Գերմանիայի դեսպանի հետ հանդիպմանը կարևորվել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիներին հայրենիք վերադարձնելուն ուղղված քայլերը
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ ու լիազոր դեսպան Միխայել Բանցհաֆին։
Դեսպանին է ներկայացվել Ադրբեջանի կողմից սանձազերզված 44 օրյա պատերազմի ընթացքում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների և պատերազմական գործողությւնների վերաբերյալ տեղեկատվություն: Հատկապես կարևորվել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիներին և գերեվարված քաղաքացիական անձանց հայրենիք վերադարձնելուն ուղղված քայլերը:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը դեսպան Միխայիլ Բանցհաֆին ներկայացրել է այդ ուղղությամբ իրականացվող ամենօրյա աշխատանքը և նշել, որ պատերազմից ի վեր այդ անձանց իրավունքների պաշտպանության համար Եվրոպական դատարան են ներկայացվել միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին բազմաթիվ դիմումներ, որոնք էլ բավարարվել են ՄԻԵԴ-ի կողմից:
Կարևորվել է նաև Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի կողմից գերեվարված անձանց հարցի մասին քննարկման հանգամանքը:
Հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել նաև Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի կողմից արձանագրված արդյունքների և հետագա անելիքների մասին քննարկում: ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչը ամփոփ ներկայացրել է այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքները: Դեսպան Միխայել Բանցհաֆն առաջարկել է իր աջակցությունն այդ գործընթացում:

Представитель Армении в ЕСПЧ и посол Германии в РА обсудили вопросы возвращения армянских пленных, находящихся в Азербайджане
Представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Германии в РА Михаэля Ванцхафа.
Послу была представлена информация о грубейших нарушениях прав человека в ходе 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном. Особо была отмечена важность шагов, направленных на возвращение на родину находящихся в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц.
Егише Киракосян представил послу Михаилу Банчхафу проводимую в этом направлении ежедневную работу и отметил, что с момента войны для защиты прав этих лиц в Европейский суд были представлены многочисленные заявления о применении промежуточной меры, которые были удовлетворены.
Была отмечена важность обсуждения Комитетом министров Совета Европы вопроса о лицах, попавших в плен.
Стороны также обсудили результаты работы Комиссии по конституционным реформам и ее дальнейшие действия. Представитель Армении в ЕСПЧ кратко представил проделанную в этом направлении работу. Михаэль Банчхаф предложил свое содействие работе Комиссии.