Դատախազությունը պահանջում է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի նախկին տեղակալ Հայկ Ճշմարիտյանից բռնագանձել 15 միլիարդ դրամը գերազանցող գումար
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի փետրվարի 15-ին վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ 99-րդ հայցադիմումը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից տեղեկացնում են, որ Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի նախկին տեղակալ Հայկ Ճշմարիտյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 7 անշարժ գույք.
- 1 տրանսպորտային միջոց.
- 2 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
- 5 մլրդ 767 մլն 369 հազար դրամ՝ որպես գույք, որը փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի, կամ այն անհնար է նույնականացնել, առանձնացնել կամ բռնագանձել.

Прокуратура требует взыскать с Айка Чшмаритяна более 15 миллиардов драмов
Антикоррупционный суд 15 февраля 2024 года принял к рассмотрению 99-й иск о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по делам конфискации имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА представило в суд требование о взыскании в пользу Республики Армения с бывшего заместителя министра транспорта и связи РА Айка Чшмаритяна и связанных с ним лиц 7 недвижимостей, 1 транспортное средство, акции в 2 юридических лицах, 5 миллиардов 767 миллионов 369 тысяч драмов в качестве имущества, которое было передано добросовестному приобретателю или которое невозможно идентифицировать или конфисковать, 10 миллиардов 70 миллионов 529 тысяч драмов в качестве остатка полученных незаконных доходов и средств.