Վահագն Խաչատուրյանը Բրյուսելում կմասնակցի Global Gateway համաժողովին
Հանրապետության նախագահի գրասենյակից հայտնում են՝ Վահագն Խաչատուրյանը Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հրավերով աշխատանքային այցով ժամանել է Բելգիայի Թագավորություն՝ մասնակցելու Բրյուսելում հոկտեմբերի 25-26-ը կայանալիք «Global Gateway» (Գլոբալ դարպասներ) համաժողովին:
Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից գործարկված «Global Gateway»-ը ռազմավարություն է, որի նպատակն է խթանել խելացի, մաքուր և անվտանգ կապերը թվայնացման, էներգետիկայի ու տրանսպորտի ոլորտներում և ամրապնդելու առողջապահական, կրթական ու հետազոտական համակարգերն ամբողջ աշխարհում: «Global Gateway»-ը միավորում է ԵՄ-ի և նրա անդամ պետությունների ջանքերը՝ նպաստելու կայուն համաշխարհային վերականգնմանը՝ հաշվի առնելով ԵՄ գործընկերների կարիքները և ԵՄ սեփական շահերը:
Այցի շրջանակներում նախատեսվում են Հանրապետության նախագահի հանդիպումներն օտարերկրյա գործընկերների հետ։

Ваагн Хачатурян прибыл в Брюссель для участия в конференции Global Gateway
Президент Республики Ваагн Хачатурян по приглашению главы Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен с рабочим визитом прибыл в Королевство Бельгия для участия в конференции Global Gateway (Глобальные ворота), которая состоится 25-26 октября в Брюсселе.
Global Gateway, запущенная Европейской комиссией, является стратегией, цель которой содействие интеллектуальным, чистым и безопасным связям в области цифровизации, энергетики и транспорта, а также укрепление систем здравоохранения, образования и исследований по всему миру.
Global Gateway объединяет усилия ЕС и его государств-членов для содействия устойчивому глобальному восстановлению с учетом потребностей партнеров ЕС и собственных интересов ЕС.