Հաղորդակցության ապաշրջափակման շրջանակներում պետք է կրկին բացել Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհը և վերսկսել հաղորդակցությունը Հայաստանը Ռուսաստանի հետ կապող Իջևան-Ղազախ ճանապարհով. Սաֆարյան
Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման շրջանակներում, որոնք կանխորոշված են Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի միջեւ զինադադարի եռակողմ համաձայնագրով, շատ կարեւոր է այդ համաձայնագրի բոլոր կետերի հավասար իրականացումը, այլ ոչ թե Միայն նրանց, որոնք ձեռնտու են կողմերից միայն մեկին (օրինակ ' Ադրբեջանին): Այս մասին այսօր "Հայաստանի տնտեսությունը 2020 թվականին ՝ ԵՏՄ-ին երկրի անդամակցության համատեքստում. Հարավային Կովկասի տրանսպորտային հաղորդակցությունների աշխատանքի վերսկսման հեռանկարը" թեմայով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ ասաց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը։
"Պետք է հասկանալ, որ հայտարարության որոշ կետեր կյանքի կոչելու կողմերից մեկի փորձերը, շրջանցելով մյուս կողմերի շահերին համապատասխանող այլ կետեր, թույլ չեն տա գործարկել տրանսպորտային հաղորդակցությունը։ Մասնավորապես, պետք է վերաբացվի Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհը։ Իրական և տնտեսապես ձեռնտու է Իջևան-Ղազախ ավտոճանապարհով հաղորդակցության վերականգնումը, որը Հայաստանը ուղղակիորեն կապում է Ռուսաստանի հետ։ Տնտեսապես նպատակահարմար է նաև Երասխ-Սադարակ երկաթուղու վերականգնումը։ Ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների հարցը պետք է լուծել համակարգված ՝ հաշվի առնելով եւ աբխազական երկաթուղու բացման հնարավորությունը, եւ ժամանակի ընթացքում Կարս-Գյումրի երկաթուղու բացումը։ Պետք է հասկանալ Թուրքիայի աճող հետաքրքրությունը Հարավային Կովկաս ներթափանցելու նկատմամբ։ Ամենայն հավանականությամբ, ԵԱՏՄ բոլոր անդամներն ուշադիր հետևում են այդ դրույթի իրագործմանը։ Շատ կարեւոր է, որ Հայաստանն ու Իրանը կարողանան հաղորդակցվել Ռուսաստանի հետ եւ, ցանկալի է, այլ ուղղություններով ՝ երկաթուղիներով եւ ավտոմոբիլային ճանապարհներով։ Դա էապես կբարձրացնի Հայաստանի տնտեսական անվտանգությունը և կնպաստի ընթացիկ քաղաքական և տնտեսական սպառնալիքներին արդյունավետ դիմակայելուն",- հայտարարել է փորձագետը։
Նրա խոսքով, մեր անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն ակտիվացնել մեր տնտեսական համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ, այլեւ լրջորեն մտածել քաղաքական եւ ռազմական համագործակցության նոր մակարդակի անցնելու եւ մեր ռազմավարական դաշնակցի հետ փոխգործակցության մասին: "Հայ-ռուսական հարաբերությունների որակական արդիականացումը, համակողմանի զարգացումն ու խորացումը միակ հնարավորությունն է, որը կարող է չեզոքացնել կամ նվազագույնի հասցնել Հայաստանի համար տարաբնույթ սպառնալիքներն ու մարտահրավերները, որոնք առաջանում են թուրք – ադրբեջանական տնտեսական ու քաղաքական էքսպանսիայից", - եզրափակեց նա:

В рамках разблокирования коммуникаций следует вновь открыть дорогу Варденис-Мартакерт и возобновить сообщение по дороге Иджеван-Казах, связывающей Армению с Россией: Сафарян
В рамках разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе, предопределенных трехсторонним соглашением о перемирии между Арменией, Азербайджаном и Россией, очень важно равное претворение всех пунктов этого соглашения, а не только тех, которые устраивают лишь одну из сторон (например, Азербайджан). Об этом во время телемоста Ереван-Москва на тему «Экономика Армении в 2020 году в контексте членства страны в ЕАЭС. О перспективе возобновления работы транспортных коммуникаций Южного Кавказа», организованной Евразийским экспертным клубом заявил координатор клуба, политический аналитик Арам Сафарян.
«Нужно понимать, что попытки одной из сторон реализовать некоторые пункты заявления, обходя другие, соответствующие интересам остальных сторон, не позволят задействовать транспортные коммуникации. В частности, следует вновь открыть автодорогу Варденис-Мартакерт. Реально и экономически выгодно возобновить сообщение по автодороге Иджеван-Казах, которая напрямую связывает Армению с Россией. Экономически целесообразно также восстановление железной дороги Ерасх-Садарак. В общем, вопрос коммуникаций на Южном Кавказе нужно решать системно, учитывая и возможность открытия Абхазской железной дороги, и, со временем, открытие железной дороги Карс-Гюмри. Следует понять все возрастающий интерес Турции к проникновению на Южный Кавказ. По всей видимости, все члены ЕАЭС внимательно следят за реализацией этого положения. Очень важно, чтобы Армения и Иран могли сообщаться с Россией и, желательно, другими направлениями по железной и автомобильной дорогам. Это существенно повысит экономическую безопасность Армении и будет способствовать эффективному противостоянию текущим политическим и экономическим угрозам»,- заявил эксперт.
По его словам, для обеспечения нашей безопасности необходимо не только активизировать наше экономическое сотрудничество с Россией, но и серьезно подумать о переходе на новый уровень политического и военного сотрудничества и взаимодействия с нашим стратегическим союзником. «Качественная модернизация, всемерное развитие и углубление армяно-российских отношений – это единственная возможность, которая может нейтрализовать или минимизировать разнообразные угрозы и вызовы для Армении, возникающие из турецко-азербайджанской экономической и политической экспансии. Политической элите, бизнесу и научно-экспертному сообществу Армении необходимо наконец сообща обсудить вопросы дальнейшего качественного улучшения армяно-российских отношений, нашего членства в ЕАЭС и того, что нам делать в формируемых новых реалиях»,- резюмировал он