 1.5 մլրդ դրամ է հատկացվել Աջափնյակ, Ավան, Մալաթիա-Սեբաստիա, Նորք-Մարաշ, Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների 112 ընտանիքի բնակարանային խնդիրը լուծելու համար:

Правительство Армении начало реализацию программы по жилищному обеспечению семей, насильственно депортированных из Азербайджана
Вследствие политики деарменизации Азербайджана в 1988-1992 годах Армения приняла 420 тысяч семей армянских беженцев.
Не все беженцы, приехавшие в Армению, остались в стране, значительная часть из них переехала в другие страны-Россию, европейские государства, США.
Программа по обеспечению жильем беженцев была осуществлена в 2005-2008 гг., были выданы более 1000 квартирных виз, однако квартирами были обеспечены лишь 700 семей.
Миграционная служба Армении начинает новую жилищную программу по обеспечению жильем семей, депортированных из Азербайджана и оставшихся без крова.
В 2018 году при инвентаризации вопроса жилищного обеспечения беженцев была зафиксирована следующая картина: 895 семей по всей территории республики(254 в областях, 641 - в Ереване) все еще оставались без собственного жилья.
Поскольку большинство семей проживает в Ереване, реализация программы началась со столицы. На первом этапе решением правительства выделено 1,5 млрд драмов на жилищное обеспечение  112 семей из административных районов Ачапняк, Аван, Малатия-Себастия, Норк-Мараш, Канакер-Зейтун.