Վենետիկի հանձնաժողովն ուսումնասիրության է վերցրել Պաշտպանի գործունեության ֆինանսավորման երաշխիքը վերացնող օրինագիծը
Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովը (Վենետիկի հանձնաժողով) 2021 թվականի մարտի 19-20-ի նստաշրջանում որոշում է կայացրել ուսումնասիրության ներքո առնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության ֆինանսավորման երաշխիքներին վերաբերող օրենսդրական նախագիծը։ Այս հարցը քննարկման է արժանացել Վենետիկի հանձնաժողովի նիստում և այդ հարցին հետևելու որոշումը հանձնաժողովը հրապարակել է:
Հիշեցնենք, որ Կառավարությունը հաստատել և Ազգային ժողով է ուղարկել «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություն առաջարկող նախագիծ, որով նախատեսվում է վերացնել 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասը: Համաձայն օրենսդրական այդ պահանջի՝ յուրաքանչյուր տարի Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի, ինչպես նաև Պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի ֆինանսավորման համար պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափը չի կարող պակաս լինել նախորդ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմամբ՝ նշված նորմի վերացումը կհանգեցնի Պաշտպանի հաստատության ինստիտուցիոնալ անկախության վերացման։ Ավելին, առաջարկվող փոփոխությունը պարունակում է իրական ռիսկ առ այն, որ դա կհանգեցնի միջազգային «A» կարգավիճակից զրկելուն: Սա իր հերթին մեխանիկորեն կզրկի Պաշտպանին, օրինակ, ՄԱԿ-ի կառույցներում ելույթներ ունենալու, միջազգային կառույցների ղեկավար պաշտոններում ընտրելու և ընտրվելու հնարավորությունից։
Ավելի վաղ Մարդու իրավունքների հաստատությունների եվրոպական ցանցի՝ ENNHRI-ի նախագահը բաց նամակով դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին՝ նշելով, որ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասը Եվրոպայում լավագույն փորձ է և կոչ է արել այն պահպանել։

Венецианская комиссия изучает законопроект, устраняющий гарантии финансирования института Омбудсмена
Европейская комиссия Совета Европы «За демократию через право» (Венецианская комиссия) на сессии 19-20 марта 2021 года приняла решение об изучении законодательного проекта, касающегося гарантий финансирования деятельности защитника прав человека Армении. Этот вопрос был рассмотрен на заседании Венецианской комиссии.
Из офиса Омбудсмена напоминают, что правительство утвердило и направило в Национальное Собрание проект, предлагающий изменения в Конституционном законе РА "О защитнике прав человека", которым предусматривается отменить часть 5 статьи 8. Согласно этому законодательному требованию, каждый год размер бюджетного финансирования аппарата Омбудсмена не может быть меньше размера бюджетного финансирования прошлого года. По убеждению Омбудсмена, отмена указанной нормы приведет к ликвидации институциональной независимости офиса Защитника прав человека.
Более того, предлагаемое изменение содержит реальный риск лишения Института международного статуса «А». Это, в свою очередь, механически лишит Защитника прав человека Армении возможности выступать в структурах ООН, избирать и быть избранным на руководящие должности международных структурах.
Ранее председатель Европейской сети учреждений по правам человека ENNHRI обратилась с открытым письмом к председателю Национального Собрания Армении, отметив, что 5-ая часть 8-ой статьи конституционного закона РА «О защитнике прав человека» является лучшей практикой в Европе и призвала ее сохранить.