Պաշտոնատար անձանց օժանդակությամբ «Լեքսհաբ» ՍՊԸ-ի տնօրենը խարդախությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար
Դատախազությունը հայտնում է, որ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության նախկին պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական վարույթի շրջանակում «Լեքսհաբ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Պ. Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում:
«Ընկերության տնօրենը, լինելով 100 տոկոս մասնակցություն ունեցող բաժնետեր և տնօրեն, պատրաստել և օգտագործել է բովանդակությամբ կեղծ փաստաթուղթ և Նախարարության պաշտոնատար անձանց հետ համատեղ կատարել առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն:
Կառավարության 2019 թվականի որոշմամբ, Նախարարությանը հատկացվել է 2 մլրդ 380 մլն 457 հազար դրամ, որից 270 մլն դրամը՝ շենքերի և բնակարանների ձեռքբերման ու կահավորման՝ այդ թվում նաև տարեցների բնակության համար խնամքի տների ձեռքբերման համար:
Ընկերության տնօրենը, մասնակցելով Նախարարության կողմից հայտարարված գնման մրցույթին, առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, Նախարարություն է ներկայացրել մասնակցության դիմում-հայտարարություն և կազմել մատակարարվելիք ապրանքի կեղծ տեխնիկական բնութագիր:
Մասնավորապես, Արմավիրի մարզի երկու գյուղերում ձեռք բերված առանձնատները, որոնք, ըստ փաստաթղթերի ունեցել են երկու սանհանգույց և եղել են պիտանի բնակության համար, պարզվել է չեն համապատասխանել Նախարարության ներկայացրած բնութագրին: Սակայն, հրատապ մեկ անձից գնման ընթացակարգի գնահատող հանձնաժողովը ընտրված մասնակից է ճանաչել ՍՊ ընկերությանը և հաստատել պայմանգիրը:
Բացի այդ, Նախարարության գլխավոր քարտուղարը, տեղյակ լինելով չհամապատասխանող տեխնիկական բնութագրին, Նախարարության մյուս պաշտոնատար անձանց միջոցով դրական եզրակացությամբ հաստատել է, որ բնութագրի և գույքի որակակական հատկանիշների միջև անհամապատասխանություններ առկա չեն: Նախարարության պաշտոնատար անձանց և ՍՊ ընկերության միջև 18 մլն 205 հազար և 18 մլն 495 հազար դրամ շուկայական արժեքով առանձնատների պայմանագրերը կնքվել են 26 մլն 730 հազար և 26 մլն 950 հազար դրամ արժեքներով, որն էլ փոխանցվել է ՍՊ ընկերությանը: Արդյունքում ՍՊ ընկերության տնօրենը հափշտակել է 17 մլն 160 հազար դրամը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ` կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու ուղղությամբ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Глава ООО и высокопставленные чиновники Минсоцтруда причинили государству ущерб в размере 17 млн драмов: Прокуратура
В рамках уголовного производства в отношении бывших должностных лиц Министерства труда и социальных вопросов в связи со злоупотреблением должностным положением и совершением служебного подлога, начато уголовное преследование в отношении директора ООО «Лексхаб» П.Т..
Директор компании, владеющий 100%-ой долей ее акций, подготовил и использовал фальшивый документ и совместно с должностными лицами Министерства труда и социальных вопросов совершил хищение в особо крупных размерах.
Напомним, что постановлением Правительства от 2019 года Министерству выделено 2 млрд 380 млн 457 тыс. драмов, из которых 270 млн драмов - на приобретение и обустройство зданий и квартир, в том числе домов по уходу за престарелыми.
Директор компании, участвуя в тендере, объявленном Министерством труда и социальных вопросов с умыслом хищения денег в особо крупных размерах, представил заявку с фальшивой технической характеристикой поставляемого товара.
В частности, купленные в двух селах Армавирской области особняки, которые, согласно документам, имели две ванные комнаты и были пригодны для проживания престарелых, в действительности не соответствовали представленной Министерству характеристике. Однако, высокопоставленные чиновники Министерства, в частности, его генеральный секретарь, зная о подлоге, тем не менее заключили договор с данной компанией. В результате дома с рыночной стоимостью в 18 млн 205 тыс. и 18 млн 495 тыс. драмов были проданы Министерству за 26 млн 730 тыс. и 26 млн 950 тыс. драмов соответственно. В результате государству был причинен ущерб в размере 17 млн 160 тысяч драмов.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается. Предпринимаются необходимые меры для выяснения полного круга лиц, вовлеченных в коррупционную схему, и возбуждения в их отношении уголовного преследования.