ՀՀ ՄԻՊ-ը Էրիկա Օլսոնին շնորհակալություն է հայտնել հայ ռազմագերիների հայրենադարձման ուղղությամբ Պետդեպարտամենտի ջանքերի համար
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը դեկտեմբերի 5-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպական ու Եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնի հետ։
ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել հայ ռազմագերիների հայրենադարձման ուղղությամբ Պետդեպարտամենտի կողմից գործադրվող ջանքերի համար և ներկայացրել է այն դժվարություններն ու ապրումները, որով անցնում են ընտանիքները՝ նկատի ունենալով նաև տեղեկատվական սադրիչ այն միջավայրը, որը ստեղծվում է ադրբեջանական կողմից։
Փոխտեղակալ Օլսոնը նշել է, որ իրենք շարունակում են աշխատել բազմաթիվ հումանիտար հարցերի լուծման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ռազմագերիների վերադարձի, անհետ կորած անձանց ճակատագրերի պարզման և այլն։
Քրիստիննե Գրիգորյանը փոխտեղակալին ներկայացրել է Պաշտպանի հաստատության արտահերթ զեկույցները, որոնցում փաստագրել ու վերլուծել են սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական հարձակման ընթացքում ու դրանից հետո տեղի ունեցած մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները, հարձակման ենթարկված համայնքներում ապրող մարդկանց հումանիտար խնդիրները, պատերազմական հանցագործության այն փաստերը, որոնք Պաշտպանի աշխատակազմը հաստատել է հատուկ մեթոդաբանությամբ, ինչպես նաև հայերնադարձված ռազմագերիների վկայությունների հիման վրա կատարված հետևությունները Ադրբեջանում իրենց պահման ընթացում խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի փաստերի մասին։
Պաշտպանը կարևորել է կատարված հանցանքների համար պատասխանատուների պատասխանատվության ու պատժի անխուսափելիության հարցը՝ անկախ նրանից, թե ինչ ազգություն ունի հանցագործը։
Էրիկա Օլսոնը կարևորել է Պաշտպանի հաստատության աշխատանքը և շնորհակալություն հայտնել կարևոր տեղեկությունները ժամանակին ու անաչառ կերպով ներկայացնելու համար։

Омбудсмен Армении и заместитель помощника госсекретаря США обсудили военные преступления Азербайджана
Защитник прав человека Кристине Григорян 5 декабря в Вашингтоне встретилась с заместителем помощника госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Эрикой Олсон. Омбудсмен поблагодарила Госдепартамент за усилия по репатриации армянских военнопленных и представила переживания их семей в свете провокационной информационной среды, создаваемой азербайджанской стороной.
Вице-помощник Олсон отметила, что США продолжают работать над решением многих гуманитарных вопросов, в том числе возвращением военнопленных, выяснением судеб пропавших без вести и т.д. Кристине Григорян представила внеочередные доклады Омбудсмена , в которых задокументированы и проанализированы продолжающиеся нарушения прав человека, имевшие место 13-14 сентября во время и после нападения Азербайджана на Армению, гуманитарные проблемы людей, проживающих в подвергшихся нападению общинах, факты военных преступлений, которые Аппарат Омбудсмена подтвердил по специальной методологии, а также выводы, сделанные на основе свидетельств возвращенных военнопленных о фактах пыток и бесчеловечного обращения в азербайджанском плену.
Омбудсмен подчеркнула важность привлечения к ответственности виновных за совершенные преступления. Эрика Олсон подчеркнула важность работы учреждения Омбудсмена и поблагодарила за своевременное и беспристрастное представление важной информации.