Դատախազը կաշառք է ուզել մեղմ պատիժ նշանակելու համար. Աբրահամյանը մանրամասներ է հայտնում
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի տեղակալ Կ․Ն․-ին բերման են ենթարկել կաշառք վերցնելու համար։ Տեղեկությունը հայտնում է դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«ԱԱԾ–ի կողմից ՀՀ դատախազության հետ համագործակցությամբ տվյալներ են ստացվել, որ Կ․Ն․-ն Արմավիրի առաջին ատյանի դատարանի վարույթում քննվող քրգործով ամբաստանյալ Ն․Դ․-ի նկատմամբ մեղմ պատիժ նշանակելուն նպաստելու համար Գ․Գ․-ի և Ն․Ա․-ի միջնորդությամբ Ն․Դ․-ից ստացել է 2. 5 մլն դրամ կաշառք»,– գրել է Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Դեպքի առթիվ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (կաշառք ստանալը), 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (կաշառք տալը) և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառքի միջնորդությունը) հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել hակակոռուպցիոն կոմիտե:
Հունիսի 9-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Կ․Ն․-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Որոշումն ուղարկվել է վարույթն իրականացնող քննիչին՝ մեղադրանք առաջադրելու համար։

За взятку в особо крупных размерах задержан заместитель прокурора Шенгавита
В результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых Службой национальной безопасности при сотрудничестве с прокуратурой, получены фактические данные о том, что заместитель прокурора административного района Шенгавит города Еревана К. Н., являясь должностным лицом, за содействие назначению подсудимого Н. Д. мягкого наказания по уголовному делу, расследуемому в производстве суда общей юрисдикции Армавирской области, при содействии и посредничестве Г. Г. и Н. А. получил взятку в особо крупных размерах (2.500.000 драмов РА). Об этом сообщает Генеральная прокуратура Армении.
8 июня 2022 года по факту возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 4 статьи 311, пункту 1 части 3 статьи 312 и части 1 статьи 313 Уголовного кодекса РА и направлено в Антикоррупционный комитет РА для осуществления предварительного следствия. 9 июня 2022 года было принято решение о привлечении К. Н. в качестве обвиняемого по пункту 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА, и решение было направлено следователю, осуществляющему производство, для предъявления обвинения.
На основании решений следователя о задержании К. Н. и другие лица, совершившие преступление, были подвергнуты приводу сотрудниками Службы национальной безопасности РА.