ԲԴԽ խորհուրդն կարող է քննարկել Ջհանգիրյանի լիազորությունները դադարեցնելու դիմումը
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի առաջարկով խորհուրդն այսօր կարող է քննարկել Գագիկ Ջհանգիրյանի լիազորությունները դադարեցնելու՝ դատավոր Կարինե Պետրոսյանի դիմումը, հայտնում է 1luer.am-ը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորը իր դիմումի հիմքում դրել է ԲԴԽ իրավաբան-գիտնական անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանի՝ 65 տարին լրացած լինելու հանգամանքը, որը, Կարինե Պետրոսյանի պնդմամբ, արգելվում է դատական օրենսգրքով։
Ջհանգիրյանն ավելի վաղ անդրադարձել էր հարցին՝ պարզաբանելով, որ օրենքի այդ արգելքը միայն իրավաբան-անդամների վրա է տարածվում, գիտնական-անդամների համար սահմանափակում օրենքը չի նախատեսում:
Եթե դատավորի դիմումի քննարկման արդյունքում կայացվի որոշում, որը բաց կլինի հրապարակման համար, ԲԴԽ-ն կտրամադրի հավելյալ տեղեկատվություն: Այդ մասին հայտնել է ԲԴԽ մամուլի ու հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արման Խաչատրյանը։

Совет ВСС может рассмотреть заявление о прекращении полномочий Джангиряна
По предложению председателя Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна сегодня ВСС может обсудить заявление судьи Карине Петросян о прекращении полномочий Гагика Джангиряна, сообщает 1luer. am.
Судья суда общей юрисдикции Еревана в основу своего заявления положила факт достижения юристом-ученым-членом ВСС Джангиряном 65-летнего возраста, что запрещено Судебным Кодексом.
Ранее Джангирян, говоря об этом запрете, заявил, что он распространяется только на членов-юристов ВСС, а на ученых-членов он не распространяется.
Если по итогам рассмотрения заявления судьи будет принято решение, которое будет открыто для публикации, суд предоставит дополнительную информацию. Об этом сообщил начальник службы по связям с общественностью и прессой ВСС Арман Хачатрян.