Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 73-րդ տարեդարձի կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Չինաստանի կազմավորման 73-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 73-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Ձեր առաջնորդության ներքո Չինաստանը վերընթաց հաջողություններ է արձանագրել քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական առաջընթացի, ինչպես նաև Ձեր երկրի միջազգային հեղինակության առավել ամրապնդման ուղղությամբ: Չինաստանի պես հուսալի գործընկերոջ հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու համագործակցության ընդլայնումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում առաջնահերթ կարևորություն ունեն Հայաստանի համար։
Վերահաստատում եմ իմ պատրաստակամությունը շարունակելու համատեղ ջանքերով նպաստել մեր երկրների միջև փոխգործակցության առավել խորացմանը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ հաջողություն մաղթել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Կոմունիստական կուսակցության գալիք 20-րդ համագումարի անցկացմանը և վստահաբար ընդգծել, որ այն անկյունաքարային նշանակություն կունենա Չինաստանի և չին ժողովրդի նվաճումների, հաջողությունների ամփոփման և ապագա մարտահրավերների հասցեագրման գործում։
Մաղթում եմ Ձերդ գերազանցությանը քաջառողջություն և արգասաբեր գործունեություն, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև բարեկեցություն և խաղաղություն»։
****
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ Լի Քեցյանին:
Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և չին բարեկամ ժողովրդին՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 73-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է փոխադարձ ջերմ կապերի վրա հիմնված հայ-չինական միջպետական հարաբերությունների շարունակական ամրապնդումը՝ ի բարօրություն հայ և չին ժողովուրդների։
2022 թվականը նշանավորվեց մեր երկրների միջև հաստատված դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյա հոբելյանով, որը կարևոր հանգրվան դարձավ արձանագրված հաջողությունների և ձեռքբերումների ամփոփման, ինչպես նաև հետագա համագործակցության տեսլականի ուրվագծման համար։
Մեր երկրների փոխհարաբերություններն օժտված են խորացման առավել մեծ ներուժով, ինչի մասին են վկայում փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված երկխոսությունը, միջազգային հարթակներում փոխաջակցության և համագործակցության բարձր մակարդակը, միջազգային օրակարգի տարաբնույթ հարցերի շուրջ համահունչ մոտեցումները:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի և հաստատակամ քայլերի շնորհիվ մեզ կհաջողվի շարունակաբար ընդլայնել և որակապես նոր մակարդակի բարձրացնել մեր երկրների միջև հաստատված ակտիվ երկխոսությունը և բազմաշերտ փոխգործակցությունը։
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, երջանկություն և հաջողություն, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»,-նշված է ուղերձում:

Премьер-министр направил поздравительное послание по случаю 73-летия образования Китайской Народной Республики
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину по случаю 73-летия образования КНР. В послании говорится:
Сердечно поздравляю Вас и дружественный китайский народ с 73-летием образования Китайской Народной Республики.
Под Вашим руководством Китай добился восходящих успехов в направлении политического и социально-экономического прогресса, а также еще большего укрепления международной репутации Вашей страны. Дальнейшее развитие отношений и расширение сотрудничества как в двустороннем, так и в многостороннем форматах с таким надежным партнером, как Китай, имеет первостепенное значение для Армении.
Подтверждаю готовность продолжать совместными усилиями способствовать дальнейшему углублению взаимодействия между нашими странами на благо двух дружественных народов.
Пользуясь случаем, хочу пожелать успехов предстоящему XX съезду Коммунистической партии Китайской Народной Республики и с уверенностью подчеркнуть, что он станет краеугольным камнем в подведении итогов достижений и успехов Китая и китайского народа и поиска решений предстоящих вызовов.
Желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и эффективной деятельности, а дружественному народу Китая - долговечного процветания и мира”.
****
Премьер-министр Никол Пашинян направил также поздравительное послание премьеру Государственного совета Китая Ли Кэцяну. В послании говорится:
От имени армянского народа и от себя лично поздравляю Вас и дружественный китайский народ с 73-летием образования Китайской Народной Республики.
Армения придает большое значение продолжительному укреплению основанных на взаимно теплых связях армяно-китайских межгосударственных отношений на благо армянского и китайского народов.
2022 год ознаменовался 30-летием установления дипломатических отношений между нашими странами, что стало важной вехой для подведения итогов зафиксированных успехов и достижений, а также для определения видения дальнейшего сотрудничества.
Отношения между нашими странами имеют большой потенциал для углубления, о чем свидетельствуют основанный на взаимном уважении и доверии диалог, высокий уровень взаимной поддержки и сотрудничества на международных площадках, созвучные подходы к различным вопросам международной повестки дня.
Уверен, что благодаря совместным усилиям и уверенным шагам нам удастся продолжительно расширять и поднимать на качественно новый уровень налаженный активный диалог и многопрофильное взаимодействие между нашими странами.