Անպատժելիությունը ծնում է ավելի դաժան հանցագործություններ. 5 տարի առաջ ադրբեջանական զինվորները կատարեցին աննախադեպ պատերազմական հանցագործություններ․ ՄԻՊ
5 տարի առաջ հենց այս օրը՝ ապրիլի 2-ին ադրբեջանական հարձակումները սկսվեցին վայրագություններով, նշված է ՀՀ ՄԻՊ  հաղորդագրությունում։
2016թ. ապրիլի 2-ի վաղ առավոտյան թիրախային հարձակումների պատճառով սպանվեց Արցախի Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտար բնակավայրի միջնակարգ դպրոցի 12-ամյա աշակերտ Վաղարշակ Գրիգորյանը: 11, 12 և 13-ամյա ևս 4 երեխա ստացան վիրավորումներ:
Նույն օրը ադրբեջանական զինվորները Թալիշ գյուղում ատելության շարժառիթով իրենց իսկ տան մեջ խոշտանգել, ականջները կտրել ու հետո սպանել էին տարեց ամուսիններ Վալերիկ Խալափյանին և Ռամզելա Վարդանյանին: Դաժանաբար սպանվել էր նաև Վալերիկ Խալափյանի 92-ամյա մայրը՝ Մարուսյա Խալափյանը, իսկ նրանց տունն ամբողջությամբ ավերվել էր:
Ադրբեջանի զինված ուժերի ծառայողները գլխատել էին Քյարամ Սլոյանին, վերցրել նրա գլուխը, նկարվել և ցուցադրել սոցիալական ցանցերում՝ հպարտանալով իրենց կատարածի համար:
Ադրբեջանում բարձրագույն մակարդակով Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը, ՀՀ քաղաքացին համարվում են թշնամի, պետական հովանավորչությամբ ատելության ու թշնամանքի զգացումով մեծացել է մի ողջ սերունդ: Սրանով հպարտանում է Ադրբեջանի նախագահը:
Նկարագրված դեպքերը ադրբեջանական բազմաթիվ խոշտանգումների ու դաժանությունների թվում ընդամենը մի քանիսն են:
Իրական վիճակն այն է, որ տարվում է ցեղասպան քաղաքականություն:
Դա հիմնավորվում է օբյեկտիվ կոնկրետ ապացույցներով:
Անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի դաժան հանցագործություններ, որոնց ականատեսը եղանք 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում:

Безнаказанность порождает новые, более ужасные преступления: заявление омбудсмена
Защитник прав человека Армении Арман Татоян выступил с заявлением по случаю 5-й годовщины Апрельской войны.
3аявление Защитника прав человека Армении:
«Пять лет назад, именно в этот день, 2 апреля, азербайджанские нападения начались со зверств: утром 2 апреля 2016 г. Вагаршак Григорян, 12-летний ученик средней школы села Неркин Чартар Мартунинского района Арцаха, погиб в результате целевого нападения.
Еще четверо детей 11, 12 и 13 лет получили ранения. В тот же день азербайджанские солдаты на почве ненависти пытали, отрезали уши, а затем убили пожилую пару Валерика Халапяна и Рамзелу Варданян в их собственном доме в селе Талыш.
92-летняя мать Валерика Халапяна, Маруся Халапян, также была зверски убита, а их дом был полностью разрушен. Азербайджанские военнослужащие обезглавили Кярама Слояна, обезглавили его, потом фотографировались с его отрезанной головой и распространяли фото в социальных сетях, гордясь тем, что они сделали.
В Азербайджане Армения и армянский народ, граждане Армении на высшем уровне считаются врагами, выросло целое поколение, которое полно ненависти к армянам в результате распространяемым на государственном уровне ксенофобии и вражды. Президент Азербайджана гордится этим.
Описанные случаи - это лишь некоторые из множества пыток и зверств, совершенных Азербайджаном. Реальная ситуация такова, что проводится политика геноцида. Тому имеются объективные и конкретные доказательства.
Безнаказанность порождает новые, более ужасные преступления, свидетелями которых мы стали во время войны в сентябре-ноябре 2020 года».