Վարչապետի որոշմամբ կձևավորվի ԶՈՒ բարեփոխումների հարցերով զբաղվող աշխատանքային խումբ
Կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ  նոյեմբերի 18-ին իր հրապարակած ճանաարհային քարտեզի 8-րդ կետով սահմանված ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումների ծրագրի հաստատմանը:
«Վերջին ամիսներին մենք այս թեմայով քննարկումներ ենք ունեցել, որոշակի նախնական եզրակացությունների ենք եկել և ըստ էության ձևակերպել ենք օրակարգ, թե ինչպես և ինչպիսի ձևաչափում պետք է իրականացվի զինված ուժերի բարեփոխումը: Այսօր ես մտադիր եմ ստորագրել որոշում աշխատանքային խումբ ձևավորելու վերաբերյալ՝ պաշտպանության նախարարի գլխավորությամբ, որը կիրականացնի զինված ուժերի բարեփոխումների հայեցակարգի ճանապարհային քարտեզի ժամանակացույցի ձևավորումը:
Ուզում եմ առանձնահատուկ ընդգծել, որ այս գործընթացում մտադիր ենք էլ ավելի սերտ համագործակցություն հաստատել մեր անվտանգային թիվ մեկ գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ, և համոզված ենք, որ այս գործընթացի արդյունքում այդ համագործակցությունը կդառնա ավելի արդյունավետ անվտանգության, ռազմական համագործակցության և ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում»,- նշեց վարչապետը՝ հույս հայտնելով, որ մինչև ճանապարհային քարտեզի ամփոփման ամսաթիվը այս հայեցակարգային աշխատանքի մեծ մասը իրականություն դարձած կլինի:

Армения намерена тесно сотрудничать с Россией в сфере военных реформ: правительство
На заседании правительства 25 февраля премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в правительстве будет создана рабочая группа, которая будет заниматься формированием графика дорожной карты Концепции реформ Вооруженных Сил.
Пашинян напомнил о 8-ом пункте дорожной карты, опубликованной им 18 ноября - Программа реформ Вооруженных сил. «В последние месяцы мы провели интенсивные обсуждения на эту тему, пришли к определенным предварительным выводам. По сути, мы сформулировали повестку реализации этих реформ», - добавил премьер-министр.
Он также сообщил, что будет сформирована рабочая группа во главе с министром обороны, которая сформирует график реализации дорожной карты Концепции реформ ВС. Пашинян особо подчеркнул, что в этом процессе намечается интенсифицировать сотрудничество с партнером по безопасности номер один -Российской Федерацией.
«Мы уверены, что в рамках этого процесса наше сотрудничество в сфере безопасности, военно-технической промышленности станет более эффективным. Я уверен, что до даты подведения итогов дорожной карты мы сумеем реализовать, как минимум, большую часть этой концептуальной работы. И начнем выполнение достигнутых договоренностей на практике»,- - заключил он.