Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացը տեղի է ունենում պատերազմի ու ուժի կիրառության սպառնալիքների ներքո․ ՄԻՊ
ՀՀ Սյունիքի մարզի համայնքներն իրար կապող ճանապարհներին ադրբեջանական զինված ծառայողների (նաև դրոշների ու ցուցանակների) առկայությունը հակասում է մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի հիմքերին, խախտում է իրավունքի գերակայությունը և հետևաբար՝ զուրկ է իրավական որևէ հիմքից: Այս մասին ասվում է ՀՀ ՄԻՊ Արման թաթոյանի հայտարարության մեջ, որում նաև կարդում ենք․
«Նրանք այդ վայրերում են հայտնվել, քանի որ՝
1) Արցախում հայերի նկատմամբ իրականացրել են էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականություն ահաբեկչական մեթոդներով.
2) խոշտանգել են ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկել խաղաղ բնակիչներին ու զինվորականներին, կատարել են այլ դաժանություններ (կենդանի մարդկանց գլխատումներ, մարմինների անարգանք և այլն).
3) Արցախի դեմ օգտագործվել են ջիհադիստներ ու ԻԳԻԼ (ISIS) ահաբեկիչներ, որոնք հայերի նկատմամբ կատարել են պատերազմական հանցագործություններ ու դաժանություններ.
4) Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերը ենթարկել են դիտավորյալ զանգվածային ավերածությունների, այդ թվում՝ արգելված կասետային զինատեսակներով.
5) պատերազմն առաջին օրից ուղեկցվել է հայատյացության խրախուսման պետական քաղաքականությամբ ու հայերի նկատմամբ էթնիկ պատկանելիության հիմքով թշնամանքի հրահրմամբ (տարիների ինստիտուցիոնալ քաղաքականություն).
6) պատերազմի ընթացքում իրենց մշտական բնակավայրերից տեղահանվել է ավելի քան 100,000 խաղաղ բնակիչ, իսկ պատերազմի հետևանքով անօթևան է մնացել շուրջ 40,000 մարդ.
7) Ադրբեջանի և Թուրքիայի բարձրագույն իշխանության մարմինները Հայաստանի ու ողջ հայ ժողովրդի մասին բացահայտ են խոսում ցեղասպանության սպառնալիքների լեզվով (օրինակ՝ 2020թ. դեկտեմբերի 10-ի Բաքվի ռազմական միջոցառումը).
8)Ադրբեջանի իշխանության բարձրագույն մարմինները, հանրային գործիչները վիրավորում են հայերին, ողջ հայ ժողովրդին` արժանապատվություն նվաստացնելու նպատակով ու դա խրախուսում են, հրապարակայնորեն հրահրում են ատելություն.
9) Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացը տեղի է ունենում պատերազմի ու ուժի կիրառության սպառնալիքների ներքո.
10) պատերազմիր ուժի սպառնալիքների պատճառով սահմանների որոշումը տեղի է ունենում մեխանիկական մեթոդներով ու անթույլատրելի արագությամբ ՝ առանց մասնագիտական աշխատանքների, միջազգային կանոնների կոպիտ խախտումներով.
11) անտեսված են Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու օրինական շահերը.
12) գործընթացն ուղեկցվում է Հայաստանի սահմանային բնակիչների սեփականության, տնտեսական գործունեության ու սոցիալ-տնտեսական մյուս իրավունքների կոպիտ խախտումներով (իրենց գույքից զրկված ու անօթևան մնացած մարդիկ).
13) լրջորեն վտանգվել են Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային բնակիչների ու, առհասարակ, Հայաստանի ողջ բնակչության կյանքի, արժանապատվության, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքները.
14) սահմանային բնակավայրերի բնակիչների համար առկա չէ կանխատեսելիություն կամ գործողություններն անորոշ են, առկա չէ որևէ տեսակի ժամանակացույց:
Ուստի, նկարագրված մոտեցումներով սահմանների որոշումը չի նպաստելու տարածաշրջանում ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությանը. հակառակը` պարարտ հող է ստեղծելու Ադրբեջանում չդադարող հայատյացության ու թշնամանքի, մարդու իրավունքների շարունակական կոպիտ խախտումների ու այլ վտանգավոր դրսևորումների համար»:

Омбудсмен Армении вновь озвучил вызовы и угрозы в процессе определения границ с Азербайджаном
Омбудсмен Армении Арман Татоян вновь озвучил вызовы и угрозы в процессе определения границ с Азербайджаном.
По его словам, наличие азербайджанских вооруженных солдат (а также флагов и вывесок) на дорогах, связывающих общины Сюникской области Армении, противоречит основам международной системы прав человека, нарушает верховенство права и, следовательно, лишено какой-либо правовой основы.
В заявлении Татояна, в частности, говорится, что азербайджанские военные оказались близ  населенных пунктов Сюника и Гегаркуника поскольку:
1) осуществляли в отношении армян Арцаха этнические чистки и геноцидальную политику террористическими методами;
2) пытали и подвергали бесчеловечному обращению мирных жителей и военных, совершали другие жестокости (обезглавливание живых людей, надругательство над телами и т.д.);
3) в войне против Арцаха были использованы джихадисты и боевики ИГИЛ (ISIS), совершившие в отношении армян военные преступления и жестокости;
4) гражданские населенные пункты Арцаха подвергли умышленным массовым разрушениям, в том числе запрещенным кассетным оружием;
5) война с первого дня сопровождалась государственной политикой поощрения армянофобии и разжиганием вражды по отношению к армянам на основании этнической принадлежности (институциональная политика многих лет);
6) в ходе войны из своих постоянных поселений было депортировано более 100 000 мирных жителей, а вследствие войны без крова остались около 40 000 человек;
7) органы высшей власти Азербайджана и Турции открыто говорят об Армении и всем армянском народе на языке угроз геноцида.
8) высшие органы власти, общественные деятели Азербайджана оскорбляют армян, весь армянский народ с целью унижения их достоинства и поощряют это, публично провоцируя ненависть;
9) процесс определения границ Армении происходит под угрозой войны и применения силы;
10) определение границ по причине войны и угрозы силы происходит механическими методами с недопустимой скоростью, без профессиональной работы, с грубыми нарушениями международных норм;
11) игнорируются права и законные интересы жителей приграничных населенных пунктов Армении;
12) процесс сопровождается грубыми нарушениями прав на собственность, экономическую деятельность и других социально-экономических прав жителей приграничных населенных пунктов Армении;
13) серьезной опасности подверглись и другие права жителей Сюникской и Гегаркуникской областей и, вообще, всего населения Армении – права на жизнь, достоинство, физическую и психическую неприкосновенность;