Քրեական հետապնդում Վաչագան Ղազարյանի, նրա կնոջ և նրանց պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի տնօրենի նկատմամբ
Հսկող դատախազի նոյեմբերի 14-ի և 16-ի որոշումներով՝ քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության նախկին պետ Վ.Ղ.-ի, վերջինիս կնոջ և նրանց պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի տնօրենի նկատմամբ՝ բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու համար (2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետ, որը համապատասխանում է գործող Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետին):
Արդարադատության նախարարությունը հաղորդում է, որ հարուցված հանրային քրեական հետապնդման հիման վրա քննիչը երեք մեղադրյալներին մեղադրանք է ներկայացրել. նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում իրականացվող թիվ 59103718 քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է:
Դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով դատախազական հսկողությամբ իրականացվում են վարութային և այլ ապացուցողական գործողություններ:
Արդարադատության նախարարությունը հիշեցնում է՝ 2012 թվականի հոկտեմբերի 1-ից Ս.Կ.-ն աշխատել է ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության նախկին պետ Վ.Ղ.-ին և նրա կնոջը՝ Ռ.Բ.-ին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրում` որպես տնօրեն: Համալիրի գլխավոր հաշվապահն է հանդիսացել Ս.Ա.-ն:
2017 թվականի հունիսի սկզբին Ս.Կ.-ն աշխատակիցներից տեղեկացել է Ս.Ա.-ի կողմից հաճախորդներից ստացված որոշակի գումարներ ռեստորանի դրամարկղ չմուտքագրելու վերաբերյալ և այդ մասին հայտնել  է Վ.Ղ.-ին ու նրա կնոջը՝ Ռ.Բ.-ին, ովքեր որոշել են բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով հաշվապահից շորթմամբ պահանջել և ստանալ առանձնապես խոշոր չափերի 40 մլն դրամ գումար:
Հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով՝ նույն ժամանակահատվածում Ս.Կ.-ն, Վ.Ղ.-ն և Ռ.Բ.-ն շորթմամբ, առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, հիշատակելով Վ.Ղ.-ի՝ ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության պետի պաշտոնը զբաղեցնելու հանգամանքը՝ պահանջել են 40 մլն դրամ գումար, իսկ պահանջը չկատարելու դեպքում սպառնացել են ոտնձգություն կատարել հաշվապահի և նրա որդու կյանքի ու առողջության նկատմամբ:
Բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով զուգորդված պահանջի արդյունքում՝ Ս.Ա.-ն հարկադրված գրավադրել է իր ոսկյա զարդերը, մտերիմներից պարտքով վերցրել գումարներ, վաճառել բնակարանը և 2017 թվականի հունիս-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում հարազատների միջոցով նրանց փոխանցել պահանջված ընդհանուր 40 մլն դրամը:

Возбуждено уголовное преследование в отношении бывшего начальника безопасности третьего президента РА Вачика Казаряна
Согласно постановлениям прокурора от 14 и 16 ноября, в отношении бывшего начальника Службы безопасности третьего президента РА В.К., его жены Р.Б.. и директора принадлежащего им ресторанного комплекса «Янс»м С.К. возбуждено уголовное преследование за вымогательство в особо крупных размерах с угрозами применения насилия (пункт 2 части 3 статьи 182 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года, который соответствует пункту 3 части 3 статьи 258 действующего Уголовного кодекса).
На основании возбужденного уголовного преследования следователь предъявил всем троим обвинение, в качестве меры пресечения в их отношении выбран запрет на выезд из страны. Следствие по делу продолжается. С целью выяснения обстоятельств дела под прокурорским надзором осуществляются производственные и другие доказательные действия.
Напоминание: с 1 октября 2012 года С.К. работал в качестве директора ресторанного комплекса «Янс», принадлежащего бывшему начальнику Службы безопасности третьего президента РА В.К. и его жене Р.Б.. Главным бухгалтером комплекса был С.А.. В начале июня 2017 года С.К., узнав от сотрудников о том, что С.А. присвоил определенную сумму, полученную от клиентов заведения, сообщил об этом В. К. и его жене Р.Б., которые решили посредством применения насилия и угроз получить от С.А. сумму в размере 40 млн драмов.
С целью осуществления преступного намерения в тот же период С.К., В.К. и Р.Б. с умыслом получения денег в особо крупных размерах, напоминая о должности В.К. на посту начальника Службы безопасности третьего президента РА, потребовали от С.А. 40 млн драмов, а в случае невыполнения этого требования они пригрозили посягательством на жизнь и здоровье бухгалтера и его сына.
В результате требования, сопряженного с угрозами применения насилия, С.А. был вынужден заложить свои золотые украшения, одолжить деньги у близких, продать квартиру и в течение июня-сентября 2017 года через родственников передать им требуемые 40 млн драмов.