ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարարները քննարկել են ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հարցը
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարներ Միխայիլ Գալուզինը և Էլնուր Մամեդովը քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր և Բաքվի ու Երևանի միջև կարգավորման հեռանկարները: Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ ՝ Մոսկվայում նրանց հանդիպման արդյունքներով ։
"Առարկայական դիտարկվել են ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների վիճակն ու հեռանկարները", - տեղեկացրել են նախարարությունից: - Քննարկվել են Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դաշնակցային փոխգործակցության մասին 2022 թվականի փետրվարի 22-ի հռչակագրի դրույթների իրականացմանն ուղղված հետագա համատեղ քայլերը" ։
Գալուզինն ու Մամեդովն անդրադարձել են "մի շարք տարածաշրջանային եւ միջազգային թեմաների, ներառյալ Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակին եւ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա հայ-ադրբեջանական կարգավորման հեռանկարներին":
Ինչպես նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում, հանդիպումն անցել է "ավանդական բարեկամական և վստահելի մթնոլորտում, որը համապատասխանում է ռուս-ադրբեջանական դաշնակցային և ռազմավարական գործընկերության ոգուն":

Заместители глав МИД России и Азербайджана обсудили нормализацию между Баку и Ереваном
Заместители министров иностранных дел России и Азербайджана Михаил Галузин и Эльнур Мамедов обсудили вопросы двусторонних отношений и перспективы нормализации между Баку и Ереваном. Об этом говорится в сообщении российского дипведомства по итогам их встречи в Москве.
"Были предметно рассмотрены состояние и перспективы российско-азербайджанских отношений, - информировали в министерстве. - Обсуждены дальнейшие совместные шаги по реализации положений декларации о союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой от 22 февраля 2022 года".
Галузин и Мамедов затронули "ряд региональных и международных тем, включая текущее состояние дел на Южном Кавказе и перспективы армяно-азербайджанской нормализации на основе комплекса трехсторонних договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России".
Как отметили в МИД РФ, встреча прошла "в традиционно дружественной и доверительной атмосфере, соответствующей духу российско-азербайджанского союзничества и стратегического партнерства".