««Զանգեզուրի միջանցքը» վերջ կդնի Հայաստանի տնտեսական մեկուսացմանը»․ Ամիրբեկով
«Զանգեզուրի միջանցքը» կարող է դառնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «վստահության» և «խաղաղաշինության» ամրապնդման կարևոր միջոց, հայտարարել է  Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը Անթալիայում Դիվանագիտական ​​ֆորումի շրջանակում պանելային քննարկման ժամանակ, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Ելույթ ունենալով «Եվրասիայում համագործակցության նոր դինամիկան» թեմայով նիստում, Ամիրբեկովն ասել է, որ «բացի զուտ տնտեսական օգուտից, հետհակամարտային իրավիճակում երկրների միջև տրանսպորտային կապի վերականգնումը կարող է նաև վստահության ամրապնդման կարևոր միջոցի դեր խաղալ և  խաղաղության կերտման արդյունավետ գործիք դառնալ»։
«Դրա վառ օրինակը Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծն է, որը կարող է ոչ միայն ուղիղ տրանսպորտային կապ հաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այլև վերջ դնել տարածաշրջանում Հայաստանի տնտեսական մեկուսացմանը»։
Բացի այդ, ըստ Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցչի, այս նախագծի իրականացումը շահավետ է և «լիովին  համապատասխանում է տարածաշրջանի այլ երկրների, առաջին հերթին Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Իրանի շահերին»։
Բացի այդ, Ամիրբեկովի պնդմամբ, այսպես կոչված. «Զանգեզուրի միջանցքը» կարող է այլընտրանքային ճանապարհ դառնալ արդեն գոյություն ունեցող Անդրկասպյան միջազգային միջին միջանցքին, որը Չինաստանը կապում է Եվրոպայի հետ Կենտրոնական Ասիայով և Հարավային Կովկասում Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով»:
«Հուսով ենք, որ Երևանը, որն ավելի քան երեք տարի խուսափում է իր պարտավորությունների կատարումից և փաստացի արգելափակում Զանգեզուրով տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնումը, վերջապես կգիտակցի այս ծրագրի ողջ օգուտը նաև Հայաստանի համար։ Հակառակ դեպքում, բաղձալի «խաչմերուկը» կարող է այդպես էլ տարածաշրջանային փակուղի մնալ»,- հայտարարել է Ամիրբեկովը:

Амирбеков: «Зангезурский коридор положит конец изоляции Армении»
«Зангезурский коридор» может стать важным средством укрепления «доверия» и «миростроительства» между Арменией и Азербайджаном,  заявил в ходе панельной дискуссии в рамках  Дипломатического форума в Анталье представитель президента Азербайджана по особым поручениям посол Эльчин Амирбеков, передают азербайджанские СМИ.
Выступая на сессии «Новая динамика сотрудничества в Евразии», Амирбеков заявил, что «помимо чисто экономической выгоды, восстановление транспортного сообщения между странами в постконфликтной обстановке может также сыграть роль важной меры по укреплению доверия и стать эффективным инструментом для построения мира».
«Ярким примером тому является проект Зангезурского коридора, который может не только наладить прямое транспортное сообщение между Арменией и Азербайджаном, но и положить конец экономической изоляции Армении в регионе.
К тому же, по словам представителя президента Азербадйжана,  реализация данного проекта принесет пользу и «полностью отвечает интересам других стран региона, в первую очередь Турции, России и Ирана».
Помимо этого, как утверждает Амирбеков, т.н. «Зангезурский коридор» может стать альтернативным маршрутом уже действующего транс-каспийского международного срединного коридора (Trans-Caspian International Middle Corridor), соединяющего Китай с Европой через Центральную Азию и Южный Кавказ по территории Азербайджана и Грузии».
«Надеемся, что Ереван, который вот уже более трех лет уклоняется от выполнения взятого на себя обязательства и фактически блокирует восстановление транспортного сообщения через Зангезур, осознает наконец всю выгоду данного проекта и для Армении. В противном случае вожделенный «перекресток» рискует так и остаться региональным тупиком», - заявил Амирбеков.