Ուկրաինայում Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված մի շարք միջոցառումներ կանցկացվեն
Ավանդական թեմիատիկ միջոցառումներ  մեկարկը տրվել է հիշատակի օրվանից մի քանի օր առաջ։ Խոշոր քաղաքների փողոցներում տեղադրվել են բաններներ, բիլբորդներ, և այլ սոցիալական ուղղվածության տեղեկատվական նյութեր, հայտնում է AnalitikaUA.net.-ը:
Ըստ պարբերականի ՝ տարբեր շրջաններում, կախված յուրաքանչյուր մարզում տիրող իրավիճակից, միջոցառումներն անցկացվելու են կարանտինի կանոնների համաձայն:
Ապրիլի 24-ին ՝ ժամը 19:00-ին, Ուկրաինայի հայերի միության YouTube-ալիքում տեղի կունենա "Հայոց Ցեղասպանություն.հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ" առցանց դասախոսությունը, որը կվարի պատմական գիտությունների թեկնածու, Ուկրաինայի հայերի միության պատմամշակութային ժառանգության հարցերով կոմիտեի նախագահ Դավիթ Դավթյանը:
Դասախոսությունում ներառված թեմաներն են ՝ Միջազգային իրավիճակը և հայերի վիճակը Օսմանյան կայսրությունում, Առաջին համաշխարհային պատերազմը եւ քաղաքականությունը թուրքական իշխանությունների դեմ, Հայ բնակչության զանգվածային ոչնչացում, Միջազգային հանրության անգործությունը, Հատուկ էթնիկ, կրոնական եւ ռասայական խմբերի դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխումը եւ կանխարգելումը, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչում։
Ինչպես հայտնի է, ամենամյա միջոցառումների ցանկում ընդգրկված են կլոր սեղաններ, թեմատիկ ցուցահանդեսներ, հիշատակի երեկոներ, ֆլեշ մոբեր, երթեր, ծառերի իջեցում, վավերագրական և թեմատիկ ֆիլմերի դիտում ՝ նվիրված 1915 թվականի իրադարձություններին:

В Украине пройдет ряд мероприятий, посвящённых 106-й годовщине Геноцида армян
Традиционно старт тематическим мероприятиям был дан за несколько дней до памятной даты. На улицах крупных городов страны установлены баннеры, билборды, ситилайты и другие социально ориентированные информационные материалы о Геноциде армян, об этом сообщает AnalitikaUA.net.
Согласно изданию, в разных регионах в зависимости от ситуации в каждой из областей, мероприятия будут проходить согласно правилам карантина.
24 апреля в 19:00 на YouTube-канале Союза армян Украины пройдет онлайн-лекция «Геноцид армян: преступление против человечества и цивилизации», который проведет кандидат исторических наук, председатель комитета по вопросам историко-культурного наследия Союза армян Украины — Давид Давтян.
Среди тем: Международная ситуация и положение армян в Османской империи.
Первая мировая война и политика турецких властей. Массовое уничтожение армянского населения.
Бездействие мирового сообщества. Предотвращение и предупреждение преступлений, направленных против конкретных этнических, религиозных и расовых групп.
Международное признание Геноцида армян.
Как известно, в список проводимых ежегодно мероприятий входят круглые столы, тематические выставки, вечера памяти, флэш-мобы, шествия, высадка деревьев, просмотры документальных и тематических фильмов, посвященных событиям 1915 года.