Միջհամայնքային ճանապարհին ադրբեջանցի զինվորականները տեղադրել են «Բարի գալուստ Ադրբեջան» գրառումով ցուցանակ. ՄԻՊ
Ադրբեջանի իշխանության մարմինները շարունակում են Հայաստանի սահմանային բնակիչների միջազգայնորեն ճանաչված իրավունքները ոտնահարող արարքները (հիմնավորումներ կոնկրետ գործոններով): Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Մասնավորապես, Հայաստանի Կապան քաղաքից Ճակատեն ու մի շարք այլ գյուղեր տանող, այսինքն՝ խաղաղ բնակավայրեր իրար կապող միջհամայնքային ճանապարհին ադրբեջանցի զինվորականները տեղադրել են «Բարի գալուստ Ադրբեջան» ադրբեջաներեն ու անգլերեն գրառումով ցուցանակ, ինչպես նաև ադրբեջանական դրոշներ:
Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատկապես վերջին օրերին զայրույթի ու անհանգստության ահազանգեր է ստանում Կապան քաղաքի, ինչպես նաև Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ծավ, Ներքին Հանդ, Շիշկերտ գյուղերի բնակիչներից՝ կապված այդ ցուցանակի հետ: Նույնը վերաբերում է նաև դրոշների տեղադրմանը ճանապարհի այդ հատվածներում: Պաշտպանին անհրաժեշտ տեղեկություններ է ներկայացնել նաև Կապան համայնքի ղեկավարը:
Այդ բնակավայրերի բնակիչները ներկայացրել են ահազանգեր այն մասին են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների այս քայլերը դիտավորություն ունի կոպտորեն ոտնահարելու իրենց ֆիզիկական անվտանգության ու հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքները, խախտում են երեխաների շահերը: Դրանք ցուցադրաբար թիրախավորում են խաղաղ բնակիչներին ու գրեթե ամենօրյա կրակոցների հետ միասին դա ավելի է մեծացնում լարվածությունը հայաստանյան այդ գյուղերում:
Այս ահազանգերից հետո Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ու կենտրոնական ստորաբաժանումներում անմիջապես նախաձեռնվել է մանրամասն ուսումնասիրություն: Տեղում կատարվել են դիտարկումներ, ինչպես նաև մի շարք քննարկումներ բնակիչների հետ:
Արդյունքում՝ Կապան համայնքի բնակիչների ու համայնքային մարմինների նշված ահազանգերը հաստատվել են:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն Ադրբեջանի իշխանության մարմինների այս քայլերն անհրաժեշտ է համարում դիտարկել առնվազն հետևյալ գործոնների տեսանկյունից.
(1) Ադրբեջանում շարունակվում է կազմակերպված հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի պետական քաղաքականությունը,
(2) Ադրբեջանի իշխանության բարձրագույն մարմինները հայ ժողովրդի մասին բացահայտորեն խոսում են էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության, ողջ հայ ժողովրդի արժանապատվությունը վիրավորող լեզվով,
(3) Ադրբեջանում հնչում են Հայաստանի դեմ նոր պատերազմի բացահայտ կոչեր, այդ թվում՝ երկրում հանրային ճանաչում ունեցող ու նույնիսկ իրավապաշտպան ներկայացող անձինք,
(4) ուղեկցվում է Հայաստանի Կապան համայնքի նշված գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինվորականներն արդեն մեկ ամսից ավելի է գրեթե ամեն օր արձակում են կրակոցներ փոքր ու խոշոր զինատեսակներից, այդ թվում՝ լինելով հարբած վիճակում, ինչպես դիտարկել են գյուղացիները,
(5) Կապան քաղաքից Ճակատեն գյուղ տանող ճանապարհին առկա են ադրբեջանական զինվորականներ՝ զինված մարդիկ,
(6) Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացը, որի շրջանակներում տեղադրվել են նման ցուցանակներ ու ադրբեջանական դրոշներ, հայտնվել են ադրբեջանական զինվորականներ, ընթանում է մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով ու վտանգներով, հակասում է մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի հիմքերին ու իրավունքերի գերակայությանը, հետևաբար՝ չունի իրավական ուժ,
(7) Ադրբեջանի զինված ուժերը հայկական կողմի զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ հատկապես 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո կատարել են խոշտանգումներ, անմարդկային վերաբերմունք ու պատերազմական այլ հանցանքներ:
Ուստի, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի զինվորականների նշված քայլերն արվել են ՀՀ սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքները ոտնահարող, նրանց բացահայտ ահաբեկող եղանակով (առաջին հերթին` երեխաներ, կանայք): Այս վիճակը չի կարող որևէ կերպ նպաստել խաղաղությանը տարածաշրջանում, միայն առաջացնում է լարվածություն, ոտնահարում է խաղաղ բնակիչների միջազգայնորեն ճանաչված և ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքներն ու շահերը:
Այս փաստերի վերաբերյալ հաղորդումներ ուղարկվելու են միջազգային կառույցներին, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ին, ՄԱԿ-ին, ԵԽ-ին (անհրաժեշտ ապացույցներով): Առանձին հաղորդումներ կուղարկվեն նաև միջկառավարական կազմակերպությունների հատուկ մեխանիզմներին:

Омбудсмен Армении выступил с новым заявлением, на этот раз относительно установления Азербайджаном дорожных трафаретов на границе с Сюником
Органы власти Азербайджана продолжают действия, попирающие международнопризнанные права приграничных жителей Армении. Об этом говорится в заявлении омбудсмена Армении.
«В частности, азербайджанские военные установили трафарет с надписью «Добро пожаловать в Азербайджан» на азербайджанском и английском языках, а также вывесили государственные флаги АР. Сообщения об этом Омбудсмен Армении в последние дни получает от жителей города Капан, а также сел Чакатен, Шикаох, Срашен, Цав, Неркин Ханд, Шишкерт. Необходимую информацию Омбудсмену предоставил также глава общины Капан. Жители этих населенных пунктов заявили, что подобные шаги властей Азербайджана преследуют цель грубо нарушить права местного населения на физическую безопасность, психическую неприкосновенность, собственность, интересы детей. Они демонстративно нацеливаются на мирных жителей, почти ежедневно стреляют, и это еще больше увеличивает напряженность в приграничных селах. После этих сигналов в Сюникских областных и центральных подразделениях Аппарата защитника прав человека Армении сразу же было инициировано детальное расследование. На месте была изучена ситуация, состоялся ряд обсуждений с жителями. В результате, сообщения жителей Капана и муниципальных органов были подтверждены.
Омбудсмен Армении считает необходимым рассматривать подобные действия властей Азербайджана как:
(1) Продолжение организованной государственной политики пропаганды армянофобии и вражды;
(2) Открытую пропаганду со стороны высших органов власти Азербайджана этнических чисток и геноцида в отношении армян, оскорбление достоинства всего армянского народа;
(3) Открытую агитацию новой войны, на этот раз, против Армении, в том числе со стороны лиц, имеющих в стране общественное признание и даже представляющихся правозащитниками;
(4) Все это сопровождается ежедневными выстрелами со стороны азербайджанских ВС непосредственно по соседству указанных сел общины Капан Армении. Азербайджанские военные, как сообщают сельчане, зачастую находятся в состоянии алкогольного опьянения.
(5) На дороге, ведущей из города Капан в село Чакатен, есть азербайджанские военные, вооруженные люди;
(6) Процесс определения границ Армении с Азербайджаном, в рамках которого установлены подобные трафареты и вывешены флаги, протекает с грубыми нарушениями прав человека со стороны азербайджанских военных, чревато опасностями, противоречит основам международной системы прав человека и верховенству права, следовательно, не имеет правовой силы;
(7) Вооруженные Силы Азербайджана в отношении военных и гражданских лиц с армянской стороны, особенно в период войны в сентябре-ноябре 2020 года и после нее, совершили и продолжают совершать пытки, проявлять бесчеловечное обращение и осуществлять другие военные преступления. Следовательно, очевидно, что указанные шаги азербайджанских военных были предприняты в целях нарушения прав жителей приграничных населенных пунктов Армении, для их откровенного запугивания (речь, в первую очередь, о детях и женщинах).
Эта ситуация не может каким - либо образом способствовать миру в регионе, только вызывает напряженность, попирает международнопризнанные и гарантированные Конституцией РА права и интересы мирных жителей. Сообщения по этим фактам будут направлены в международные структуры, в том числе ОБСЕ, ООН, СЕ (с необходимыми доказательствами). Отдельные сообщения будут направлены также специальным межправительственным организациям».