Հայաստանը կարևորում է Եգիպտոսի հետ շարունակական երկխոսությունը. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկիին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետն արդյունավետ է գնահատել պարոն Դիսուկիի դիվանագիտական գործունեությունը ՀՀ-ում և հայ-եգիպտական կապերի զարգացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը, ինչը նպաստել է երկկողմ հարաբերություններում դրական դինամիկայի արձանագրմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Եգիպտոսի հետ շարունակական երկխոսությունը և հետաքրքրված է դրա խորացմամբ:
Երախտագիտություն հայտնելով բարձր գնահատականի համար՝ ՀՀ-ում Եգիպտոսի դեսպանն ասել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում ներդրել է առավելագույն ջանքերը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համար: Նա նշել է քաղաքական, մշակութային ոլորտներում փոխգործակցության բարձր մակարդակը և ընդգծել եգիպտական կողմի պատրաստակամությունը՝ տնտեսական կապերը ևս այդ նշաձողին հասցնելու, քանզի Հայաստանն ունի ներդրումային լավ հնարավորություններ:
Մտքեր են փոխանակվել զբոսաշրջության, կառուցապատման, տեխնոլոգիաների բնագավառներում համագործակցության հեռանկարների շուրջ:
Վարչապետը հաջողություն է մաղթել Եգիպտոսի դեսպանին հետագա գործունեության մեջ և հույս հայտնել, որ իր փորձառությամբ և գիտելիքներով պարոն Դիսուկին կշարունակի նպաստել հայ-եգիպտական կապերի սերտացմանը:

Премьер-министр провел прощальную встречу с послом Египта в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Арабской Республики Египет в Республике Армения Бахаа Эль Дин Бахгата Дисуки, который завершает свою миссию в нашей стране.
Премьер-министр назвал эффективной дипломатическую деятельность г-на Дисуки в Армении и его работу по развитию армяно-египетских отношений, что способствовало фиксации положительной динамики в двусторонних отношениях. Никол Пашинян отметил, что Армения придает важность постоянному диалогу с Египтом и заинтересована в его углублении.
Поблагодарив за высокую оценку, посол Египта в Армении сказал, что за время своего пребывания в должности приложил максимум усилий для развития отношений между двумя странами. Он отметил высокий уровень сотрудничества в политической и культурной сферах и подчеркнул готовность египетской стороны довести до этой планки также и экономические связи, поскольку Армения имеет хорошие инвестиционные возможности.
Состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества в сферах туризма, строительства, технологий.
Премьер-министр пожелал успехов послу Египта в его дальнейшей деятельности и выразил надежду, что г-н Дисуки своим опытом и знаниями будет и впредь способствовать укреплению армяно-египетских отношений.