46 քրեական վարույթ, շուրջ 540 փորձաքննություն, 16 մեղադրյալ. 2022թ. սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ-ի նկատմամբ ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի փաստերի քննություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ամփոփվել են 2022թ. սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված ռազմական ագրեսիայի առթիվ իրականացվող քննության արդյունքները։
Ըստ այդմ, նշված ագրեսիայի ակտի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳ վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով և 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի մեկուկես տասնյակ համայնքներում կատարվել է շուրջ 100 դեպքի վայրի զննություն։ Դրանց արդյունքում, ինչպես նաև մինչ այժմ կատարված քննության նախնական տվյալներով պարզվել են համայնքներին պատճառված վնասները. ավերված կամ վնասված համայնքապետարանի շենք, հրշեջ փրկարական ջոկատի շենք, դպրոց, 3 հյուրատուն,  հանդիսությունների  սրահ, 100-ից ավելի սեփական բնակելի տուն, անասնագոմեր, ջերմոց, մեկ տասնյակի հասնող քաղաքացիական ավտոմեքենաներ, ավտոճանապարհներ, այրված խոտածածկ և անտառածածկ մեծ տարածքներ, պտղատու այգի, և այլն։
Բացի այդ, վնասվել են նշված մարզերում տեղակայված 6 զորամաս, ռազմական օբյեկտներ և տեխնիկա, այդ թվում՝ բուժծառայության 2 ավտոմեքենա: Քրեական վարույթի շրջանակում նշանակվել են ավելի քան 7 տասնյակ դատա-պայթյունատեխնիկական, հրդեհատեխնիկական, շինարարա-տեխնիկական, ապրանքագիտական հանձնաժողովային համալիր, ինչպես նաև բուսաբանական փորձաքննություններ:
Նախաքննության ընթացքում տուժող են ճանաչվել և հարցաքննվել 600-ից ավել անձինք, հարցաքննվել են 1000-ից ավելի վկաներ, նշանակվել են 224 դիակի դատաբժշկական փորձաքննություններ, ինչպես նաև 98 դատագենետիկական և 350-ից ավել դատաբժշկական փորձաքննություններ:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմից զոհվել է 224 անձ, այդ թվում՝ 3 քաղաքացիական անձ, անհայտ է 3 զինծառայողի գտնվելու վայրը։
ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված այդ ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից կատարված տարբեր հանցագործությունների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներում նախաձեռնվել է ևս 23 քրեական վարույթ, որոնք միացվել մեկ վարույթում:
Մասնավորապես, քննության առարկա են՝
- ադրբեջանական զինծառայողների, կողմից մարտադաշտում սպանված հայ զիծառայողների (այդ թվում նաև կին) դիակներն անարգելու դեպքերը,
- միջազգային իրավունքով պաշտպանությունից օգտվող, ռազմագերու կարգավիճակում գտնվող ՀՀ զինված ուժերի երկու տասնյակից ավելի զինծառայողների հանդեպ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու՝ ծաղրելու, սեռական բնույթի հայհոյանքներ և այլ վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնելու եղանակով նրանց պատիվն ու արժանապատվությունը  նվաստացնելու, խոշտանգելու և անմարդկային վերաբերմունք դրսևորելու դեպքը,
- գերության մեջ գտնվող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողին բռնության ենթարկելու, խոշտանգելու և սպանելու փաստերը,
տարածված տեսագրությամբ արձանագրված՝ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից ռազմական ագրեսիայի ընթացքում մի խումբ գերի հայ զինծառայողների ուղղությամբ կրակահերթ արձակելու և սպանելու փաստը,
- հայ վիրավոր զինծառայողների նկատմամբ բռնություն կիրառելու մասին վկայող տեսաձայնագրությունը,  որը, ինչպես պարզել է նախաքննությունը, կատարվել է 13.09.2022թ. ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության ներքո գտնվող, սակայն ռազմական գործողության արդյունքում բռնազավթված մարտական դիրքի գետնատնակում: Նախաքննությամբ նույնականացված՝ տեսանյութում պատկերված ռազմագերու կարգավիճակում գտնվող դեռևս ողջ ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայողների սպանված մարմինները հետագայում փոխանցվել են հայկական կողմին։
- Քննության առարկա են նաև Ադրբեջանական ԶՈՒ զինծառայողների կողմից  ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի Ջերմուկ և Սյունիքի մարզի Գորհայք համայնքների, Գեղարքունիքի մարզի մի շարք բնակիչներին պատկանող խոշոր չափերով գույքերը՝ կացարանները, անասունները և ավտոմեքենաները, ՀՀ ՊՆ մի շարք զորամասերի հաշվեկշռում գտնվող առանձնապես խոշոր չափերով գույքերը, ռազմական անհրաժեշտությամբ չպայմանավորված, ապօրինի, կամայական ոչնչացնելու և հափշտակելու դեպքերը։
- Քննության առարկա է նաև հակառակորդի կողմից գրավված մարտական դիրքերից զոհված հայ զինծառայողների դիերը դուրս բերելու նպատակով կազմված խմբի 4 հայ անդամներին 15.09.2022թ-ին ետ վերադառնալ չթույլատրելու դեպքը (բանակցություններից հետո վերջիններս վերադարձվեցին հայկական կողմին):
Քրեական միասնական վարույթի շրջանակնում շարունակվում են հսկայածավալ քննչական, վարութային, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ հանցագործություն կատարած Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների նույնականացման, նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու, կատարված ռազմական հանցագործությունների ողջ պատկերն ամբողջացնելու նպատակով։
Բացի վերոնշյալը, չնայած ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ իրականացված նշված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերի կողմից կազմակերպված ուժեղ դիմադրության ցուցաբերմանը, ՀՀ ՔԿ ԶՔԳ վարչությունում քննության առարկա են դարձվել նաև ՀՀ զինված ուժերի որոշ ներկայացուցիչների առանձին գործողություններ՝ կապված մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելու, կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր վիճակում գտնվող և ինքնապահպանության միջոցներ ձեռնարկելու հնարավորությունից զրկված անձին անօգնական վիճակում թողնելու, մարտի պարագայում ծառայողական պարտականությունները չկատարելու, զինծառայությունից ժամանակավորապես խուսափելու նպատակով ժամանակին ծառայության վայր չներկայանալու, ծառայողական ռազմական գույքը կորցնելու  և այլնի հետ։
Նման դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել է 22 քրեական վարույթ, որոնց շրջանակներում մեղադրանքներ են ներկայացվել 16 զինծառայողների, որոնցից 6-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, իսկ մնացածի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը։ Նշված քրեական վարույթներից 6-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, մյուսներով նախաքննությունը շարունակվում է:
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

46 уголовных производств, около 540 экспертиз, 16 обвиняемых в рамках расследования фактов военной агрессии Азербайджана против Армении 13 сентября 2022 года
В Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА подведены итоги расследования военной агрессии Азербайджана против суверенной территории Республики Армения 13-14 сентября 2022 года. В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного по пункту 2 части 1 статьи 140 и части 1 статьи 149 Уголовного кодекса РА в связи с указанным актом агрессии, в полутора десятках общин Гегаркуникской, Вайоц Дзорской и Сюникской областей РА был проведен осмотр около 100 мест происшествия.
В результате этого, а также по предварительным данным проведенного до сих пор расследования, был установлен ущерб, причиненный общинам: разрушены или повреждены здания муниципалитета, пожарного спасательного отряда, школа, 3 гостевых дома, банкетный зал, более 100 собственных жилых домов, хлевы, теплицы, десятки гражданских автомобилей, автодороги, большие территории леса, фруктовые сады и т.д. Кроме того, повреждены 6 воинских частей, военные объекты и техника, дислоцированные в указанных областях, в том числе 2 машины медслужбы.
В рамках уголовного производства назначены более 7 десятков судебно-взрывотехнических, пожарно-технических, строительно-технических, товароведческих, а также экологических экспертиз. В ходе предварительного следствия потерпевшими признаны и допрошены более 600 человек, более 1000 свидетелей, назначены судебно-медицинские экспертизы 224 трупов, а также 98 судебно-генетических и более 350 судебно-медицинских экспертиз. Согласно данным, полученным следствием, в результате агрессии Азербайджана с армянской стороны погибли 224 человека, в том числе 3 гражданских лица, местонахождение 3 военнослужащих неизвестно.
В подразделениях Следственного комитета РА инициировано еще 23 уголовных производства по различным преступлениям, совершенным военнослужащими ВС Азербайджана в ходе этой агрессии. В частности: - случаи надругательства над телами армянских военнослужащих (в том числе женщин); - случай совершения действий, считающихся серьезными нарушениями норм международного гуманитарного права в отношении более двух десятков военнослужащих Вооруженных сил РА, находящихся под защитой международного права в статусе военнопленных – действия, унижающие их честь и достоинство, пытки и бесчеловечное отношение путем издевательств, ругательств сексуального характера и других оскорбительных выражений; - факты насилия, пыток и убийства находящихся в плену военнослужащих ВС РА; - факт стрельбы и убийства группы армянских военнослужащих в ходе военной агрессии со стороны ВС Азербайджана.
Видеозапись, свидетельствующая о применении насилия в отношении раненных армянских военнослужащих, как выяснило предварительное следствие, была сделана 13.09.2022 г. на боевой позиции, находящейся под охраной N-ой воинской части МО РА и захваченной в результате военных действий азербайджанскими ВС. Идентифицированные следствием по видеозаписи двое военнослужащих ВС РА, находящихся в статусе военнопленных, впоследствии были убиты азербайджанскими военнослужащими, их тела были переданы армянской стороне.
Предметом расследования являются также случаи незаконного, не обусловленного военной необходимостью, произвольного уничтожения и хищения военнослужащими азербайджанских ВС имущества в крупных размерах, принадлежащего жителям общин Джермук Вайоцдзорской области, Горайк Сюникской области, сел Гегаркуникской области (жилье, скот, автомобили), находящегося на балансе ряда воинских частей МО РА имущества в особо крупных размерах. Предметом расследования является также случай недопущения 15.09.2022 г. возвращения 4 армянских военнослужащих, являющихся членами спецгруппы, сформированной с целью вывоза тел армянских военнослужащих с захваченных противником боевых позиций (после переговоров последние были возвращены армянской стороне).
В рамках единого уголовного производства продолжаются масштабные следственные, процессуальные, оперативно-розыскные мероприятия с целью выявления совершивших преступление военнослужащих ВС Азербайджана, возбуждения в их отношении уголовного преследования, обобщения всей картины совершенных военных преступлений.
Помимо вышеизложенного, несмотря на сильное сопротивление, организованное вооруженными силами РА в ходе указанной военной агрессии против территориальной целостности страны, в управлении СК РА предметом расследования стали также отдельные действия некоторых представителей Вооруженных сил РА, связанные с нарушением правил несения боевой службы, оставлением в беспомощном состоянии лица, находящегося в опасном для жизни или здоровья состоянии и лишенного возможности предпринять меры самосохранения, неисполнением служебных обязанностей с целью временного уклонения от военной службы, несвоевременной явкой на место службы, утратой служебного военного имущества и т.д.
В связи с подобными случаями возбуждено 22 уголовных производства, в рамках которых предъявлены обвинения 16 военнослужащим, в отношении 6 из которых избрана мера пресечения в виде ареста, а в отношении остальных - запрет на отсутствие из страны. 6 из указанных уголовных производств с обвинительным заключением направлены в суд, предварительное следствие по другим продолжается.