Թուրքիայի ազդեցությունը Ղարաբաղի իրավիճակի վրա նպաստում է տարածաշրջանում հաշտեցմանը. Պուտին
Թուրքիայի ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի վրա նպաստում է տարածաշրջանում հաշտեցմանը։ Այս մասին սայսօր Սոչիում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Պուտինի խոսքով՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանին կրակի դադարեցման վերահսկողության ռուս-թուրքական կենտրոնը ակտիվ է գործում:
Ավելի վաղ ՌԴ ղեկավարը նշել էր, որ Լեռնային Ղաբաղում հրադադարի մոնիթորինգի ռուս-թուրքական կենտրոնը տարածաշրջանում կայունության լուրջ երաշխիք է։

Путин отметил положительное влияние Турции на ситуацию в Карабахе
Влияние Турции на ситуацию в Нагорном Карабахе способствует примирению в регионе. Об этом по итогам переговоров с турецким лидером Реджепом Тайипом Эрдоганом заявил президент России Владимир Путин 29 сентября.
По словам главы государства, российско-турецкий центр по контролю за прекращением огня на границе между Азербайджаном и Арменией действует активно.
«Это сотрудничество является серьезной гарантией стабильности и согласования позиций сторон по дальнейшим шагам, направленным на примирение», — сказал Путин.
«На международной арене мы сотрудничаем достаточно успешно», — сказал президент России. Также глава государства отметил успешное сотрудничество Москвы и Анкары по Сирии и Ливии.