Վարչապետի մոտ քննարկվել են քաղաքաշինության ոլորտի խոշորամասշտաբ ներդրումային ծրագրերի առաջարկներ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում դեկտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել Էկոնոմիկայի նախարարության «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստ:
Ինչպես  տեղեկացնում են Կառավարությունից, քննարկվել են ՆԱԿ կողմից ուղեկցվող մի շարք ներդրումային ծրագրերի առաջարկները և դրանց իրականացման հետ կապված խնդիրները:
Նիստին մասնակցել են պատասխանատու գերատեսչությունների և ներդրումային ծրագրերի հեղինակ ընկերությունների ներկայացուցիչները:
Ըստ կառավարության հաղորդագրության՝ ներկայացված ծրագրերը խոշորամասշտաբ էին և վերաբերում էին քաղաքաշինության ոլորտին. մեկով առաջարկվում է Երևանում կառուցել առևտրի կենտրոն և բնակելի թաղամաս, մյուսով՝ երկնաքերերից կազմված գործարար կենտրոն-համալիր և այլն:
Ներդրումային նախագծերի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, պարզաբանումներով և դիտարկումներով են հանդես եկել թե՛ շահագրգիռ գերատեսչությունների, թե՛ ներդրումային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Քննարկվել են ծրագրերի իրագործելիությանը և նպատակահարմարությանը, ենթակառուցվածքային, քաղաքաշինական, տնտեսական և այլ բաղադրիչներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը նշել է, որ ներդրումների ներգրավումն ու խթանումը Կառավարության առաջնահերթություններից է, միևնույն ժամանակ դրանք պետք է իրականացվեն ճարտարապետական և քաղաքաշինական նորմերի պահպանմամբ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ սեղմ ժամկետում ամփոփել նախագծերի իրագործմանը վերաբերող հարցադրումները, շարունակական աշխատել ներդրողների հետ՝ ծրագրերը հնարավորինս փոխադարձ ընդունելի դարձնելու ուղղությամբ:

Под председательством премьер-министра обсуждены предложения по крупномасштабным инвестиционным проектам в сфере градостроительства
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось заседание совета попечителей Центра поддержки инвестиций министерства экономики.
Обсуждены предложения по ряду инвестиционных программ, осуществляемых при поддержке Центра поддержки инвестиций, а также вопросы, связанные с их реализацией. Во встрече приняли участие представители ответственных ведомств и компаний-авторов инвестиционных программ.
Представленные масштабные программы касались сферы градостроительства: по одному из них предлагается построить торговый центр и жилой квартал в Ереване, по другому проекту - состоящий из небоскребов бизнес-центр-комплекс и т.д.
Состоялся обмен мнениями по инвестиционным проектам, с пояснениями и наблюдениями выступили представители и заинтересованных ведомств, и инвестиционных организаций. Были обсуждены вопросы, связанные с реализуемостью, целесообразностью программ, инфраструктурной, градостроительной, экономической и другими составляющими.
Премьер-министр отметил, что привлечение и стимуляция инвестиций является одним из приоритетов правительства, при этом они должны осуществляться с соблюдением архитектурных и градостроительных норм. Никол Пашинян поручил ответственным лицам в короткие сроки обобщить вопросы, связанные с реализацией проектов, вести непрерывную работу с инвесторами, чтобы сделать программы максимально взаимоприемлемыми.