Ռուստամ Բադասյանը քաղհասարակության ներկայացուցիչների հետ քննարկել է համատեղ ուժերով բարեփոխումներին նոր թափ հաղորդելու հնարավորությունը
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը փետրվարի 12-ին հանդիպել է քաղաքացիական հասարակության մի շարք ներկայացուցիչների և քննարկել համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հանդիպմանը մասնակցել են փոխնախարար Քրիստիննե Գրիգորյանը, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Արաքս Մելքոնյանը, «Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան» հասարակական կազմակերպության ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը, «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ ղեկավար Արթուր Սաքունցը, «Հելսինկյան ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Նինա Կարապետյանցը և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։
Ընդգծվել է դատաիրավական և հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացմանը քաղհասարակության մասնակցության կարևորությունը, և անդրադարձ է կատարվել Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից թույլ տրված մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումների վերաբերյալ ՀԿ-ների կողմից իրականացված փաստահավաք առաքելության արդյունքներին և այդ ոլորտում համագործակցությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև արդարադատության ոլորտում սկսված բարեփոխումների ընթացքը, դրանց ընթացքում օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով ի հայտ եկած խնդիրները, անդրադարձ է կատարվել դատաիրավական բարեփոխումների հետ կապված հասարակական կազմակերպությունների մտահոգություններին և դրանց լուծման համար սահմանադրական երաշխքիների ձևավորման անհրաժեշտությանը։

Рустам Бадасян встретился с рядом представителей гражданского общества, чтобы обсудить широкий круг вопросов сотрудничества
12 февраля министр юстиции Армении Рустам Бадасян встретился с рядом представителей гражданского общества, чтобы обсудить широкий круг вопросов сотрудничества.
Как сообщает пресс-служба министерства, на встрече присутствовали заместитель министра Кристине Григорян, председатель общественной организации «Защита прав без границ» Аракс Мелконян, замдиректора Фонда «Открытое общество - Армения» Давид Амирян, глава Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц, председатель правозащитной НПО Хельсинская ассоциация Нина Карапетянц, руководитель НПО «Союз Информированных Граждан» Даниел Иоаннисян.
Была подчеркнута важность участия гражданского общества в реализации судебных и антикоррупционных реформ, представлены результаты миссии ряда общественных организаций по установлению фактов о нарушениях основных прав человека в ходе последней войны в Арцахе.
В ходе встречи стороны также обсудили процесс реформ в сфере правосудия, проблемы, возникшие по объективным и субъективным причинам, озабоченность неправительственных организаций в связи с судебной реформой и необходимость расширения конституционных гарантий для их решения.