Ձերբակալվել է 44-օրյա պատերազմում զոհված Մխիթար Գալեյանի հայրը․ ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնել
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության չորրորդ կայազորային քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ N զորամաս ապօրինի մուտք գործելու, հրամանատարի տեղակալի նկատմամբ առերևույթ բռնություն գործադրելու, ծանր վիրավորանք հասցնելու  դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական տվյալներով, 2022թ. մայիսի 17-ին՝ ժամը 14:05-ի սահմաններում, մի խումբ անձինք, սահմանված կարգի խախտմամբ, մուտք են գործել ՀՀ ՊՆ N զորամասի տարածք, որի ընթացքում չենթարկվելով զորամասի տարածքը լքելու՝ զորամասի հրամանատարի սպառազինության գծով տեղակալ, գնդապետի օրինական պահանջին, ծառայողական պարտականությունները կատարելու կապակցությամբ, հայհոյել են, քաշքշել և բռնություն գործադրել նրա նկատմամբ՝ պլաստմասե շշով հարվածելով դեմքին:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ զորամաս կամ հատուկ պահպանվող զինվորական այլ տարածք ապօրինի մուտք գործելու, ծանր վիրավորանք հասցնելու և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու հատկանիշներով: Որոշում է կայացվել քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարել քննչական խմբին:
Նախաքննության ընթացքում իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել են իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ առերևույթ բռնություն գործադրած և ծանր վիրավորանք հասցրած անձանցից երեքի ինքնությունը, ովքեր Գարիկ և Արթուր Գալեյան եղբայրներն են, ինչպես նաև՝ քաղաքացի Ազգուշ Մարտիրոսյանը:
Նրանցից մեկը՝ Գարիկ Գալեյանը, ձերբակալվել է և ձեռք բերված բավարար ախացույցների համակցությամբ նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327.6-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 137.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Վարույթն իրականացնող մարմինը Արթուր Գալեյանին ձերբակալելու որոշում է կայացրել, որը կատարման նպատակով ուղարկել է հետաքննության մարմնին: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ նրան հայտնաբերելու և նախաքննական մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ,քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

По факту незаконного вторжения в воинскую часть, применения насилия в отношении заместителя командира, нанесения тяжкого оскорбления возбуждено уголовное дело
По факту незаконного вторжения в воинскую часть, применения насилия в отношении заместителя командира, нанесения тяжкого оскорбления возбуждено уголовное дело в четвертом гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета РА. Ведется следствие по установлению обстоятельств инцидента.
По предварительным данным, 17 мая 2022 года, около 14:05 группа лиц, нарушив установленный порядок вторглась на территорию одной из воинских частей МО РА, не подчинившись законному требованию полковника, заместителя командира воинской части по линии вооружения оставить территорию воинской части, оскорбила его, применила насилие, ударив по лицу пластиковой бутылкой. По факту возбуждено уголовное дело по признакам незаконного вторжения в воинскую часть или другую особо охраняемую военную территорию, нанесения тяжкого оскорбления и применения насилия в отношении представителя власти. Было принято решение поручить предварительное следствие по уголовному делу следственной группе.
В результате осуществленных в ходе предварительного следствия неотложных мероприятий были установлены личности трех лиц, применивших насилие в отношении представителя власти – это братья Гарик и Артур Галеяны, а также гражданин Азгуш Мартиросян.
Один из них - Гарик Галеян задержан и в сочетании с приобретенными достаточными доказательствами ему предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 327.6, части 1 статьи 137.1 и части 1 статьи 316 Уголовного кодекса РА. Орган, осуществляющий производство, принял также решение об аресте Артура Галеяна и направил его с целью исполнения в орган дознания. Предпринимаются необходимые меры для нахождения Артура Галеяна и представления его в орган предварительного следствия. Предварительное следствие продолжается.