Վարչապետը ծանոթացել է Առողջապահության նախարարության 2022թ. կատարողականին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Առողջապահության նախարարություն՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և փոխնախարարները ներկայացրել են ըստ ոլորտների ԱՆ կողմից իրականացված աշխատանքները:
Զեկուցվել է, որ ընթացիկ տարում շարունակվել է առողջապահության ոլորտի համակարգային նշանակության ծրագրերի իրականացումը: Առանցքային բարեփոխումների շարքում մեկնարկել է առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման գործընթացը, որը կշարունակվի հաջորդ տարի: Մշակվել է «Հանրային առողջապահության մասին օրենքի նախագիծը», տարեսկզբին հաստատվել է «Առողջապահական ծառայությունների որակի բարելավման միջոցառումների ծրագիրը», որի շրջանակում սկսել է բժշկական հաստատությունների լիցենզավորման պայմանների վերանայման գործընթացը, նախանշվել է բուժհիմնարկներում որակի բարելավման համակարգերի ներդրում և այլն: Սա միտված է բուժհաստատությունների հավատարմագրման սահուն ընթացքի ապահովմանը: Առողջապահության ոլորտի մարդկային ռեսուրսների զարգացման նպատակով պլանավորվել է բուժաշխատողների, բժիշկների լիցենզավորման համակարգի ներդրում, որոշ բուհերում մեկնարկել է բուժքույրերի բակալավրիատ ծրագիրը: Շարունակվել են ծխախոտի օգտագործման վերահսկողության, առողջ սնուցման, ֆիզիկական ակտիվության խթանման ծրագրերը, «2021-2025 թթ. իմունականխարգելման ազգային ծրագրով» նախատեսված միջոցառումները, հաջող իրականացվել է «Վիրուսային հեպատիտների կանխարգելման և վերահսկման ծրագիրը»: Ընդլայնվել է վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման և բուժման ծրագրերի շրջանակը:
Նշվել է, որ ընդլայնվել է անպտղության հաղթահարման պետական ծրագրի շրջանակը, և շահառուներ են դարձել նաև զոհված զինծառայողների ծնողները. 2022թ. ծնվել է 105 երեխա, որից 28-ը՝ զոհված զինծառայողների ընտանիքներում: 2023թ. շահառուների ցանկը կընդլայնվի, և կավելացվեն 30-35 տարեկան գյուղաբնակ քաղաքացիները: Առողջության առաջնային պահպանման օղակի բարեփոխումների միջոցառումների ծրագրի շրջանակում՝ մշակվել է նոր բոնուսային համակարգ, փոխվել է տնային այցերի համակարգը, լինելու են ընտանեկան բժիշկների նոր գործելակարգեր: 2023թ. կմեկնարկի 3 պիլոտային ծրագիր Երևանում և մարզերում: Ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման և վաղ հայտնաբերման սքրինինգային ծրագրերի շրջանակն ընդլայնվել է ևս 2-ով՝ մամոգրաֆիկ և կոլոռեկտալ քաղցկեղի: Էլեկտրոնային առողջապահության շրջանակում՝ թվայնացվել և բժշկական հաստատություններում ներդրվել է 14 գրանցամատյան, 3 հիվանդությունների ռեգիստր, 2022թ. հունիսից կենտրոնացված համակարգով դեղերը նշանակվում են էլեկտրոնային դեղատոմսով: Մշակման/ներդրման փուլերում են մի շարք ռեեստրներ, ամբուլատոր քարտեր և այլն:
2022թ. ուշադրության կենտրոնում են եղել առավել բարձր մահացածություն ունեցող հիվանդությունների կանխարգելումն ու բուժումը. մասնավորապես, չարորակ նորագոյացությունների դեմ պայքարի շրջանակում վերջին 4 տարում մատուցվող ծառայություններն ավելացել են շուրջ 3.5 անգամ, սիրտ-անոթային հիվանդություններինը՝ 2 անգամ: Նշվել է, որ ուղեղի անոթների կաթվածի բուժումը` Stroke ծրագիրը, որը հասանելի է Երևանում, 2022թ. ներդրվել է նաև Գյումրիում, 2023թ. նախատեսվում է այն ներդնել Գորիսում և Վանաձորում: Ընդլայնվել է Հոգեկան առողջության պահպանման և բարելավման միջոցառումների 2022-2026 թթ. ծրագիրը: Մեկնարկել է Շտապ բժշկական օգնության միասնական համակարգի ներդրումը: Առողջապահական հաստատությունների արդիականացման և օպտիմալացման գործընթացի շրջանակում՝ նախատեսված է առնվազն 50 բժշկական կազմակերպության կառուցում/վերակառուցում, որից՝ 20 հիվանդանոց, 10 պոլիկլինիկա, առնվազն 20 գյուղական ամբուլատորիա և ՀՎԿԱԿ-ի 2 մարզային մասնաճյուղ։ Տարբեր ծավալի շինարարական աշխատանքներ են ընթանում շուրջ 14 բժշկական կենտրոնում, որոնք շահագործման հանձնվելուց կահավորվելու են համապատասխան բժշկական սարքավորումներով և գույքով: 2023թ. նախատեսված է նախագծանախահաշվային փաթեթների մշակում 20 գյուղերի բժշկական ամբուլատորիաների, Ջերմուկի առողջության կենտրոնների, 10 քաղաքային պոլիկլինիկաների և 3 հիվանդանոցների համար: Օպտիմալացում է իրականացվում մի շարք բուժհաստատություններում, որի շրջանակում նախատեսվում է այդ թվում՝ «Վ.Ա. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոն» և «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» փակ բաժնետիրական ընկերությունների միավորում:
Կորոնավիրուսային իրավիճակի վերաբերյալ Վարչապետի հարցադրմանն ի պատասխան Առողջապահության նախարարը զեկուցել է, որ կորոնավիրուսն արդեն դիտարկվում է որպես վարակիչ հիվանդությունների շարքի հիվանդություն և ներառվել է «2021-2025 թթ. իմունականխարգելման ազգային ծրագրով» նախատեսված պատվաստումների ցանկում: Նախարարի գնահատմամբ՝ կորոնավիրուսի առումով Հայաստանում հանրային իմունիտետը բավական բարձր է, և բռնկումներ չեն սպասվում:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են ԱՆ 2022թ. գործունեության կատարողականին և առաջիկա ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը նշել է առողջության համապարփակ ապահովագրության համակարգի կարևորությունը և հանձնարարել ներկայացնել ֆինանսավորման նպատակահարմար մեխանիզմների տարբերակներ: Համակարգի հաջող ներդրման և ընդհանրապես ոլորտի զարգացման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է որակական բարձր չափանիշների հետևողական ներդրումը: «Ֆիզիկական ենթակառուցվածք, մասնագիտական կարողություններ և բովանդակային ենթակառուցվածք՝ սրանք այն առանցքային գործոններն են, որոնց պատշաճ ապահովումը թույլ կտա մատուցել բարձր որակի առողջապահական ծառայություններ հանրությանը», - ասել է Կառավարության ղեկավարը:
Երկրի վարչապետն անդրադարձել է անպտղության հաղթահարման պետական ծրագրին և ընդգծելով դրա ռազմավարական բնույթը՝ հանձնարարել մշակել այն 100 տոկոսով ընդլայնելու առաջարկներ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաև ուշադրության կենտրոնում պահել կապիտալ շինարարության ծրագրերը և սահմանված ժամանակացույցի պահպանումը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է հիվանդությունների կանխարգելման, առողջապահական զբոսաշրջության զարգացման, ծառայությունների արտահանման, առողջ ապրելակերպի խթանման, էլեկտրոնային առողջապահության ներդրման, դեղերի գրանցման, շրջանառության և վաճառքի նկատմամբ պատշաճ վերահսկողության, ծխելու դեմ պայքարի, պետպատվերի բաշխման համակարգի փոփոխության, սքրինինգային ծրագրերի ընդլայնման ուղղությամբ միջոցառումների շարունակականությունը:
Վարչապետը հանձնարարել է հանրային ակտիվ իրազեկում իրականացնել առողջապահական ոլորտի ծրագրերի վերաբերյալ, ինչպես նաև միջգերատեսչական փոխգործակցության ձևաչափով քննարկումներ ծավալել գործընկեր կառույցների հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի շուրջ:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности министерства здравоохранения за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство здравоохранения с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьер Мгер Григорян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, заместитель министра финансов Ваге Ованнисян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, председатель Комитета по градостроительству Армен Гуларян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян и заместители министра представили программы и мероприятия министерства по отраслевым направлениям.
Было доложено, что в текущем году продолжена реализация в сфере здравоохранения программ системного значения. В числе ключевых реформ запущен процесс внедрения комплексного медицинского страхования, который продолжится в следующем году. Разработан “Проект закона об общественном здравоохранении”, в начале года утверждена “Программа действий по повышению качества услуг в сфере здравоохранения”, в рамках которой начат процесс пересмотра условий лицензирования медицинских учреждений, намечено внедрени е систем улучшения качества в медицинских учреждениях и т.д. Они направлены на обеспечение бесперебойного процесса аккредитации медицинских учреждений.
В целях развития человеческих ресурсов в сфере здравоохранения запланировано внедрение системы лицензирования медицинских работников и врачей, в некоторых вузах запущена программа бакалавриата для медицинских сестер. Продолжены программы по борьбе с курением, по стимуляции здорового питания и пропаганде физической активности, запланированные национальной программой иммунизации мероприятия, продолжены мероприятия в рамках “Национальной программы иммунопрофилактики на 2021-2025 гг.”, успешно реализована “Программа по профилактике и контролю вирусных гепатитов”. Расширены рамки программ профилактики и лечения инфекционных заболеваний.
Было отмечено, что расширены рамки государственной программы по преодолению бесплодия: бенефициарами программы стали также родители погибших военнослужащих. В 2022 году родилось 105 детей, 28 из них - в семьях погибших военнослужащих. Список бенефициаров на 2023 год будет расширен: в него будут включены проживающие в селах граждане в возрасте 30-35 лет. В рамках программы реформирования первичного звена здравоохранения разработана новая система премирования, изменена система визитов на дом, появятся новые процедуры для семейных врачей. В 2023 году будут запущены 3 пилотные программы в Ереване и областях. Рамки скрининговых программ по профилактике и раннему выявлению неинфекционных заболеваний будут расширены за счет включения еще 2-х: маммография и колоректальный рак. В рамках электронного здравоохранения в 2022 году оцифрованы и внедрены в медицинские учреждения 14 реестров, 3 реестра заболеваний, с июня 2022 да лекарства выписываются по электронному рецепту по централизованной системе. Ряд реестров, амбулаторных карт и т.д. находятся в стадии разработки/внедрения.
В 2022 году в центре внимания были профилактика и лечение заболеваний с наиболее высокой летальностью: в частности, в рамках борьбы со злокачественными новообразованиями оказываемые за последние 4 года услуги увеличились примерно в 3,5 раза, по сердечно-сосудистым заболеваниям - в 2 раза. Было отмечено, что программа “Stroke”, которая была доступна в Ереване, с 2022 года также внедрена в Гюмри, а с 2023 года планируется реализовать ее в Горисе и Ванадзоре.
Расширена Программа мероприятий по охране и оздоровлению психического здоровья на 2022-2026 гг. Стартовало внедрение единой системы скорой медицинской помощи. В рамках процесса модернизации и оптимизации учреждений здравоохранения планируется строительство/реконструкция не менее 50 медицинских организаций, из них 20 больниц, 10 поликлиник, не менее 20 сельских амбулаторий и 2 областных филиала Национального центра по контролю и профилактике заболеваний. Ведутся различные строительные работы в 14 медицинских центрах, которые после ввода в эксплуатацию будут оснащены соответствующим медицинским оборудованием и инвентарем. В 2023 году планируется разработать проектно-сметные пакеты для 20 сельских медицинских амбулаторий, центров здоровья Джермука, 10 городских поликлиник и 3 больниц. Проводится оптимизация в ряде медицинских учреждений, в рамках которой планируется в том числе объединение Национального центра онкологии имени В.А. Фанарджяна и ЗАО “Центр производства радиоизотопов”.
Отвечая на вопрос премьер-министра о ситуации с коронавирусом, министр здравоохранения сообщила, что коронавирус уже отнесен к группе инфекционных заболеваний и включен в список прививок, предусмотренных Национальной программой иммунизации на 2021-2025 годы. По оценке министра, коллективный иммунитет в отношении коронавируса в Армении достаточно высок, вспышек не ожидается.
В ходе обмена мнениями были обсуждены вопросы, связанные с выполнением мероприятий и предстоящими планами.
Премьер-министр отметил важность комплексной системы медицинского страхования и поручил представить варианты целесообразных механизмов финансирования. В контексте успешного внедрения системы и развития сферы в целом Никол Пашинян подчеркнул важность последовательного внедрения высоких стандартов качества. “Физическая инфраструктура, профессиональные возможности и контентная инфраструктура – вот те ключевые факторы, надлежащее обеспечение которых позволит предоставлять населению качественные медицинские услуги”, – сказал глава правительства.
Премьер-министр коснулся госпрограммы по преодолению бесплодия и, подчеркнув ее стратегический характер, поручил разработать предложения по ее расширению на 100%. Никол Пашинян также поручил держать в центре внимания программы капитального строительства и вопросы соблюдения установленного графика.
Глава правительства подчеркнул важность продолжения мероприятий в сферах профилактики заболеваний, развития оздоровительного туризма, экспорта услуг, стимуляции здорового образа жизни, внедрения электронного здравоохранения, надлежащего контроля за регистрацией, оборотом и реализацией лекарственных средств, борьбы с курением, изменения системы распределения госзаказа, расширения скрининговых программ.
Премьер-министр поручил проводить активное информирование населения о программах сферы здравоохранения, а также проводить обсуждения в формате межведомственного взаимодействия с партнерскими структурами по представляющим взаимный интерес программам.