Վաշինգտոնից Բրյուսել, Մոսկվայից Պեկին, կարծես թե ոչ ոք չի ցանկանում վիճել Ադրբեջանի հետ. Politico
Անցյալ շաբաթ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը նախազգուշացրեց, որ աշխարհը «գնալով ավելի ու ավելի է մոտենում տնտեսական և ֆինանսական համակարգերի և առևտրային հարաբերությունների լուրջ խաթարմանը»: Սա կարող է ճիշտ լինել, բայց ոչ Ադրբեջանի հետ կապված, գրում է Politico-ն։
«Ադրբեջանը, որը Մեծ Բրիտանիայի մեկ երրորդ մեծությամբ և մոտ 10 միլիոն բնակչությամբ երկիր է, աշխարհաքաղաքական տարաձայնությունները հաղթահարելու հարցում քիչ խնդիրներ է ունեցել։ Իսկ Բաքուն վերջերս վարպետության դաս անցկացրեց, թե ինչպես օգտագործել աշխարհագրությունն ու երկրաբանությունը ձեր օգտին:
Վաշինգտոնից մինչև Բրյուսել, Մոսկվայից Պեկին, կարծես թե ոչ ոք չի ցանկանում վիճել Ադրբեջանի հետ. բոլորը ցանկանում են ընկեր լինել: Նույնիսկ հիմա, երբ Հայաստանն օգնության խնդրանքով դիմում է աշխարհին՝ Բաքվին մեղադրելով վիճելի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում էթնիկ զտումների փորձի մեջ։
Վերջին շաբաթների ընթացքում նշաններ կային, որ Բաքուն կարող է ծրագրել խոշոր հարձակում, որը նա անվանել է «հակաահաբեկչական գործողություն»Լ Բայց ոչ միայն այս միջոցները հիմնականում անտեսվեցին, այլ նաև Բաքուն բախվեց հարձակման համար խլացված քննադատության:
Այնուամենայնիվ, Արևմուտքի արձագանքը կարող էր փոխվել, եթե Ադրբեջանը հիմա սկսեր զանգվածային էթնիկ զտումներ, բայց Բաքուն բավական խորամանկ է եւ գիտի այդ մասին:
Այն պահից, երբ Ռուսաստանը ներխուժեց Ուկրաինա, բոլոր կողմերը սիրաշահում էին Ադրբեջանին, որը դարձել է պատերազմի շահառուներից մեկը:
Անցյալ տարի Բաքու կատարած այցի ժամանակ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը միայն բարի խոսքեր էր ասել երկրի ավտոկրատ առաջնորդ Իլհամ Ալիևի հասցեին՝ ասելով, որ նա տեսնում է նրան որպես Եվրամիության հուսալի և վստահելի էներգետիկ գործընկեր:
Այնուհետև, ընդամենը շաբաթներ անց, Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ Բելառուսում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի սատրապը, առանց վարանելու Ալիևին անվանեց «լրիվ մեր մարդը»:
Կա՞ մեկ այլ ազգային առաջնորդ, որը կարող է լինել ֆոն դեր Լեյենի և Լուկաշենկոյի ընկերը միաժամանակ։
Ալիևը նաև Թուրքիայի բարեկամն է. Բաքուն և Պեկինը միմյանց համարում են ռազմավարական գործընկերներ, ընդ որում Ադրբեջանը մասնակցում է Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությանը. երկիրը նաև աշխատում է Իսրայելի հետ ռազմական համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ։ 2020 թվականին՝ այս անլուծելի հակամարտության վերջին խոշոր բռնկման ժամանակ, Իսրայելը Թուրքիայի հետ միասին անօդաչու սարքեր է մատակարարել Ադրբեջանին։
Սա փոխադարձ բացառիկ ընկերների և երկրպագուների տպավորիչ ցուցակ է, և գտնվելու վայրը և էներգիան շատ բան են բացատրում:
Անցյալ տարի Ադրբեջանի մայրաքաղաք ժամանելուն պես ֆոն դեր Լեյենը չէր ամաչում շեշտել Եվրոպայի «դիվերսիֆիկացման» անհրաժեշտությունը՝ իր էներգետիկ կարիքները բավարարելու համար՝ հայտարարելով Բաքվի հետ համաձայնության մասին՝ ավելացնելով մատակարարումները հարավային գազային միջանցքից:
Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանն «ունի վերականգնվող էներգիայի հսկայական ներուժ» ծովային քամու և կանաչ ջրածնի ոլորտում՝ խրախուսելով, որ «աստիճանաբար Ադրբեջանը հանածո վառելիքի մատակարարից կվերածվի վերականգնվող էներգիայի ոլորտում Եվրամիության շատ հուսալի և հայտնի գործընկերոջ»:
Ոչ մի խոսք չկար Ադրբեջանի մարդու իրավունքների վատ վիճակի, մոլեգնող կոռուպցիայի կամ տասնյակ քաղբանտարկյալների ազատ արձակման կոչերի մասին:
Ադրբեջանն օգտագործում է նավթն ու գազը «ԵՄ-ին հիմնարար իրավունքների հարցերում լռեցնելու համար», այն ժամանակ դժգոհեց Human Rights Watch-ից Ֆիլիպ Դամը: «ԵՄ-ն չպետք է ասի, որ երկիրը վստահելի է, երբ սահմանափակում է քաղաքացիական հասարակության խմբերի գործունեությունը և ճնշում քաղաքական այլախոհությունը», - ավելացրել էր նա:
Amnesty International-ի Բրյուսելի գրասենյակի տնօրեն Եվա Գեդին զգուշացրել է. «Ուկրաինան հիշեցնում է, որ ռեպրեսիվ և անպատասխանատու ռեժիմները հազվադեպ են հուսալի գործընկերներ, և որ մարդու իրավունքների հաշվին կարճաժամկետ նպատակների առաջնահերթությունը աղետի բաղադրատոմս է»:
Բայց ֆոն դեր Լեյենը ԵՄ առաջին բարձրաստիճան պաշտոնյան չէ, ով խոսում է Ադրբեջանի մասին՝ որպես այդպիսի գործընկեր։ 2019 թվականին ԵՄ խորհրդի այն ժամանակվա նախագահ Դոնալդ Տուսկը նույնպես գովել է Ադրբեջանին հուսալիության համար։
Այնուամենայնիվ, այն պահից, երբ Ռուսաստանը ներխուժեց Ուկրաինա, ԵՄ-ի սիրավեպն ավելի վճռական դարձավ, և, իհարկե, այս հարցում ԵՄ-ն միայնակ չէ:
Ըստ ADA-ից Ֆարիզ Իսմայիլզադեի, նավթով և գազով հարուստ և տեղակայված Ռուսաստանի, Իրանի, Հայաստանի, Վրաստանի և Կասպից ծովի միջև՝ Ադրբեջանը ռազմավարական մրցանակ է, որը գտնվում է «նախկին խոշոր կայսրությունների, քաղաքակրթությունների և տարածաշրջանային և համաշխարհային տերությունների խաչմերուկում:
Եվ Կենտրոնական Ասիայի վերջին մեծ խաղում Ադրբեջանի աճող կարևորությունն արտահայտվում է նրա մայրաքաղաքում տեղակայված օտարերկրյա դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների տարածմամբ. 2005-ին դրանք ընդամենը երկու տասնյակ էին, այժմ՝ 85:
Անկարայի և Պեկինի համար, որոնք ձգտում են ընդլայնել իրենց ազդեցությունը Կենտրոնական Ասիայում, Ադրբեջանը կարևոր դերակատար է տարածաշրջանային էներգետիկ նախագծերում, ինչպես նաև տարածաշրջանային նոր երկաթուղիների և պլանավորված ենթակառուցվածքային և տրանսպորտային հաղորդակցության նախագծերում:
Ունենալով ամուր լեզվական, կրոնական և մշակութային կապեր՝ Թուրքիան անկախությունից ի վեր դարձել է Ադրբեջանի գլխավոր տարածաշրջանային դաշնակիցը: Բայց Բաքուն հմտորեն փորձում է հարաբերություններ պահպանել իր բոլոր երկրպագուների հետ։ Նա հասկանում է, որ դրանք հնարավորություններ են տալիս, բայց կարող են նաև վտանգավոր լինել, եթե հարաբերությունները վատանան։
Եվ դա ճիշտ է տարածաշրջանի բոլոր հիմնական խաղացողների համար՝ լինի դա ԵՄ, Թուրքիան, Չինաստանը, թե Ռուսաստանը: Պատճառը, թե ինչու Բաքուն կարողանում է լեզու գտնել տարբեր երկրների հետ (և ինչու այս վերջին ռազմական գործողությունը, հավանաբար, քիչ հետևանքներ կունենա Բաքվի համար) այն է, որ ոչ ոք չի ցանկանում առավելություն տալ աշխարհաքաղաքական մրցակիցներին և խախտել նուրբ հավասարակշռությունը Կենտրոնական Ասիայում: Դրանց թվում է նրա ավանդական թշնամի Իրանը: Բաքուն և Թեհրանը վերջին ամիսներին փորձում էին հասնել հրաբերությունների լիցքաթափման՝ տարիներ շարունակ թշնամությունից հետո:
Հայերի համար, որոնք այդքան հաճախ են հայտնվում պատմության կողմից անարդարացիորեն լքվածի դերում, սա չափազանց ցավալի է: Երևի ավելի լավ կլիներ, որ նրանք հետևեին Ադրբեջանի օրինակին և փորձեին լինել բոլորի բարեկամը, քան թե սկզբում կախվածություն ունենային Ռուսաստանից, ապա թեքվեին դեպի Արևմուտք՝ մի պիրուետ, որը զրկել է նրանց որեւէ համակրանքից Մոսկվայում:
Բայց կրկին, Հայաստանի բախտը չի բերել եւ նա չունի իր հարեւանի պես նավթի կամ բնական գազի ապացուցված պաշարներ»:

Politico: От Вашингтона до Брюсселя, от Москвы до Пекина, похоже, никто не хочет ссориться с Азербайджаном
На прошлой неделе генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш предупредил, что мир «все ближе приближается к серьезному перелому в экономических и финансовых системах и торговых отношениях». Возможно, это и так, но не в отношении Азербайджана, пишет Politico.
«Азербайджан, страна размером в треть Великобритании и с населением около 10 миллионов человек, столкнулся с небольшими проблемами в преодолении геополитических разногласий. А недавно Баку провел мастер-класс по тому, как использовать географию и геологию с выгодой.
От Вашингтона до Брюсселя, от Москвы до Пекина, похоже, никто не хочет ссориться с Азербайджаном; каждый хочет быть другом. Даже сейчас, когда Армения обратилась к миру за помощью, обвиняя Баку в попытке этнической чистки в спорном Нагорном Карабахе.
В последние недели появлялись признаки того, что Баку, возможно, планирует крупное наступление, которое он назвал «антитеррористической операцией», и Армения посылала «сигнальные ракеты». Но мало того, что эти меры были в значительной степени проигнорированы, Баку также столкнулся с приглушенной критикой за нападение.
Однако реакция Запада могла бы измениться, если бы Азербайджан сейчас начал массовую этническую чистку – но Баку достаточно хитер, и знает это.
С тех пор, как Россия вторглась в Украину, все стороны обхаживали Азербайджан, который стал  одним из бенефициаров войны.
Во время визита в Баку в прошлом году президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен высказала только теплые слова в адрес автократического лидера страны Ильхама Алиева, заявив, что видит в нем надежного и заслуживающего доверия энергетического партнера Европейского Союза.
Затем, всего несколько недель спустя, Александр Лукашенко — сатрап президента России Владимира Путина в Беларуси — без колебаний назвал Алиева «абсолютно нашим человеком».
Есть ли другой национальный лидер, который мог бы быть другом фон дер Ляйен и Лукашенко одновременно?
Алиев также является другом Турции; Баку и Пекин считают друг друга стратегическими партнерами, при этом Азербайджан участвует в китайской инициативе «Пояс и путь»; страна также работает над расширением военного сотрудничества с Израилем. В 2020 году — во время последней крупной вспышки этого трудноразрешимого конфликта — Израиль вместе с Турцией поставлял дроны Азербайджану.
Это впечатляющий список взаимоисключающих друзей и поклонников, а местоположение и энергетика многое объясняют.
По прибытии в столицу Азербайджана в прошлом году фон дер Ляйен не стеснялась подчеркнуть необходимость Европы «диверсифицироваться от России» для удовлетворения своих энергетических потребностей, объявив о соглашении с Баку об увеличении поставок из южного газового коридора.
Она также отметила, что Азербайджан «обладает огромным потенциалом в области возобновляемых источников энергии» в области морского ветра и зеленого водорода, выразив воодушевление тем, что «постепенно Азербайджан превратится из поставщика ископаемого топлива в очень надежного и известного партнера Европейского Союза в области возобновляемых источников энергии».
Не было никаких упоминаний о плохой ситуации с правами человека в Азербайджане, безудержной коррупции или каких-либо призывах к освобождению десятков политических заключенных.
Азербайджан использует нефть и газ, «чтобы заставить ЕС замолчать по вопросам фундаментальных прав», жаловался тогда Филипп Дам из Human Rights Watch. «ЕС не должен говорить, что страна надежна, когда она ограничивает деятельность групп гражданского общества и подавляет политическое инакомыслие», — добавил он.
Ева Гедди, директор брюссельского офиса Amnesty International, предупредила: «Украина служит напоминанием о том, что репрессивные и неподотчётные режимы редко являются надежными партнёрами и что отдавать предпочтение краткосрочным целям в ущерб правам человека — это верный путь к катастрофе».
Но фон дер Ляйен не первый высокопоставленный чиновник ЕС, говорящий об Азербайджане как о таком партнере. В 2019 году тогдашний президент Совета ЕС Дональд Туск также похвалил Азербайджан за надежность.
Однако с тех пор, как Россия вторглась в Украину, ухаживания ЕС стали еще более решительными — и, конечно, ЕС не одинок. По словам Фариза Исмаилзаде из ADA, богатый нефтью и газом и расположенный между Россией, Ираном, Арменией, Грузией и Каспийским морем, Азербайджан является стратегическим призом, находящимся «на перекрестке бывших крупных империй, цивилизаций, а также региональных и глобальных держав».
А растущая значимость Азербайджана в последней большой игре в Центральной Азии отражается в увеличении иностранных дипломатических миссий, расположенных в его столице — в 2005 году их было всего два десятка, сейчас — 85.
Для Анкары и Пекина, стремящихся расширить свое влияние в Центральной Азии, Азербайджан является ключевым игроком в региональных энергетических проектах, а также в развитии новых региональных железных дорог и планируемых проектах инфраструктуры и транспортных коммуникаций.
Благодаря сильным языковым, религиозным и культурным связям Турция стала главным региональным союзником Азербайджана с момента обретения независимости. Но Баку умело старается поддерживать отношения со всеми своими поклонниками. Он понимает, что они открывают возможности, но могут быть и опасными, если отношения ухудшатся.
И это справедливо для всех ключевых игроков в регионе, будь то ЕС, Турция, Китай или Россия. Причина, по которой Баку может ладить с весьма разнообразными странами (и почему эта последняя военная операция, скорее всего, не повлечет для Баку серьезных последствий), заключается в том, что никто не хочет давать геополитическим соперникам преимущество и нарушать хрупкое равновесие в Центральной Азии. В их число входит и его традиционный враг Иран – Баку и Тегеран в последние месяцы пытаются добиться разрядки после многих лет враждебности.
Для армян, которые так часто оказываются обиженными историей, это крайне прискорбно. Возможно, им было бы лучше последовать примеру Азербайджана и попытаться быть другом для всех, вместо того, чтобы сначала зависеть от России, а затем развернуться на Запад – пируэт, который лишил их всякой симпатии в Москве.