ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Միրզոյան-Բայրամով բանակցությունները
Բանակցություններն ընթանում են ոչ թե Ռուսաստանի, այլ այլ երկրների մասնակցությամբ, համապատասխանաբար, տեղի ունեցող գործընթացի մասին պետք է հետաքրքրվել անմիջական մասնակիցներից։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ՝ ԱՄՆ միջնորդությամբ Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը մեկնաբանելու խնդրանքին ի պատասխան։
«Արդյունքների հիման վրա, երբ համապատասխան հայտարարություններ արվեն, յուրաքանչյուր կողմ կարտահայտվի, հնարավոր կլինի տպավորություն ձևավորել, և հնարավոր է դա մեզ մեկնաբանության իրավունք տա։ Դա կլինի ավելի ուշ»:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 1-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում կայացել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը: Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին ։ Ադրբեջանական կողմն իր հաղորդագրության մեջ միայն արձանագրել է, որ քննարկվել են անվտանգության իրավիճակի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հետ կապված հարցեր:

Захарова воздержалась от комментария по поводу переговоров Мирзоян- Байрамов в Вашингтоне
Переговоры проходят с участием не России, а других стран, соответственно о процессе происходящего надо интересоваться у непосредственных участников. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, на просьбу прокомментировать встречу глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне, при посредничестве США.
«По итогам, когда будут сделаны соответствующие заявления, каждая сторона выскажется, можно будет сформировать впечатление и возможно это нам даст право на комментарий. Это будет позже».
Напомним, что 1 мая в столице США Вашингтоне состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, госсекретаря США Энтони Блинкена и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова. На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся ситуации с безопасностью в регионе, процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Была затронута гуманитарная ситуация, сложившаяся в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Азербайджанская сторона в своем сообщении лишь констатировала, что обсуждались вопросы, связанные с ситуацией в области безопасности и урегулированием отношений между Арменией и Азербайджаном.