44-օրյա պատերազմում զոհերի թիվը 3781 է, անհետ կորած են համարվում 231 զինծառայող և 22 քաղաքացիական անձ․ ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում շարունակվում է Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, քաղաքացիական բնակիչներին զինծառայողներից չտարբերակելու և Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու, մասնավորապես՝ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչ ընտրովի հարձակման օբյեկտներ դարձնելու և հրետակոծելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու փաստերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քրեական գործի շրջանակներում պարզվել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3781 անձ։ 27.09.2021թ. դրությամբ անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։
Մինչև օրս Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետություն է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր թվով 108 զինծառայող և քաղաքացիական անձ

В результате войны в Арцахе погибли 3781 военнослужащий и гражданское лицо: СК
В результате развязанной Азербайджаном войны против Республике Арцах и Армении погибли 3781 военнослужащий и гражданское лицо. Об этом сообщает Следственный комитет РА.
"В управлении по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления Следственного комитета РА продолжается следствие по делу о развязывании широкомасштабной войны военно-политическим руководством Азербайджанской Республики против Республики Арцах, использовании в ходе военных действий наемников, применении запрещенных методов и средств ведения войны, о систематизированной агрессии против гражданских жителей, умышленной и целенаправленной атаке на мирные населенные пункты Республики Арцах, совершении действий, считающихся серьезными нарушениями норм международного гуманитарного права.
В рамках уголовного дела выяснилось, что в результате развязанной Азербайджаном войны против Республики Арцах и Армении погибли 3781 военнослужащий и гражданское лицо. По данным на 27 сентября текущего года неизвестно местонахождение 231 военнослужащего и 22 гражданских лиц.
До сих пор Азербайджан передал Республике Армения 108 пленных военнослужащих и гражданских лиц", - говорится в сообщении СК.