Ձերբակալվել է Գառնիկ Իսագուլյանը. ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվել են քննչական և դատավարական այլ ծավալուն գործողություններ՝ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գ.Ի.-ի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում մի շարք հանգամանքներ պարզելու ուղղությամբ:
Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021 թ. սեպտեմբերի 20-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում Գ.Ի.-ն, գիտակցելով, որ իր կողմից տրամադրվող տեղեկատվությունը կեղծ է, հայտնել է չկատարված հանցագործության մասին:
Մասնավորապես, հարցազրույցի ընթացքում Գ.Ի.-ն հայտնել է, թե, իբր Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը ուսումնասիրվել ու հավաքագրվել է թուրքական և ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից, ինչպես նաև 2008 թվականից հետո համագործակցում է հիշյալ ծառայությունների և տվյալ ազգերի ներկայացուցիչների հետ, որի վերաբերյալ ինքը՝ Գ.Ի.-ն, կասկածներ չունի։ Ըստ Գ.Ի.-ի հայտարարության՝ Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը բանակցություններ է վարել Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպանի հետ, որի արդյունքում որոշվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը Բաթում քաղաքում պետք է հանդիպի Թուրքիայի նախագահի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վերջինից գումար խնդրի, քանի որ ՀՀ բյուջեում գումարը վերջացել է, և չեն կարողանում թոշակները վճարել. այդ կերպ՝ հայ դիվանագետին հանիրավի մեղադրելով առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ։
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքի կատարման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (սուտ մատնություն , որը զուգորդվել է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ մեղադրելով) Գ.Ի.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ:
Նույն օրը որոշում է կայացվել նրան ձերբակալելու մասին:
Հավելենք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով Գ.Ի.-ն արդեն իսկ մեղադրվում է նույնական և համասեռ՝ ՀՀ Վարչապետի, նախկին և ներկա մի շարք պաշտոնատար անձանց ու հասարական գործիչների (1-ին դրվագ), ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայիս նախագահի (2-րդ դրվագ), Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղարի (3-րդ դրվագ) վերաբերյալ սուտ մատնություն կատարելու, ինչպես նաև ՀՀ Վարչապետի նկատմամբ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելու համար (մեկ դրվագ) նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու մեջ:

Гарник Исагулян задержан: СК
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА были осуществлены масштабные следственные и процессуальные действия по пункту 1 части 2 статьи 333 Уголовного кодекса в рамках предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в отношении председателя партии «Национальная безопасность» Гарника Исагуляна, был выяснен ряд обстоятельств.
Были получены фактические данные о том, что в ходе пресс-конференции 20 сентября 2021 года Исагулян, осознавая, что предоставляемая им информация является ложной, сообщил о несовершенном преступлении. В частности, во время пресс-конференции Исагулян сообщил, что Чрезвычайный и Полномочный Посол Армении в Украине, якобы, был завербован турецкими и азербайджанскими спецслужбами, а до этого с 2008 года сотрудничает с упомянутыми службами, относительно чего у него (Исагуляна) нет сомнений.
Исагулян также заявил, что Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Украине вел переговоры с послом Азербайджана в Украине, по итогам которых было решено, что премьер-министр Республики Армения должен встретиться в городе Батуми с представителями президента Турции, чтобы попросить у последнего деньги, поскольку в бюджете РА деньги закончилась, и правительство не может выплачивать пенсии. Таким образом, армянский дипломат был беспочвенно обвинен в совершении особо тяжкого преступления. За совершение вышеуказанного преступного деяния по пункту 1 части 2 статьи 333 Уголовного кодекса РА Исагулян привлечен в качестве обвиняемого.
В тот же день было принято решение о его задержании. Отметим, что по уголовному делу, расследуемому в суде общей юрисдикции г. Еревана Исагулян уже обвиняется в ложном доносе относительно премьер-министра РА, ряда бывших и нынешних должностных лиц и общественных деятелей (один эпизод), нынешнего председателя Следственного комитета РА (два эпизода), бывшего секретаря Совета Безопасности Республики Арцах (три эпизода), а также публичных призывов к насилию в отношении премьер-министра РА (один эпизод).