Մարդու իրավունքների հարցերով կառույցներն իրավունք չունեն անտեսելու այս ամենը. ՄԻՊ
«Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսային հատվածից Ադրբեջան է տեղափոխել զինվորական վարձկանների՝ Արցախի ու Հայաստանի դեմ օգտագործելու նպատակով՝ համաձայն միջազգային լրատվամիջոցներում անընդհատ պտտվող տեղեկությունների: Խոսքը 3,000-4,000 վարձկանների մասին է, որոնք Արցախի ու Հայաստանի դեմ այս օրերին ընթացող պատերազմին մասնակցելու համար վարձվել են 1,500-2,000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց՝ ըստ այդ աղբյուրների:
Այս լուրերը պարբերաբար հաստատում են միջազգային լրատվամիջոցները, մարդու իրավունքների ոլորտի արտասահմանյան կազմակերպություններ: Նշվածի մասին տեղեկություններ են հավաստվում են նաև Արցախի աղբյուրներով:
Այս տեղեկությունները ծայրահեղ անհանգստացնող են, սա կբերի հումանիտար աղետի՝ ուղեկցվելով ոչ միայն մարդկային զոհերով, այլ դաժանություններով ու ավերածություններով:
Պետք է հաշվի առնել, որ սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմաօդային ու հրետանային հարձակումներն ուղեկցվում են էթնիկ հայերի, Արցախի ու Հայաստանի բնակիչների նկատմամբ լայնածավալ ատելության խոսքով ու բռնության, այդ թվում՝ սպանությունների ագրեսիվ կոչերով:
Դրանից բացի, Արցախի ու արդեն Հայաստանի նկատմամբ առանց տարբերակման (indiscriminate) հրետակոծություններով թիրախավորված են նաև խաղաղ բնակչության համար կենսական կարևորության ճանապարհները, գազատարները, կապի միջոցները և այլն: Այս բոլորը մեկ շղթայի տարբեր մասեր են:
Սարսափելի է նույնիսկ պատկերացնել մարդկության դեմ ուղղված ու ռազմական այն հանցագործությունները, որ կարող են տեղի ունենալ այս զարգացումների պայմաններում:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը 2019 թվականի սեպտեմբերի 26-ի 42/9 բանաձևով խստորեն դատապարտել է վարձկանների օգտագործումը ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը խոչընդոտելու նպատակով՝ վարձկանների արարքները համարելով հանցագործություն և սպառնալիք անվտանգությանը, խաղաղությանն ու մարդու իրավունքներին:
Ուստի, միջազգային հանրությունը ու հենց առաջին հերթին մարդու իրավունքների կազմակերպությունները պետք է անհապաղ արձագանքեն:
Անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել կանխելու համար այսօր տեղի ունեցող պատերազմական գործողությունները ու դա պետք է անել ոչ թե ձևական կոչերով, այլ իրական քայլերով:
Միջազգային հանրությունը, այն էլ մարդու իրավունքների հարցերով կառույցները չունեն իրավունք անտեսելու այս ամենը՝ թաքնվելով «քաղաքական» պատրվակների տակ կամ արդարանալով սեփական մանդատների «անզորությամբ» »:

Международное сообщество должно немедленно отреагировать на слухи об использовании наемников: ЗПЧ
Международное сообщество и, прежде всего, правозащитные организации должны немедленно прореагировать на сообщения о том, что Азербайджан против Арцаха и Армении использует наемников из Сирии. Об этом написал Защитник прав человека Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
“Согласно сообщениям международных СМИ, Турция перебросила военных наемников с севера Сирии в Азербайджан для использования против Арцаха и Армении. Речь идет о 3 000, 4 000 наемников, которым, по данным этих источников, заплатили по 1 500, 2 000 долларов за участие в продолжающейся войне против Арцаха и Армении.
Эту новость регулярно подтверждают и международные СМИ, и зарубежные правозащитные организации. Информация об этом подтверждается и арцахскими источниками.
“Эта информация крайне тревожна, она приведет к гуманитарной катастрофе, которая будет сопровождаться не только человеческими жертвами, но также и зверствами и разрушениями”, - написал Татоян. По мнению Защитника прав человека, следует учитывать, что авиационные и артиллерийские обстрелы, совершаемые Азербайджаном с 27 сентября, сопровождаются широко распространенными ненавистническими высказываниями и агрессивными призывами к насилию в отношении этнических армян, жителей Арцаха и Армении, включая и убийства.
“Кроме того, неизбирательные обстрелы Арцаха и Армении также направлены на жизненно важные для гражданского населения коммуникации, дороги, газопроводы. Все это разные звенья одной цепочки.
Ужасно даже представить себе преступления против человечности и военные преступления, которые могут иметь место в контексте этих событий.
Резолюция Совета ООН по правам человека 42/9 от 26 сентября 2019 года решительно осудила использование наемников для воспрепятствования осуществлению права народов на самоопределение, назвав действия наемников преступлением и угрозой безопасности, миру и правам человека.
Поэтому международное сообщество и, прежде всего, правозащитные организации должны немедленно отреагировать на это”, - написал Татоян.
Защитник прав человека считает необходимым сделать все возможное, чтобы прекратить происходящие сегодня боевые действия, и делать это нужно не формальными призывами, а реальными шагами. “Международное сообщество, особенно правозащитные организации, не имеют права игнорировать все это, прикрываясь политическими предлогами или оправдывая себя бессилием своих мандатов”, - написал Татоян.