Վարչապետ Փաշինյանի երկօրյա պաշտոնական այցը Ռուսաստան ավարտվել է. մանրամասներ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ժամանել է Նիժնի Նովգորոդ։ Օդանավակայանում վարչապետին դիմավորել են Նիժեգորոդյան մարզի նահանգապետ Գլեբ Նիկիտինը, Նիժեգորոդյան մարզի օրենսդիր խորհրդի նախագահ Եվգենի Լյուլինը, Նիժնի Նովգորոդի քաղաքապետ Յուրի Շալաբաևը։
ՀՀ կառավարության ղեկավարը նախ այցելել է «Գազ» մեքենաշինական ընկերության գործարան, որտեղ ձեռնարկության նախագահ Վադիմ Սորոկինի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել, ծանոթացել արտադրանքին:
Այնուհետև վարչապետը եղել է Նիժեգորոդյան Կրեմլում` ծաղկեսպակ դրել անմար կրակի մոտ` հարգանքի տուրք մատուցելով Հայրենական Մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին: Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել Կրեմլի արվեստի պետական թանգարանում, Զանգակատանը, Զինվորական փառքի ծառուղում և եղել Միքայել Հրեշտակապետի տաճարում:
Վարչապետն առանձնազրույց է ունեցել Նիժեգորոդյան մարզի նահանգապետ Գլեբ Նիկիտինի հետ` քննարկել տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները:
Գործադիրի ղեկավարը եղել է նաև տեղի հայկական Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում` կատարել մոմավառություն:
Նիկոլ Փաշինյանը Նիժնի Նովգորոդ այցը եզրափակել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմամբ, որի ընթացքում ՀՀ կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի արդյունքներին, պատասխանել տարբեր հարցերի: Դրանք վերաբերել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսության ոլորտում համագործակցությանը, Հայրենիքում ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը և այլ թեմաների:

Двухдневный официальный визит премьер-министра Пашиняна в Российскую Федерацию завершился
Премьер-министр Никол Пашинян в рамках официального визита в РФ прибыл в Нижний Новгород. В аэропорту премьер-министра встречали губернатор Нижегородской области Глеб Никитин, председатель Законодательного собрания Нижегородской области Евгений Люлин, мэр Нижнего Новгорода Юрий Шалабаев.
Премьер-министр Республики Армения сначала посетил автомобилестроительное предприятие “Газ” в сопровождении президента компании “Группы ГАЗ” Вадима Сорокина совершил экскурсию и ознакомился с производством.
Затем премьер-министр посетил Нижегородский Кремль, возложил венок к Вечному огню, воздав дань уважения памяти жертв Великой Отечественной войны. Никол Пашинян посетил Нижегородский государственный художественный музей, Колокольню, Аллею воинской славы и Михайло-Архангельский собор.
Премьер-министр провел беседу с губернатором Нижегородской области Глебом Никитиным, в ходе которой собеседники обсудили возможности развития сотрудничества в различных сферах.
Глава правительства также посетил местную армянскую церковь Святого Всеспасителя, зажег свечу.
Никол Пашинян завершил свой визит в Нижний Новгород встречей с представителями армянской общины, в ходе которой премьер-министр Республики Армения рассказал об итогах своего официального визита в Россию и ответил на различные вопросы. Они коснулись ситуации вокруг Нагорного Карабаха, экономического сотрудничества между Арменией и Россией, реализации инвестиционных программ на Родине и других тем.