Դատախազը Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդմանը համաձայնություն տալու 3 միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, հունվարի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին երեք միջնորդագիր:
Ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը:
Առաջին քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը կատարել է առանձնապես խոշոր չափերով վատնում (երկու դրվագ), ինչպես նաև՝ անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ (երկու դրվագ)։
Երկրորդ քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, նաև չի կատարել ծառայողական պարտականությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև՝ վատնելու եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գույք:
Երրորդ քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը վատնելու եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գույք:
ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն Ազգային ժողովի համաձայնությամբ:

Генпрокурор РА представил председателю НС три ходатайства в отношении экс-министра обороны Сейрана Оганяна, требуя разрешения на возбуждение в отношении него уголовного преследования
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян, согласно пункту 1 статьи 108 конституционного закона «Регламент Национального Собрания», 20 января представила председателю НС РА Алену Симоняну три ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении руководителя парламентской фракции «Айастан», бывшего министра обороны РА Сейрана Оганяна.
Согласно требованию того же пункта закона, к ходатайству был приложен проект постановления НС о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата. Согласно фактическим данным первого уголовного производства, бывший министр обороны РА, используя должностное положение, совершил растрату в особо крупных размерах (два эпизода), а также, исходя из других личных и групповых интересов, использовал свое должностное положение вопреки интересам службы, что по неосторожности повлекло тяжелые последствия (два эпизода).
Согласно фактическим данным второго уголовного производства, бывший министр обороны РА, являясь должностным лицом, исходя из групповых интересов, использовал свое должностное положение вопреки интересам службы, а также не исполнял служебных обязанностей, что повлекло по неосторожности тяжелые последствия, а также путем растраты присвоило имущество в особо крупных размерах. Согласно фактическим данным третьего уголовного производства, бывший министр обороны РА путем растраты присвоил имущество в особо крупных размерах. Согласно статье 96 Конституции РА, уголовное преследование в отношении депутата может быть возбуждено только с согласия Национального Собрания.