ԱԱԾ-ն՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրենի չարաշահումների մասին
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության շրջանակներում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ Արա Վարդանյանը, 2009 թվականի մայիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հուլիսի 20-ը, զբաղեցնելով Հայաստանի Հանրապետության կողմից հիմնադրված «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնը, հիմնադրամի` առանձնապես խոշոր չափերով գույքը յուրացնելու նպատակով տնտեսվարող կազմակերպություններից մեկի տնօրենի օժանդակությամբ կազմել, հաստատել և ստորագրել է Արցախի Հանրապետության շրջանների և Ստեփանակերտ քաղաքի հանրակրթական դպրոցներին ընդհանուր 292.833.540 ՀՀ դրամ արժողությամբ կահույք մատակարարելու վերաբերյալ կեղծ պայմանագրեր, հանձնման-ընդունման կեղծ ակտեր, որոնց հիման վրա հիմնադրամի հաշվից ընկերության ընթացիկ հաշվին փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի 292.833.540 ՀՀ դրամ, որն էլ փոխադարձ պայմանավորվածության համաձայն, յուրացման եղանակով, հափշտակվել է, իսկ Արցախի Հանրապետության շրջաններին և Ստեփանակերտ քաղաքի հանրակրթական դպրոցներին պայմանագրով նախատեսված գույքը չի մատակարարվել:
Այս մասին տեղեկանում ենք Ազգային անվտանգության ծառայությունից:
Բացի այդ, Արա Վարդանյանը պաշտոնի բերումով հանդիսանալով կազմակերպական-տնօրինչական ու վարչատնտեսական գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձ՝ 2014 թվականի նոյեմբերի 21-ին «Կոնվերս բանկ» փակ բաժնետիրական ընկերության հետ կնքել է վարկային քարտով սահմանաչափի տրամադրման գրավի պայմանագիր, իսկ որպես վարկի ապահովման միջոց՝ նույն բանկում գրավադրել է հիմնադրամի հաշվին գտնվող «Մոզիյան» ֆոնդի 28.000.000 ՀՀ դրամ ավանդը և վարկային քարտով, մինչև 2019 թվականի հունվարի 15-ը մարման ժամկետով, ստացել տարեկան 19,10 տոկոսադրույքով 25.000.000 ՀՀ դրամի վարկային գիծ: Այնուհետև իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու դիտավորությամբ և շահադիտական նպատակներով հիմնադրամին պատկանող դրամական միջոցների մի մասն օգտագործել է ոչ թե կանոնադրությամբ սահմանված նպատակներով, այլ իր անձնական կարիքների համար, այն է՝ միասնական դիտավորությամբ, 2016 թվականի հունվարի 8-ից 2018 թվականի հունիսի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում, «www.pokerstars.com» և «www.quasargaming.com» առցանց (օնլայն) խաղատներում խաղադրույք կատարելու նպատակով, ինչպես նաև անձնական այլ կարիքները հոգալու համար վերը նշված քարտի հաշվում առկա վարկային գծի դրամական միջոցներից խաղատների հաշվեհամարներին փոխանցել կամ կանխիկացրել է ընդհանուր 136.754.357,29 ՀՀ դրամ, ինչի արդյունքում նշված գործարքների դիմաց բանկը որպես միջնորդավճար գանձել է ընդհանուր 230.479,94 ՀՀ դրամ:
Նշված գործողություններով Արա Վարդանյանն էական վնաս է պատճառել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, այն է՝ հիմնադրամի հաշվում գտնվող «Մոզիյան» ֆոնդի 28.000.000 ՀՀ դրամ ավանդը գրավադրվել է «Կոնվերս բանկ» փակ բաժնետիրական ընկերությունում, որի հետևանքով այդ ընթացքում հիմնադրամը զրկվել է այդ գումարը  սոցիալական, բարեգործական, մշակութային, կրթական, գիտական, առողջապահական, բնապահպանական կամ այլ հանրօգուտ նպատակներին ծառայեցնելու հնարավորությունից, ինչպես նաև արատավորել է հիմնադրամի բարի համբավն ու հեղինակությունը, ինչով պայմանավորված հետագա տարիներին  զգալի չափով պակաս գումար է հանգանակվել հիմնադրամին:
Նկարագրված արարքները կատարելու համար, նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու, առանձապես խոշոր չափերի հափշտակությանն օժանդակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեկան կեղծիք կատարելու մեղադրանքներով քրեական հետապնդումներ են հարուցվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի և տնտեսվարող կազմակերպության տնօրենի նկատմամբ:
2021 թվականի ապրիլի 13-ին  քրեական գործը, վերոնշյալ 2 անձանց մասով մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու նպատակով։

Ара Варданян нанес существенный ущерб Всеармянскому фонду «Айастан»: СНБ
В следственном департаменте СНБ Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в связи со злоупотреблениями, допущенными бывшим исполнительным директором Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданяном.
В сообщении СНБ, в частности, говорится: «В рамках всестороннего расследования, проведенного в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, были получены фактические данные о том, что Ара Варданян, с 18 мая 2009 года по 20 июля 2018 года занимая должность исполнительного директора Всеармянского фонда «Айастан», основанного Республикой Армения, с целью присвоения имущества Фонда в особо крупных размерах, при содействии директора одной из хозяйствующих организаций составил фальшивые договоры по поставке имущества общеобразовательным школам Степанакерта и районов Республики Арцах на сумму в 292.833.540 драмов, на основании которых со счета фонда на текущий счет компании было перечислено 292.833.540 драмов РА, что, согласно взаимной договоренности, было присвоено, а имущество, предусмотренное договором, не было поставлено. Кроме того, Ара Варданян, являясь должностным лицом, наделенным организационно-административными и административно-хозяйственными функциями, 21 ноября 2014 года заключил с закрытым акционерным обществом «Конверс Банк» договор о предоставлении кредита, а в качестве средства обеспечения кредита заложил в том же банке кредитную карту Фонда «Мозиян» на сумму в 28.000.000 драмов, находящуюся на балансе Фонда «Айастан», и до 15 января 2019 года получил кредитную линию в размере 25.000.000 драмов с процентной ставкой в 19,10.
Затем с намерением использовать свое должностное положение вопреки интересам службы и в корыстных целях часть денежных средств, принадлежащих Фонду, использовал не в целях, установленных его уставом, а для своих личных нужд, то есть для ставок в онлайн казино «www.pokerstars.xn--com-3ga» и «www.quasargaming.xn--com-3ga», а также для других личных нужд, в результате чего в период с 8 января 2016 года по 29 июня 2018 года банк перечислил на счета казино или обналичил 136.754.357,29 драмов РА из средств кредитной линии, имеющихся на счете вышеуказанной карты, в результате чего за указанные сделки банк в качестве комиссионных взимал в общей сложности 230.479, 94 драмов. Указанными действиями Ара Варданян причинил существенный ущерб Всеармянскому фонду «Айастан», что по неосторожности привело к тяжелым последствиям, а именно - вклад в 28.000.000 драмов РА фонда «Мозиян», находящийся на счете Фонда «Айастан», был заложен в ЗАО "Конверс Банк", вследствие чего Фонд лишился возможности использовать эту сумму в социальных, благотворительных, культурных, образовательных, научных, здравоохранительных, экологических или иных общественно полезных целях.
Этими действиями Варданян опорочил репутацию и авторитет Фонда, в связи с чем в последующие годы Фондом было собрано ощутимо меньше средств.
По обвинениям в присвоении суммы в особо крупных размерах путем присвоения, пособничестве хищению в особо крупных размерах, злоупотреблении должностными полномочиями, совершении служебного подлога, возбуждены уголовные преследования в отношении бывшего исполнительного директора Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданяна и директора данного хозсубъекта. 13 апреля 2021 года уголовное дело с обвинительным заключением по части вышеуказанных двух лиц направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство в отношении предварительного следствия, с целью утверждения обвинительного заключения и направления его в суд для рассмотрения дела по существу.