ՀՀ ՊՆ-ին ամրացված հողամասը 2011 թվականին օտարվել է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալին․ գործը ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, 2011 թվականի հուլիսի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրով, խախտելով մի շարք օրենսդրական պահանջներ ու կարգավորումներ, ուղղակի վաճառքի եղանակով Դավիթ Բեկ փողոցի 155/3 հասցեում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող 12.500 քմ հողամասը 87 մլն դրամով վաճառել է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ա.Փ.-ին:
Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից 2023 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Ա.Փ.-ն 2012 թվականի փետրվարի 3-ին վերոնշյալ հողամասը գրավադրել է 300 հազար ԱՄՆ դոլարով՝ ձեռքբերման գնից շուրջ 40 մլն դրամով թանկ (կողմերի համաձայնությամբ՝ հողամասը գնահատվել է 166 մլն 100 հազար դրամ):
Այնուհետև` 2012 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, Դավիթ Բեկ փողոցի 155/3 հասցեում գտնվող 12.500 քմ հողամասը գրավադրվել է 270 հազար ԱՄՆ դոլարով (հողամասը գնահատվել է 227 մլն 500 հազար դրամ լիկվիդացիոն գնով կամ ձեռքբերման գնից 140 մլն 500 հազար դրամ ավելի) և 824 մլն 498 հազար 84 ԱՄՆ դոլար պարտքի դիմաց (համարժեք է 342 մլն 373 հազար 143 դրամին) հանձնվել է բանկին՝ որպես սեփականություն: Արդյունքում պետությանը պատճառվել է շուրջ 255 մլն 373 հազար 143 դրամի վնաս:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ պարզված հանգամանքներն առերևույթ պարունակում են Քրեական օրենսգրքով նախատեսված արարքի հատկանիշներ՝ Դատախազությունը 2023 թվականի մայիսի 5-ին ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար։
2023 թվականի մայիսի 11-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք):
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Прокуратура: Махинация с проданным бывшему замначальника ГШ ВС земельным участком нанесла ущерб государству
Министерство обороны Армении в соответствии с заключенным 22 июля 2011 года Договором о купле-продаже недвижимого имущества, нарушив ряд требований и регулирований законодательства, посредством прямой продажи реализовало за 87 млн. драмов участок площадью 12.500 кв. м по адресу ул. Давида Бека 155/3, являющийся государственной собственностью, замначальнику Генштаба ВС, генерал-майору А.П.
Как сообщает пресс-служба прокуратуры, в ходе проверки, проведенной отделом защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры в апреле-мае 2023 года, выяснилось, что А.П. 3 февраля 2012 года вышеуказанный земельный участок заложил за 300 тыс. долларов США, что примерно на 40 млн драмов выше цены приобретения (по соглашению сторон земельный участок был оценен в 166 млн 100 тыс. драмов).
Затем, 26 декабря 2012 года, земельный участок площадью 12.500 кв. м по адресу ул. Давида Бека 155/3 был заложен за 270 тысяч долларов США (земельный участок оценен по ликвидационной цене 227 млн 500 тысяч драмов или на 140 млн 500 тысяч драмов больше цены приобретения) и передан банку в качестве уплаты долга в размере 824 млн 498 тысяч 84 долларов США (в эквиваленте 342 млн 373 тысяч 143 драмов). В результате государству нанесен ущерб в размере около 255 млн 373 тыс. 143 драмов.
Учитывая, что обстоятельства, выявленные в ходе расследования, содержат признаки деяния, предусмотренного Уголовным кодексом, прокуратура 5 мая 2023 года направила результаты расследования в Антикоррупционный комитет для решения вопроса о возбуждении уголовного производства.
11 мая 2023 года в антикоррупционном комитете было возбуждено уголовное производство по пункту 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленное ими влияние или превышение полномочий, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия).