Ես զինվոր եմ, ով եկել է պաշտպանելու իր հայրենիքը. Ռուբեն Վարդանյան
Մենք իսկապես լուրջ ճգնաժամի մեջ ենք, որը կհանգեցնի ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի կործանմանը։ Այս մասին այսօր Ստեփանակերտում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ով նախօրեին հայտնել Է ՌԴ քաղաքացիությունից հրաժարվելու և Արցախ տեղափոխվելու մտադրության մասին:
«Եթե մեզանից յուրաքանչյուրը ներսում գիտակցում է, որ կարմիր գծին ենք հասել, որ Սարդարապատ ենք հասել, ապա Ներքաղաքական ու կուսակցական բոլոր հարցերը երկրորդ պլան են մղվելու։ Այլ տարբերակ չկա։ Ես զինվոր եմ, ով եկել է պաշտպանելու իր հայրենիքը։ Այս իրավիճակում ամենակարևորը այն է, թե ով է այժմ պատրաստ իրեն նվիրել այդ գործին։ Կարեւոր է, որ Արցախը նորից վերադառնա համաշխարհային քարտեզի մեջ», - ընդգծել է նա։ Ընդ որում, նա հավաստիացրել է, որ Արցախ տեղափոխվելը կապված չէ կուսակցությունների, քաղաքականության, անձնական շահի հետ, այլ այն գործերի հետ, որոնք նա արդեն 20 տարուց ավելի է անում է իր երկրի համար:
«Մենք պետք է շատ կարևոր բան հասկանանք՝ անտարբերությունը դարձել է մեր իրականությունը` և Հայաստանում, և Սփյուռքում", - նշեց Վարդանյանը։ Նա նշել է, որ իր հովանու ներքո բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվում համայնքներում, սակայն առաջնահերթ խնդիրը Արցախի բնակիչներին որակյալ կրթությությամբ ապահովելն է:
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ Արցախի բնակչությունն ավելանա։ Առանց դրա անվտանգություն չի լինի։ Դրա համար մշակվում են հատուկ ծրագրեր», - ընդգծել է Վարդանյանը ՝ հավելելով, որ երիտասարդ սերնդին պետք է ընձեռվեն հնարավորություններ եւ գործիքներ, որոնք թույլ կտան գիտակցել, որ նրանք կարող են հաջողել՝ չլքելով Հայաստանը։ «Առաջնահերթ պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի մարդիկ հավատան, որ այստեղ Արցախում և Հայաստանում ապագա կա»,- ընդգծեց նա ՝ նկատելով, որ դրա համար առաջնահերթ պետք է դադարեցնել Արցախի բնակիչների նկատմամբ ատելության հռետորաբանությունը:
Նրա խոսքով ՝ հակառակորդն աշխատում է ոչ միայն «դուք պարտվել եք» թեզով։ «Նրանք հետեւողականորեն ստեղծում են այնպիսի զգացողություն, որ այնտեղ իրենց կյանքն ավելի լավ է, քան մեզ մոտ։ Մեդիան պետք է նպաստի նման առասպելների հերքմանը, մենք պետք է բարելավենք մեդիայի որակը Արցախում։ Մենք մեծ ու երկար աշխատանք ունենք անելու», - ամփոփել է բարերարը։

понедельник, июль 13
У нас действительно серьезный кризис, который приведет к краху как Арцаха, так и Армении. Об этом сегодня на пресс-конференции в Степанакерте заявил предприниматель и меценат Рубен Варданян, который накануне сообщил об отказе от российского гражданства и намерении переехать в Арцах. «Если каждый из нас внутри осознает, что мы дошли до красной линии, что мы дошли до Сардарапата, то все внутриполитические и партийные вопросы отойдут на второй план. Другого варианта нет.
Я - воин, который пришел защищать свою Родину. В этой ситуации важнее всего то, кто здесь сейчас готов посвятить себя этому. Важно, чтобы Арцах вновь вернулся на мировую карту»,- подчеркнул он. При этом он заверил, что его переезд в Арцах не связан с партиями, политикой, личными выгодами, он связан с делами, которые он уже делает для своей страны больше 20 лет. «Нам нужно понять очень важную вещь – безразличие стало нашей действительностью. И в Армении, и в Диаспоре»,- отметил Вартанян.
Он заметил, что под его патронажем реализовывается много проектов в общинах, но первоочередная задача – обеспечить жителям Арцаха качественное образование. «Мы должны сделать все, чтобы население Арцаха выросло. Без этого не будет безопасности. Для этого прорабатываются специальные программы»,- подчеркнул Вартанян, добавив, что молодому поколению должны быть предоставлены возможности и инструменты, позволяющие осознать, что они могут быть успешными, не покидая Армению.
«Первостепенно мы должны сделать все, чтобы люди поверили, что здесь в Арцахе и в Армении есть будущее»,- подчеркнул он, заметив, что для этого в первоочередном порядке нужно прекратить риторику ненависти в отношении жителей Арцаха. По его словам, противник работает не только тезисами «вы проиграли». «Они последовательно создают ощущение, что там – у них жизнь лучше, чем у нас. Медиа должны способствовать пресеканию развития таких мифов, мы должны улучшить качество медиа в Арцахе. Нам предстоит большая и долгая работа»,- резюмировал меценат.