Զելենսկին գտնվում է Լեհաստանում․ Վոլոդին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին լքել է երկիրը, այժմ նա գտնվում է Լեհաստանում։ Այս մասին իր Telegram-ալիքում հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։
"Զելենսկին լքել է Ուկրաինան։ Գերագույն ռադայի պատգամավորները պատմել են, որ չեն կարողանում իր մոտ՝ Լվով գնալ։ Այժմ նա Լեհաստանում է", - հավելել է Վոլոդինը:
Հիշեցնենք, ԱԷԿ-ի գնդակոծման կապակցությամբ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին տեսաուղերձ էր հղել․
«Ռուսական տանկերը կրակում են ատոմային բլոկներին։ Այդ տանկերում կան ջերմային կայաններ։ Նրանք գիտեն, թե ուր են կրակում։ Նրանք պատրաստվում էին դրան։ Ես դիմում եմ բոլոր ուկրաինացիներին, եվրոպացիներին և բոլոր նրանց, ովքեր գիտեն «Չեռնոբիլ»բառը։ Այդ պայթյունը դարձավ համաշխարհային աղետ։ Հարյուր հազարավոր մարդիկ պայքարեցին։ Ռուսաստանը ցանկանում է դա կրկնել։ Մեր պատմության մեջ առաջին անգամ երկիրը զբաղված է միջուկային ահաբեկչությամբ, ռուս քարոզիչներն ասում էին, որ աշխարհը վերածելու են ռադիոակտիվ մոխրի. «Հիմա դա սպառնալիք չէ, հիմա իրականություն է»։

Володин заявил, что Зеленский находится в Польше
Президент Украины Владимир Зеленский покинул страну, сейчас он находится в Польше. Об этом в своем Telegram-канале в пятницу заявил спикер Госдумы Вячеслав Володин.
"Зеленский покинул Украину. Депутаты Верховной рады рассказали, что не могут попасть к нему во Львове", - написал председатель нижней палаты российского парламента.
"Теперь он в Польше", - добавил Володин.
Президент России Владимир Путин 24 февраля объявил о проведении специальной военной операции на Украине в ответ на обращение руководителей республик Донбасса о помощи. Он подчеркнул, что в планы Москвы не входит оккупация украинских территорий, целью является демилитаризация и денацификация страны. Как заявили в Минобороны РФ, российские военные не наносят удары по городам, а выводят из строя только военную инфраструктуру, поэтому гражданскому населению ничего не угрожает.