Վարչապետն անհրաժեշտ է համարում գործարկել սահմանային իրադրության միջազգային մոնիտորինգի մեխանիզմ
Ադրբեջանը փորձում է սահմանին լարվածությունը եւ ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը պահել նաեւ սահմանագծման գործընթացի ժամանակ, Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ձեւակերպելու եւ այդ պահանջները չբավարարելու պարագայում ռազմական սադրանքների դիմելու համար՝ սա անընդունելի մոտեցում է: Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ  Ադրբեջանը էսկալացիան արդարացնող խոսույթ ձեւավորելու համար օգտագործում է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների սահմանագծման եւ սահմանազատման հարցը։
«2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման արդյունքներով Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը, Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահը եւ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը ընդունել են հայտարարություն, որտեղ ասվում է, որ իրենք պայմանավորվել են. «հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել և գործընթացը մղել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև պետական սահմանի դելիմիտացիայի և այդուհետեւ դեմարկացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ»։
Չեմ կարծում, թե այս հայտարարությունը կարող է որեւէ տարընթերցման տեղ տալ եւ ակնհայտ է, որ դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի հարցերով հանձնաժողով ստեղծելուն պետք է նախորդեն հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության եւ անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ Ադրբեջանը նման միջոցառումների վերաբերյալ ոչ մի առաջարկ չի արել, իսկ Հայաստանը հանդես է եկել խորհրդային ժամանակների հայ-ադրբեջանական սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշման եւ այդ սահմանագծի պահպանությունը սահմանափակ թվով սահմանապահների հանձնելու եւ սահմանի նկատմամբ միջազգային մոնիթորինգ իրականացնելու առաջարկով:
«Ադրբեջանը մինչեւ օրս այդ առաջարկին պաշտոնական պատասխան չի տվել, երրորդ երկրներից ստացված տեղեկատվությամբ մեր առաջարկն ընդունելի չէ Ադրբեջանի համար»,- հավելեց Փաշինյանը։
Հայաստանը, ըստ երկրի ղեկավարի, այս հարցում, եղել է եւ կլինի մաքսիմալ ճկուն եւ հետքաշման մի քանի բանաձեւեր նույնպես առաջարկել է:
«Ադրբեջանը կամ չի ընդունում, կամ չի արձագանքում այս առաջարկներին: Ի՞նչ է սա նշանակում: Փաստացի նշանակում է, որ Ադրբեջանը փորձում է սահմանին լարվածությունը եւ ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը պահել նաեւ սահմանագծման գործընթացի ժամանակ, Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ձեւակերպելու եւ այդ պահանջները չբավարարելու պարագայում ռազմական սադրանքների դիմելու համար: Սա անընդունելի մոտեցում է»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետի կարծիքով՝ անհրաժեշտ է սահմանային իրադրության միջազգային մոնիտորինգի մեխանիզմ գործարկել:
«Մենք այդպիսի մի քանի տարբերակ ենք առաջարկել այդ թվում և Ադրբեջանին, եւ մեզ համար ընդունելի կլինի այդ տարբերակներից ցանկացածը, որը կընդունի Ադրբեջանը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении считает необходимым задействовать механизм международного мониторинга ситуации на границе
Азербайджан пытается сохранить напряженность на границе и возможность возобновления военных действий также во время процесса демаркации границы, путем оформления территориальных требований к Армении и в случае неудовлетворения этих требований, прибегнуть к военным провокациям - это неприемлемый подход. Об этом на заседании правительства Армении заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«По итогам трехсторонней встречи в Сочи 26 ноября 2021 года президент Российской Федерации, президент Азербайджанской Республики и премьер-министр Республики Армения приняли заявление, в котором говорится, что они договорились: «предпринять шаги, направленные на повышение уровня стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе, и подтолкнуть процесс к созданию двусторонней комиссии по делимитации и демаркации государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».
Не думаю, что это заявление может дать место для разночтений, и очевидно, что созданию комиссии по вопросам демаркации и делимитации должны предшествовать шаги, направленные на повышение уровня стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе", - сказал Пашинян. По словам премьера, Азербайджан не делал никаких предложений по подобным мерам, а Армения выступила с предложением зеркального отвода войск с армяно-азербайджанской границы советских времен и передачи охраны этой границы ограниченному числу пограничников и проведения международного мониторинга на границе. «Азербайджан до сих пор не дал официального ответа на это предложение, по информации из третьих стран наше предложение неприемлемо для Азербайджана», - добавил Пашинян.
Армения, по словам главы государства, в этом вопросе была и будет максимально гибкой и предложила несколько резолюций по отводу войск. «Азербайджан либо не принимает, либо не реагирует на эти предложения. Фактически, это означает, что Азербайджан пытается сохранить напряженность на границе и возможность возобновления военных действий также во время процесса демаркации границы путем оформления территориальных претензий к Армении, а в случае их невыполнения, прибегнуть к военным провокациям. Это неприемлемый подход», - подчеркнул Пашинян.
По мнению премьера, необходимо задействовать механизм международного мониторинга ситуации на границе. «Мы предложили несколько таких вариантов, в том числе и Азербайджану, и для нас будет приемлемым любой из этих вариантов, который примет Азербайджан», - заключил Пашинян.