Պուտինի հետ հանդիպմանը վերջնական համաձայնության ենք եկել Լեռնային Ղարաբաղի և մի շարք այլ հարցերի շուրջ․ Փաշինյան (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցի շրջանակում այցելել է Ռուսաստանի Դաշնության Պետական Դումա` հանդիպում ունեցել Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ:
Վերջինս ողջունել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը ՌԴ և ընդգծել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների շարունակական զարգացման փաստը: «Գիտեմ, որ արդյունավետ բանակցություններ եք ունեցել ՌԴ նախագահի հետ, որի արդյունքներով ընդունվել է համատեղ կարևոր հայտարարություն»,- նշել է Վոլոդինը` ընդգծելով, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը երկկողմ հարաբերությունների հետագա ընլայնման գործում առանձնահատուկ իրադարձություն է: Պետդումայի նախագահը կարևորել է նաև միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը` հավելելով, որ այս ուղղությամբ ևս առկա է սերտ երկխոսություն: Պարոն Վոլոդինի խոսքով` երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող փոխվստահությունը կապերն էլ ավելի զարգացնելու լավ հնարավորություն է տաիս:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ նման շփումները նոր ազդակ են հաղորդում միջպետական հարաբերություններին ու համագործակցությանը: ՀՀ կառավարության ղեկավարը նույնպես կարևորել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության ամրապնդումն ու ակտիվ երկխոսությունը: «Նախագահ Պուտինի հետ արդյունավետ քննարկում ունեցանք, ընդունեցինք համատեղ կարևոր հայտարարություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` հավելելով, որ վերջնական համաձայնության են եկել մի շարք կարևոր հարցերի շուրջ, այդ թվում` կապված անվտանգության, Լեռնային Ղարաբաղի հարցի, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահամանագծման և սահմանազատման գործընթացների շուրջ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեության, Երևանում ՀԱՊԿ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստի անցկացման, Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործունեության և այլ հարցերի շուրջ:

Премьер-министр Пашинян провел встречу с председателем Государственной думы ФС РФ Вячеславом Володиным
В рамках официального визита в РФ премьер-министр Никол Пашинян посетил Государственную думу Федерального собрания Российской Федерации и провел встречу с председателем Государственной думы Вячеславом Володиным.
Последний приветствовал официальный визит премьер-министра Армении в РФ и подчеркнул факт постоянного развития армяно-российских союзнических отношений. “Знаю, что у Вас были плодотворные переговоры с президентом РФ, по итогам которых было принято совместное заявление”, - сказал Володин, подчеркнув, что официальный визит премьер-министра Армении имеет особое значение в плане дальнейшего расширения двусторонних отношений. Председатель Госдумы также коснулся укрепления межпарламентских связей, отметив, что в этом направлении ведется тесный диалог. По словам г-на Володина, существующее взаимное доверие между двумя странами дает хорошие возможности для еще большего развития связей.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплый прием и отметил, что подобные контакты придают новый импульс межгосударственным отношениям и сотрудничеству. Премьер-министр Армении также отметил важность укрепления межпарламентского сотрудничества и активного диалога.
“Мы провели продуктивное обсуждение с президентом Путиным, приняли совместное заявление”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что достигнута окончательная договоренность по ряду важных вопросов, в том числе по тематике безопасности, нагорно-карабахского конфликта, разблокирования региональной инфраструктуры и процесса демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями о деятельности армяно-российской межпарламентской комиссии, проведении в Ереване заседания Межпарламентской ассамблеи ОДКБ, деятельности российских миротворцев в Нагорном Карабахе и других вопросах.