Գեղարքունիք ներխուժած Ադրբեջանի ԶՈւ-ն ավելացրել է զինծառայողների քանակը, սպառազինությունը․ՄԻՊ
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը կառուցել են մեծ ապաստարաններ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ, բետոնապատել են իրենց դիրքեր տանող ճանապարհները, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Նրանց ակտիվությունը վերջին շրջանում շեշտակի է մեծացել։
Ավելին, շարունակում են նոր ճանապարհների կառուցումը, դիրքերում ավելացրել են զինծառայողների քանակն ու սպառազինությունը: Անընդհատ կատարում են դիրքային ամրացման և ինժեներական ակտիվ աշխատանքներ:
Խոսքը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական անօրինական տեղակայման ու հանցավոր արարքների մասին է:
Նրանք ֆիզիկապես ներկա են հենց այն հողատարածքներում, որոնք պատկանում են ՀՀ քաղաքացիներին՝ օրինական փաստաթղթերով հաստատված իրավունքներով:
Այս տվյալները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, այդ թվում՝ Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման փատահավաք աշխատանքների շրջանակում հաստատվել են հավաստի ապացույցներով ու մի քանի աղբյուրով ստուգված տվյալներով:
Սրանք ադրբեջանական այն դիրքերն են, որտեղից ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կատարում են ահաբեկչական հանցավոր արարքներ. պարբերաբար կրակում են Գեղարքունիքի Վերին Շորժա, Սոթք, Կութ և մյուս գյուղերի ու մասնավորապես՝ քաղաքացիական տների վրա, զանգվածաբար հրդեհում քաղաքացիական բնակիչների արոտավայրերն ու խոտհարքները: Այս դիրքերի ծառայողներն են կատարել ՀՀ բնակիչների կենդանիների մեծաքանակ գողություններ:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ ու այն էլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում բացահայտ հանցավոր բնույթի է, այն ինքնին ոտնահարում է գյուղերի բնակիչների կյանքի ու անվտանգ ապրելու, սեփականության, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու և այլ կենսական իրավունքներ: Նրանց ներկայությունը խաթարում է  մարդկանց խաղաղ կյանքը:
Ուստի, պետք է անհապաղ սկսվի ՀՀ սահմանների շուրջ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու և ադրբեջանական զինված ծառայողներին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից, համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու գործընթաց:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաջարկը տեղ է գտել միջազգային կոնկրետ փաստաթղթում՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևում: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը համապատասխան հաղորդումներ կուղարկի նաև միջազգային կառույցներին ու ՀՀ պետական մարմիններին, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական հանցավոր արարքների, մարդկանց իրավունքների կոպիտ խախտումների հիմքը, դրանց սնուցման աղբյուրը մեկն է. ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց ու թշնամանքի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականությունը»,-ասված է ՄԻՊ հայտարարությունում։

Вторгшиеся на территорию Армении азербайджанские подразделения в Гегаркуник ском направлении проявляют большую активность: Омбудсмен
Численность вторгшихся на территорию Армении в Гегаркуникском направлении азербайджанских подразделений увеличилась, они проявляют в последний период большую активность, построили бетонные блиндажи, запаслись дровами, сконцентрировали в этой местности большое количество вооружения. Об этом пишет Омбудсмен Армении Арман Татоян.
"Более того, азербайджанские ВС продолжают строительство новых дорог, постоянно проводятся активные инженерные и позиционное работы. И это все на суверенной территории Армении.
Все эти данные подтверждены достоверными доказательствами и проверены несколькими источниками.
Именно с этих позиций азербайджанские военнослужащие совершают террористические действия в отношении гражданского населения РА, периодически стреляя по селам Верин Шоржа, Сотк, Кут и другим населенным пунктам Гегаркуника, массово поджигают пастбища и луга местных жителей, угоняя их скот.
Присутствие азербайджанских военнослужащих по соседству с селами Армении и к тому же на суверенной территории РА носит явный преступный характер, попирает жизненные права и безопасность жителей этих сел.
С учетом сложившейся ситуации должен быть немедленно начат процесс создания демилитаризованной зоны безопасности вокруг границ Армении и незамедлительного удаления азербайджанских военнослужащих с территории РА.
Это предложение Защитника прав человека РА нашло место в конкретном международном документе - резолюции Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) от 27 сентября 2021 года. Омбудсмен Армении также направит соответствующие сообщения и в другие международные структуры и организации гражданского общества.
Подобные действия азербайджанской стороны поощряются политикой армяноненавистничества, вражды и этнических чисток азербайджанских властей", - говорится в заявлении.