Հայատյացության քարոզը ոչ միայն չի նվազել, այլ ստացել է ծայրահեղական նոր դրսևորումներ․ ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հայտարարությունը սեպտեմբերի 27-ի կապակցությամբ․
Արցախի և Հայաստանի դեմ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմն ուղեկցվեց ադրբեջանական աննախադեպ պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով։
Հենց առաջին օրը Արցախի Մարտունի քաղաքի հրետակոծությունից իր տան բակում սպանվեց 9-ամյա Վիկտորյա Գևորգյանը: Արցախի խաղաղ բնակիչներ 69-ամյա Գենադի Պետրոսյանը Մադաթաշենից և 82-ամյա Յուրի Ասրյանը Ազոխից դաժանաբար գլխատվեցին. գլխատումների ողջ ընթացքը նկարահանել են հենց ադրբեջանական զինվորականները, որ հետո իրենց բացառիկ ցինիզմը տարածեն և արժանանան «փառքի» խրախճանքի:
Պատերազմի ընթացքում ու պատերազմից հետո խոշտանգվեցին ու դաժանությունների ենթարկվեցին քաղաքացիական անձինք ու զինվորականներ՝ ջիհադիստների ու ահաբեկիչների ակտիվ մասնակցությամբ:
Նպատակային հարձակումներով, արգելված զինատեսակների օգտագործմամբ ավերվեցին քաղաքացիական բնակավայրեր: Անարգվեցին ու ոչնչացվեցին հայկական եկեղեցիներ: Այս ամենն ուղեկցվում էր սանձարձակ ու ցինիկ պահվածքով հատուկ նկարած տեսանյութերով՝ հայկական սոցիալական ողջ մեդիան դիտավորյալ լցնելով բռնության տեսարաններով:
COVID-19-ի պայմաններում ադրբեջանական հարձակումները մարդկության դեմ ուղղված հանցանքներ էին, որոնք շեշտակիորեն ավելացրին մահվան դեպքերը՝ կատվածահար անելով Արցախի ու Հայաստանի առողջապահության համակարգերը:
Ողջ նշվածն ուղեկցվում էր հսկայածավալ ատելության ու թշնամանքի քարոզով, որ ադրբեջանական իշխանությունները միայն խրախուսում էին: Տեղի ունեցածը բերում է միանշանակ հետևության. իրականացվել է էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականություն:
Չպե՛տք է մոռանանք, որ ադերբեջանական պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի քարոզն այսօր ոչ միայն չի նվազել, այլ ստացել է ծայրահեղական, ֆաշիստական նոր դրսևորումներ: Մինչ օրս պատերազմական հանցանքի որևէ կատարող չի պատժվել: Եվ քանի դեռ կատարվածի համար մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվել, շարունակվելու է ատելության ու թշնամանքի քաղաքականությունը, իրական է լինելու վայրագությունների վտանգը, խաթարված է մնալու մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը:

В ходе 44-дневной войны Азербайджан осуществлял целенаправленную геноцидальную политику: Омбудсмен Армении
Развязанная Азербайджаном с 27 сентября 2020 года широкомасштабная война против Арцаха и Армении сопровождалась беспрецедентными военными преступлениями и преступлениями против человечности. Об этом в своем послании к годовщине начала 44-дневной войны отметил Омбудсмен РА Арман Татоян.
«В первый же день во дворе своего дома была убита 9-летняя жительница Арцаха Виктория Геворкян. Мирные жители Арцаха - 69-летний Геннадий Петросян из Мадаташена и 82-летний Юрий Асрян были жестоко обезглавлены. Весь процесс обезглавливания засняли именно азербайджанские военные, чтобы потом распространить эти видео, показывая свой исключительный цинизм и удостоиться «славы» на своей родине. В ходе и после войны были подвергнуты пыткам как гражданские лица, так и военные, причем не только азербайджанскими военнослужащими, но наемными джихадистами и террористами.
Целевыми атаками, использованием запрещенного оружия были разрушены гражданские населенные пункты. Были осквернены и уничтожены армянские церкви. Все это снималось на видео, демонстрируя откровенный цинизм и наглость азербайджанских военнослужащих, которые впоследствии наводняли этими материалами армянские социальные медиа. В условиях COVID-19 широкомасштабная азербайджанская агрессия стала преступлением против человечности, которое стимулировало резкое увеличение числа смертей. Все это сопровождалось широкомасштабной пропагандой ненависти и вражды в отношении армянского народа со стороны Баку, таким образом осуществлялась политика этнических чисток и геноцида.
Ппропаганда армянофобии и вражды, возведенная Азербайджаном в ранг государственной, сегодня не только не уменьшилась, но и получила новые радикальные, фашистские проявления. И пока виновные в этой трагедии не привлечены к ответственности, политика ненависти и вражды продолжится, угроза зверств будет реальной, будет нарушаться мирная и безопасная жизнь людей»,- говорится в заявлении.